Co to je a kde se vzal?

Fentanyl je syntetický opioid, který se poprvé syntetizoval v Belgii na konci padesátých let. Podobně, jako jiné opioidy, byl používán hlavně v medicíně, než ho začali zneužívat i ,zdraví' lidé.

Zdroj: Youtube

Fentanyl se v lékařské praxi využívá jako anestetikum a analgetikum. Nejčastěji se nitrožilně podává pacientům s nádorovými onemocněními, které trápí velmi silné bolesti. Fentanyl se také hojně využívá i ve veterinární praxi, a to na uspání velkých zvířat.

Fentanyl se dá kromě nitrožilního podání použít i ve formě náplastí. Ty právě často zneužívají drogově závislí, kteří se z náplastí snaží všelijak fentanyl extrahovat. Jelikož je tato droga 100x účinnější než morfin a hlavně až 50x účinější než heroin, stačí fentanolu opravdu málo. To ovšem samozřejmě také znamená, že i malá dávka může být smrtelná.

Fentanol zabíjí hlavně v USA

Jako droga se užívá fentanol zatím nejvíc v Americe. Díky jeho nízké ceně na černém trhu je často tajně přidáván do jiných drog, například do heroinu, uživatelé tedy často ani netuší, že fentanol vlastně berou. V roce 2021 v USA zemřelo na předávkování fentanylem přibližně 70 600 lidí, což je opravdu alarmující číslo.

Co fentanol způsobuje?

Fentanyl působí hlavně na centrální nervovou soustavu, proto se používá jako sedativum a snižuje vnímavost bolesti. Působí ale i na náladu, způsobuje změny nálad, pocity euforie nebo naopak stavy úzkosti a ospalost. Fentanyl oslabuje dýchací centra, což může způsobit to, že po jeho podání vypne autonomní řízení dýchání a člověk zemře.

Může se to dostat k nám?

Ačkoliv policie České republiky nemá informace o tom, že by se fentanyl u nás někde přímo vyráběl, svoje oběti si zde už droga našla. V červenci tohoto roku zemřela ve Zlíně 36 letá žena, která si za 500 korun koupila od dealera fentanylové náplasti. Muži, který zesnulé ženě náplasti prodal, hrozí až 18 let vězení. Poslední velký případ výroby fentanylu se odehrál v roce 2011 na Slovensku, odkud byl distribuován do České republiky.

Zdroje:

https://www.extc.cz/informace/fentanyl

https://english.elpais.com/usa/2022-05-12/fentanyl-drives-us-overdose-deaths-to-record-highs.html#:~:text=Deaths%20from%20the%20use%20of,the%20most%20lives%20last%20year

https://wset.com/news/local/senator-mark-warner-democratic-colleagues-president-joe-biden-pushes-enhanced-customs-border-protection-homeland-security-curb-fentanyl-smuggling-amid-rising-overdose-deaths-virginia-october-2023

https://www.cdc.gov/stopoverdose/fentanyl/index.html

https://nida.nih.gov/publications/drugfacts/fentanyl

https://www.cdc.gov/nchs/pressroom/nchs_press_releases/2022/202205.htm