Porucha příjmu potravy, anorexie, dysmorfofobická porucha nebo extrémně nízké sebevědomí. Tyto pojmy nejčastěji slyšíme a spojujeme s ženami, zvláště s mladými dívkami. Psychickými poruchami trpí ale nejen ženy, trápí poměrně silné procento mužů.

Jeden ze tří pacientů s poruchou příjmu potravy je totiž muž. Statistiky ale také ukazují, že homosexuální muži hlásí sedminásobně vyšší míru přejídání a dvanáctinásobně vyšší míru vyvolávání zvracení než heterosexuální muži.

Buď mužnej a dodržuj skincare!

Ruku na srdce, každá jsme někdy v životě soudila chlapa na základě jeho vzhledu. Kolikrát jsem v pubertě preferovala vysokého nasvaleného idiota před podsaditým plešatým a správným klukem... Chceme po pánech, aby si nás vydobyli, vyhráli, aby byli mužní a draví. Chceme po nich, aby rozuměli všem chlapským pracím, aby byli dokonale romantičtí ale ne zase tak moc. Aby vydělávali víc peněz, když oni přece můžou! Chceme, aby byli doma míň nebo víc, aby se oholili a ostříhali tak a tak a aby konečně začali používat ten kondicionér!

Odměna a trest

Poruchy příjmu potravy a psychické problémy jsou velmi často způsobeny právě tím, že nám společnost udává ideál krásy, kterého bychom měli dosáhnout. Tento ideál se v průběhu let a generací mění, v nás ale zůstává hluboko zakořeněný. U žen je téma poruch příjmu potravy poměrně detabuizováno, u mužů je to ale horší. Do určité míry je to dáno tím, že muži méně vyhledávají odbornou pomoc.

V nedávném rozhovoru se o poruchách příjmu potravy vyjádřil i slavný český novinář a moderátor Čestmír Strakatý. Přiznal se, že poruchou příjmu potravy prošel a ovlivňovala jeho život přes deset let. ,,V nejhorší fázi to probíhalo tak, že tam byl prvek odměny a prvek trestu," říká moderátor v interview. Popisuje, že po pečlivě vybraném jídle, které si povolil, se potrestal třeba specifickou dobou běhání. Nenáviděl pohled do zrcadla a neměl se rád. Když jsem rozhovor poslouchala, úplně ve mně zamrazilo. Řekněme si totiž upřímně, která z nás pohled Čestmíra nemiluje?

Zdroj: Youtube

V rozhovoru moderátor také popisuje strach z kalorií, které měl přijmout na večírcích. S tím je spojená další porucha, které se říká alkorexie. Psali jsme zde:

Anorexie, bulimie i přejídání

Určitou formou PPP jsem si sama prošla a od dětství ji mám všude kolem sebe. Vyrůstala jsem s modelkami a překrásnými štíhlými dlouhonohými kamarádkami. Když vám kamarádka pláče do telefonu, že snědla k večeři celé rajče a plátek sýra a teď bude tlustá, to vás holt poznamená.

Mezi nejběžnější poruchy příjmu potravy patří mentální anorexie, kdy člověk odmítá jakýkoliv příjem kalorií, protože se bojí, že přibere. Velmi běžná je také bulimie, kdy člověk po jídle vyvolá zvracení, aby se kalorií zbavil. Já sama jsem si prošla něčím, čemu se říká záchvatové přejídání. Ve velmi krátké době jsem se přejedla tak, až mi bylo špatně a pak nastal nesnesitelný pocit viny. Aby toho nebylo málo, snažila jsem se pak jídlo raději vyzvracet.

Chlap a anorektik?

U mužů jsem se s poruchou příjmu potravy setkala u partnera. Když jsme se sestěhovali, zjistila jsem, že většinu jídla v domácnosti sním já a že on je schopen nejíst klidně tři dny. Když jsem s ním situaci probírala, bránil se tím, že si na jídlo prostě nevzpomene. Po nějaké době jsem ale zjistila, že to není tak jednoduché.

Partner naštěstí pochopil závažnost problému a denně na něm pracuje, to ale rozhodně není pravidlem, spíše výjimkou. Diagnóza PPP bývá extrémně náročná kvůli tomu, že její pacienti si nemoc nechtějí přiznat. Jsou posedlí ideálem krásy, který se ale neustále posouvá. Anorektičky a anorektici pak často skončí na kapačkách, posledních pár kilo před smrtí.

Dysmorfofobická porucha

Body dysmorphobic disease, nebo BDD, je také porucha hodnocení vlastního těla. Většinou při ní jde hlavně nespokojenost s konkrétními částmi těla. U mužů jde často o obličej, vlasy, pleť, penis nebo i celkovou výšku. BDD trpí až 2,4% dospělé populace a co je opravdu alarmující, že téměř 80% mužů s BDD uvažovalo o sebevraždě a 25% se o ni pokusilo.

Bigorexie je hlavně chlapská záležitost

Další poruchou příjmu potravy, se kterou se nejčastěji setkávají muži, je Bigorexie. Zjednodušeně řečeno jde o opačnou anorexii - osoby s touto poruchou se snaží nabrat co nejvíce svalové hmoty. Zatímco 30 kilová anorektička má pocit, že je obézní, bigorektik může mít třeba 120 kilo ve svalech a připadají si slabí a neosvalení.

Pomůže jen odborník

Ať jde o jakoukoliv psychickou poruchu, je nutné vyhledat odbornou pomoc. U poruch příjmu potravy je tomu ještě dvakrát tolik. Mozek totiž pacientům nalhává, že vypadají jinak, než vypadají a nutí je dělat věci, které ohrožují jejich život. Tito lidé nutně potřebují rozsáhlou terapii a podporu, tu ovšem potřebují i jejich blízcí. Pokud někdo PPP trpí, je velmi důležité, jak s ním budete mluvit. To je nutné probrat právě s odborníky, kteří nastaví správnou léčbu a medikaci.

Zdroje:

https://www.therecoveryvillage.com/mental-health/body-dysmorphic-disorder/bdd-in-men/

https://www.healthline.com/health/bigorexia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6142149/#:~:text=Studies%20reported%20that%20men%20with,Mitchison%20%26%20Mond%2C%202015