V roce 2013 způsobil v Evropě rozruch nizozemský odborník Piet de Vries, který avizoval vydání své nové knihy o dokonalém otcovství. Tvrdil, že i muži mohou kojit své děti vlastním mlékem, pokud si budou dostatečně stimulovat bradavky. Nakonec se ukázalo, že šlo pouze o virální reklamní kampaň, která měla za cíl poukázat na nebezpečí rakoviny prsu. Přesto to tehdy přivedlo spoustu lidí na myšlenku, zda by muži skutečně nemohli kojit své dítě. Je to tedy vůbec fyziologicky možné? Odpověď zní: ano i ne.
Někteří samci v přírodě kojí běžně
Během historie už bylo věrohodně popsáno několik případů úspěšného mužského kojení, nebyly však zatím dostatečně vědecky zdokumentovány. Jak uvádí web Žena-in, zakladatel evoluční biologie Charles Darwin se o mužské laktaci zmiňoval ve svém klíčovém díle O původu člověka. Podle známého biologa mléčné žlázy u mužů zakrněly během evoluce, původně však mohly sloužit k výživě novorozenců stejně jako ty ženské. Například samečci kaloně hnědého (savec podobný netopýru) z jihovýchodní Asie pomáhají s kojením mláďat dodnes. Z přírody jsou známé také případy laktace u kocourů, kozlů a samců morčat. U dávných Vikingů prý bylo mužské kojení celkem běžnou záležitostí, a muži tak zachraňovali od hladu miminka, která například přišla o matku. Poukazuje na to server o vědě Dotyk.cz
Muži sice mají bradavky, ale málo prolaktinu
Pravda je, že muži mají anatomii nezbytnou pro laktaci: tedy bradavky, mléčné žlázy a hypofýzu, což je centrální endokrinní žláza, která ovlivňuje hladinu hormonů. Co jim ale chybí, jsou hladiny prolaktinu nezbytné ke stimulaci mléčných žláz a následné produkci mléka. Jejich prsní tkáň se také nevyvíjí v pubertě jako u žen.
„Asi do šestého týdne jsou chlapci a dívky jako plody v děloze k nerozeznání, takže ženy si uchovávají nějaké zbytky chámovodu, což je kanál, který sleduje spermie. Pokud nemáte chromozom Y, pak se uvolňují určité hormony, které říkají: dobře, nastavíme prsní tkáň tohoto dítěte, aby se vyvíjela v pubertě, takže bude schopno produkovat mléko,“ vysvětluje zde Jack Newman, lékař z Toronta a odborník na kojení.
Zatímco muži produkují jen malou část hormonu prolaktinu, ženy mají mnohem vyšší hladiny, které navíc přirozeně stoupají během těhotenství a po porodu, v rámci přípravy na kojení. Je sice možné, aby hladina prolaktinu i u mužů prudce vzrostla, ale to se děje obvykle jako následek hypotyreózy, což je onemocněné štítné žlázy, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonu.
Masírování bradavek může spustit produkci mléka
Jak se na tohle kontroverzní téma dívá vědkyně a sexuoložka? „Cisgender muži (jejich genderová identita se shoduje s pohlavím, které jim bylo připsáno po narození, opak transgender – poznámka autorky) mohou skutečně produkovat mateřské mléko, ale známé případy většinou nesouvisí s kojením dítěte. Jinými slovy, muži sice produkují mléko, ale nejsou to běžní zdraví jedinci a kojení není cílem,“ říká vědkyně, sexuoložka a psycholožka Silvia Boschetti, Ph.D., která se věnuje primárně teoretické a evoluční biologii. Podle ní existují neoficiální zmínky o mužích stimulujících bradavky během masturbace, kteří skončili v nemocnici se strachem o své zdraví, protože jim z bradavek teklo mlezivo. Vyšetření odhalilo, že stimulace bradavek byla dostatečná k tomu, aby se v jejich těle zvýšila hladina hormonů potřebných k produkci malých dávek mateřského mléka. To by prý ale v žádném případě nestačilo k nakrmení dítěte.
Hormony a odsávání: může to fungovat?
„Ve vědecké literatuře jsou zdokumentovány případy, kdy transgender ženy (narozené jako muži) podstupovaly po mnoho let hormonální terapii. V těchto případech byly schopné kojit a také kojily,“ poukazuje sexuoložka. Těmto ženám prý byla uměle zvyšována hladina prolaktinu a estrogenu a také si pravidelně odsávaly prsa pomocí odsávačky. Právě časté odsávání se doporučuje čerstvým matkám na rozkojení.
Sexuoložka upozorňuje na fakt, že bez hormonální terapie a případně stimulace bradavek odsáváním muži schopni kojit běžně nejsou. Je tedy řešením budoucnosti podávat mužům hormony, aby mohly ženy v kojení plně zastupovat?
„Je velmi těžké říct, zda by to mohlo v praxi skutečně fungovat. Hormonální léčba má obrovský vliv na sexuální život, mění sexuální apetit, citlivost i náladu. Pokud jde o vztah v páru, myslím si, že toto je aspekt, který je nejvíce nepředvídatelný, protože různé ženy mohou na kojení svého partnera reagovat odlišně. Někoho může tato představa dokonce odpuzovat. Na druhou stranu, pokud by se oba v páru u kojení střídali, odpadla by ženám část zodpovědnosti, měly by najednou více času na sebe, a to by mohlo zlepšit jejich sexuální život,“ myslí si sexuoložka Boschetti. Kojení otců by navíc mohlo posílit vztah s miminkem. A je prokázané, že pokud se otec do péče o dítě zapojuje už v prvních měsících, bude více přítomen v životě dítěte po celý život.
Různé studie ukazují, že se obsah mléka v průběhu vývoje dítěte mění, zejména v souvislosti se specifickými potřebami dítěte. „Zatím neexistuje žádná studie, která by ukazovala, jak to funguje u mužů nebo transgender žen. Můžeme se ale domnívat, že pokud kojení u mužů bude trvat dostatečně dlouho, mohlo by dojít k podobnému účinku a obsah mléka by se mohl přizpůsobit aktuálním potřebám dítěte,“ shrnuje vědkyně. Tak co myslíte, budeme za pár let v rámci genderové rovnosti běžně potkávat kojící tatínky, nebo zůstane kojení výhradně ženskou záležitostí? Nechme se překvapit.
Zdroje:
- https://www.scientificamerican.com/article/strange-but-true-males-can-lactate/ https://www.metro.cz/zapomenute-umeni-kazdy-muz-se-dokaze-rozkojit-tvrdi-expert-pqh-/praha.aspx?c=A130117_142650_metro-extra_ava
- https://epochaplus.cz/mohou-muzi-kojit-odpoved-vas-mozna-prekvapi/ https://www.babycenter.com/baby/breastfeeding/can-men-breastfeed_8824
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586783/
- https://zena-in.cz/clanek/divne-ale-pravdive-muzi-z-biologickeho-hlediska-opravdu-mohou-kojit-muze-za-to-hlad-i-nador