Jak dobře znáte legendárního Mrazíka? Za rok oslaví pohádka 60 let

Žil byl kdysi jeden hodný stařeček, který si vzal zlou ženu a s ní vyženil i chamtivou dceru Marfušu. A jak už to tak v pohádkách bývá, obě přímo nesnášely jeho milou a dobrosrdečnou dcerušku Nastěnku, krásnou jako kvítek. A protože Marfuša zrovna moc krásy nepobrala, vyhnala nebohou Nastěnku na mráz, aby se jí zbavila. V lese ale zrovna úřadoval král zimy a strážce zimního lesa, dědeček Mrazík, kterému se půvabné dívčiny zželelo, vzal ji k sobě do chaloupky a postaral se o ni. Ve stejný čas, ovšem v jiné vesnici, se vydává do světa pohledný a silný mladík Ivan, který si měl už brzy poradit s ježibabou a loupežníky a kvůli tomu, že nechtěl ohnout hřbet, se proměnil v medvěda. Jako v každém jiném pohádkovém příběhu, i tady se vedle sebe objevuje zlo a dobro, které nakonec zvítězí. Stejně jako upřímná láska nad majetkem a bohatstvím.

První pusa nejen před kamerou

Tato pohádka patří podle mnohých zdrojů k deseti nejoblíbenějším mezi Čechy, pro které by to bez Mrazíka nebyly ty pravé Vánoce. V Mrazíkovi se objevuje i řada hlášek, které mezi lidmi už zlidověly, například: „Když se dívám na sebe, tak se musím pochválit!“ Věděli jste, že herečce, která ztvárnila Nastěnku, bylo v době natáčení pouhých 14 let? Na konkurz se prý tehdy vypravila tajně, bez svolení rodičů, kteří jí následně natáčení chtěli zakázat. To samozřejmě neměli ani tušení, že se z filmu stane nesmrtelná klasika. Nakonec je ale režisér Alexandr Rou přesvědčil, zřejmě k tomu přispěl i tučný honorář. A jedna pikantnost – vzhledem k nízkému věku byl filmový polibek od Ivánka vůbec prvním polibkem v životě mladičké herečky!

Marfuša roli získala díky louskání ořechů

Roli zákeřné Marfuši prý získala její představitelka Inna Čuriková proto, že režiséra přímo nadchl způsob, jakým zuby louskala ořechy. Herečka měla z role Marfuši prý ale dlouho komplex, protože se kvůli ní stala terčem posměchů a připadala si ve snímku odporná. Malebné sněhové kulisy ve filmu byly opravdové, natáčelo se až daleko za polárním kruhem a herci prý v zimě skutečně trpěli, byli vyhladovělí, věčně promrzlí a doslova se brodili sněhem. Mimochodem, na Mrazíkovi je zajímavé i to, že dědečka Hříbečka ztvárňuje žena, ale v ruštině i češtině je dabován hercem. Babu Jagu hraje herec, který v originále mluví svým hlasem a do češtiny byl rovněž nadabován mužem.

Nastěnka primabalerínou

Zajímá vás, jaký osud hlavní hvězdy Mrazíka postihl? Představitelka Nastěnky Natalja Sedychová absolvovala baletní školu, objevila se ještě v několika filmech, ale především se věnovala divadlu a baletu – stala se dokonce primabalerínou Velkého divadla v Moskvě a procestovala se souborem celý svět. Obarvila se na blond a také se musela poprat s jedním z tisícovky fanoušků, který ji ze žárlivosti málem uškrtil ručníkem na hotelovém pokoji. Herečka Inna Čuriková zemřela začátkem letošního roku v nedožitých 80 letech, a to po dlouhé nemoci. Celý život se jí pracovně velmi dařilo, dostávala role ve filmu i na divadle a dvakrát navštívila také Karlovarský filmový festival.

Zdroje:

https://www.csfd.cz/film/33582-mrazik/zajimavosti/

https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-serialy-filmy-kino-a-tv/577190/cechy-milovana-pohadka-mrazik-10-nejvetsich-zajimavosti-o-kterych-vi-malokdo.html