Vliv mrazu na dýchací cesty
Ve chvíli, kdy náhle a intenzivně klesají teploty, dýchací cesty jsou v ohrožení. Jsme mnohem náchylnější na virová onemocnění, proto jsou respirační onemocnění během chladného počasí tak běžná.
Studený vzduch bývá často suchý, což může vést k podráždění a zúžení dýchacích cest, kterému se říká bronchospasmus. Jedná se doslova o křeč svalů ve stěnách průdušek. Tyto křeče pak vyvolávají pocit dušnosti a nepohodlí, zvláště u osob s předchozím respiračním onemocněním.
Kdo je ohrožen
Jakmile začneme ráno vidět v mrazu kouř z vlastního dechu, zbystřit bychom měli všichni. Obzvláště ale ti, které trápí astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc - CHOPN (dříve chronická bronchitida). Dýchání studeného suchého vzduchu může totiž, jak již zmíněno výše, dráždit dýchací cesty, což je u lidí s onemocněním plic velmi nebezpečné. Chlad vyvolá záchvaty astmatu a zhoršuje symptomy CHOPN. Obecně mrazivý vzduch zhoršuje naši schopnost dýchat.
Jak chránit plíce a průdušky před mrazem?
Když ručička teploměru klesne pod nulu, je třeba se tomu adekvátně přizpůsobit. Nejzásadnější je samozřejmě dobře se obléct. Když je venku pod nulou, vsaďte na vrstvení - vrstvy můžete kdykoliv sundávat a nandávat podle potřeby, vždy vám ale bude teplo. Důraz hlavně klaďte na to, abyste měli v teple krk a ústa.
V mrazivém počasí je lepší dýchat nosem. Nos funguje jako přirozený zvlhčovač a ohřívač vzduchu, což pomáhá minimalizovat podráždění dýchacích cest. Dobré je zakrýt si ústa a nos šálou a dýchat do ní. Vyzkoušet také můžete obličejové masky, které jsou přímo uzpůsobené pro chladné počasí.
Zvažte také nákup zvlhčovače vzduchu, protože v mnoha bytech a domech je v důsledku topení suchý vzduch. To pak způsobí to, že se vám dýchá špatně nejen venku, ale i doma. Zvlhčovače vzduchu vám v těchto případech hodně napomohou.
Prevence a dechová cvičení
Pro jakékoliv respirační onemocnění platí, že důležitá je hlavně prevence. Pokud vás trápí problémy s dýcháním, vždy vyhledejte lékaře, který zjistí, jak na tom jsou vaše plíce a průdušky. Lékař popřípadě nasadí vhodnou léčbu a režim.
Dobře funguje také pravidelné praktikování různých dechových cvičení. Pravidelná praxe dechových cvičení totiž může posílit dýchací svaly a zlepšit schopnost efektivněji dýchat v chladném počasí.
Sportování v mrazu
Špatné počasí pro milovníky sportu zkrátka neexistuje, ve velkých mrazech je ale důležité dodržovat určitá pravidla, rozhodnete-li se například jít běhat. Zásadní je správné vrstvení funkčního oblečení, pokrývka hlavy, krku a rukou a dostatečné předehřátí před výkonem. Pijte dostatek tekutin před, během i po cvičení. Studený vzduch může být velmi suchý, což může vést k dehydrataci, i když to není tak zjevné jako v teplém počasí. Pokud teploty klesnou pod -18 °C nebo pokud je silný vítr, měli byste zvážit cvičení uvnitř. Extrémní podmínky zvyšují riziko omrzlin a podchlazení.
Zdroje:
https://www.jeffersonhealth.org/your-health/living-well/why-breathing-cold-air-hurts-your-lungs
https://www.kindredhospitals.com/resources/blog-kindred-spirit/2021/02/16/cold-weather-and-copd