Existuje mnoho "mýtů" o mužnosti a o tom, co to znamená být mužem – mnoho falešných přesvědčení, nezdravých očekávání a dokonce lží. Možná to je méně populární téma, ale muži čelí tlakům ze strany společnosti i jejich otců ohledně toho, co to znamená být mužem. Mnoho mužů naráží na bariéry a očekávání, která nemohou splnit.

1. Mýtus – muži musí být silní a stateční

Mýtus vychází z falešného přesvědčení o tom, co znamená být "silný" a z očekávání, že muži by měli být vždy hrdinové. Mají pak strach ukázat jakoukoliv známku strachu nebo slabosti. Proto muži oproti ženám, i když trpí, málokdy vyhledají terapeuta nebo psychologa a i procento sebevražednosti je u nich tím pádem vyšší.

Od dětství slýchávají věci jako "velcí kluci nepláčou", "smiř se s tím", "nebuď dítě", "nebuď posera" atd. Bohužel tato sdělení a to, co jim bylo v rodině předváděno, mužům vštípilo nerealistické a chybné přesvědčení, že nemají být citliví, ale a naopak neustále silní.

Ale jsou to lidské bytosti, ne superhrdinové, se svými strachy, démony i slabostmi. A otevření se svým bolestem je právě to, co činí člověka silným, ne jejich popírání.

Být zranitelný (tj. cítit se nepříjemně, ale rozhodnout se být otevřený a upřímný) ve skutečnosti vyžaduje mnohem více síly než se skrývat, vyhýbat se problému nebo trpět v tichosti. Pokud člověk žádá o pomoc, je silný a má právo být na to hrdý.

2. Mýtus -sex, peníze, moc

Základní myšlenkou tohoto mýtu je, že "skuteční muži" mají spoustu sexu, kdykoli a s kýmkoli chtějí, vydělávají spoustu peněz a mají moc nad ostatními v pracovním i osobním životě. Tento mýtus je samozřejmě dost rozšířený a zakládá spoustu nezdravých očekávání a tlaku, které na sebe muži vyvíjejí a nezdravého chování.

Filmy jako Vlk z Wall Street oslavují bohaté, vzteklé, násilnické, po moci toužící a sexuálně promiskuitní mužské hrdiny. Když mají muži chybná očekávání ohledně toho, jak by se měli chovat a čeho by si měli vážit, vede to jen k destrukci.

Mýty o mužnosti jsou z velké části založeny na zastaralých společenských normách. Je na čase, abychom ve 21. století znovu definovali mužnost podle nových vlastních podmínek. V mužích opravdu nechceme vidět šovinistické alfa samce. A muži mají skutečně mají i jiné priority než sex nebo moc. Někdy se raději jen mazlí nebo spí (to spíš) místo postelových hrátek. A ne každý honí kariéru do úmoru.

3. Mýtus – muži nekomunikují

Ale komunikují, jen ne tím způsobem, jak si mi ženy představujeme. To byste se divily, kolik si toho řeknou s kamarády u piva. Temná zóna je pro ně vyjadřování emocí, ale i to by šlo, kdybychom s nimi nezačínali hovor: „Musíme si promluvit.“ To je věta, která je děsí ze spaní a vsaďte boty, že když ji uslyší, tak mají tendenci zmizet z místnosti. Muži rádi mluví, diskutují a dokonce i pomlouvají. Podporují zdravé diskuse a debaty, protože mají rádi logikou. Často se ale nás žen bojí, protože neví, jak na jejich nevinné výroky zareagujeme.

Názor muže: "O mužích se traduje, že neumí dělat víc věcí najednou, ale to není pravda. Také nejsou vždycky lepší řidiči než ženy. I když v prostoru se orientují lépe." Milan (50), Praha

Názor redakce: S orientací v prostoru souhlasíme. Například autorka textu je na tom tak mizerně, že když jde na toaletu v restauraci, kde je více dveří, pravidelně se tam ztratí, což se jejímu protějšku nestává.

Zdroj: Autorský text