Holení ochlupení je novodobou záležitostí

V našem nedávném článku o holení intimních partií dam jsme se s vámi podívali do historie a to nikoli nedávné. Ještě naše matky si vyšli se „špagetami“, jak se chloupkům lezoucím ze spodního dílu plavek dnes říká a nebyl to problém, když vám mávali na rozloučenou, přišel i „krteček“ v podpaží, aby zamával taky. Když nám tak mávali naši otcové, nepřišlo to možná ještě mnohým z nás tak hrozné, jako kdyby se s pěkným „drnem“ přitulil dnes váš přítel. A co teprve, když vás požádá o natření zad na koupališti partner, u kterého skoro stejně hustý porost volně přechází v zádové ochlupení? Mnohé dámy ohrnou nos, evoluce ale možná zařídila, že vám tím o sobě něco muž sděluje. A pravděpodobně si u toho hraje s kyblíčkem a lopatičkou.

Zdroj: Youtube

Jací jsou chlupatí muži?

Ty z vás, které napadlo, že přítomnost ochlupení je ukázkou toho, že je dotyčný opožděný, nebo nedospělý ujišťujeme, že to tak není a že si o svého chlupatého manžela nemusíte dělat starost v tomto ohledu. Pravděpodobně je totiž tatínkem a kyblíčkem s lopatičkou či parníčkem zabavuje ratolesti, zatímco jeho partnerka se může chvilku věnovat opalování.

Neremcá, nesnaží se utéct, nesnaží se namazat záda blízko sedící blondýně, nehází oko na prodavačku, i když dojde pro jahody, aby si všichni v rodině společně pochutnali. Ale chlupy asi nejsou to, co ho k tomu nutí, že? Správně. Jsou jen vedlejším produktem, ale souvisí s hladinami hormonů a ukazují, že v jeho těle je více estrogenu. Tento hormon, typicky spojovaný s ženským pohlavím, má vliv na pečující chování.

Testosteron souvisí s riskováním

Chlupy na těle, na rozdíl od vousů, nejsou spojeny s hladinou testosteronu – mužského hormonu, který způsobuje typické mužské rysy. Testosteron ovšem způsobuje nejen ty atraktivní rysy ve tváři, postavu do „véčka“ a hlas o poznání níže, než ten váš. Také zaručí sklony k riskování, podvádění, zvýší šanci na kriminál i péči o sousedku z lehátka či překvapení více potomky, na které zapomněl stejně jako na jejich matky. Ne nadarmo jsou vězni a kaskadéři vizuálně tak přitažliví.

Testosteron mužům prudce klesne, když jsou „ve své hlavě“ zadaní a ještě více, když jsou otcové, což i u největších divochů zajistí alespoň trochu lepší vyhlídky, když už takového doma máte. Trochu zvláštní experiment ukázal, že stačí, aby chovali panenku připomínající dítě, a efekt poklesu testosteronu se dostaví.

Právě muže s takovými, testosteronovými, rysy si ženy vybírají jako partnery ve své nejplodnější fázi menstruačního cyklu, kdy je největší šance počít potomka. V této fázi také ženy nejčastěji své (méně testosteronové) muže tyto ženy často podvedou. Těchto změn preferencí v průběhu cyklu se využívá v experimentech zaměřených na partnerský výběr.

Estrogen souvisí s chlupy na prsou i péčí

Abychom však nezamluvili ochlupené těla, nemusíme se od zvláštních experimentů příliš vzdalovat. Evoluční psychologové si totiž občas k významnému objevu dopomohou plastovou panenkou, občas cyklem a občas také lahví vodky. Právě takovou odměnu dali experimentátoři finským mužům, kteří se nechali svého ochlupení zbavit pro experiment. Výsledkem tohoto experimentu je, že toho samého muže ženy preferovaly více oholeného, pokud byly v plodné fázi a naopak více ochlupeného, když byly ve fázi neplodné.

Ale pozor, zdá se, že ženy mají spíše svůj „chlupatý“ typ daný a jejich výběr byl relativně stabilní, odpovídající vlastnímu partnerovi.

Holit, či neholit?

Tak co, sáhnete i tak po „křoviňáku“, nebo jste na medvídky trochu hrdější? Nebo budete své ochlupení dokonce záměrně skrývat a doufat, že potkáte někoho ve správné fázi?

Zdroj:

Článek: Testosterone a vzhled

Penton-Voak, I. S., & Chen, J. Y. (2004). High salivary testosterone is linked to masculine male facial appearance in humans. Evolution and Human Behavior, 25(4), 229-241.

Článek: Testosteron a riskování

Mehta, P. H., Welker, K. M., Zilioli, S., & Carré, J. M. (2015). Testosterone and cortisol jointly modulate risk-taking. Psychoneuroendocrinology, 56, 88-99.

Článek: Estrogen a ochlupení

Rantala, M. J., Pölkki, M., & Rantala, L. M. (2010). Preference for human male body hair changes across the menstrual cycle and menopause. Behavioral Ecology, 21(2), 419-423.

Článek: Pokles testosteronu u zadaných/ženatých

Gray, P. B., Kahlenberg, S. M., Barrett, E. S., Lipson, S. F., & Ellison, P. T. (2002). Marriage and fatherhood are associated with lower testosterone in males. Evolution and Human Behavior, 23(3), 193-201.