Měsíc, který je jednou za uherský rok

V srpnu budeme na obloze sledovat hvězdné představení, kde hlavní roli bude hrát měsíc. Celá show bude trvat přesně od úplňku do úplňku. Od 1. srpna ve 20:31 bude možné na obloze sledovat úplněk, který nastane v tom samém měsíci ještě jednou a to 31.8. ve 3:35. Dva úplňky za jeden měsíc nesou označení modrý měsíc.

Zdroj: Youtube

Označení je odvozeno od anglického úsloví “Once in a blue moon”, což překládáme jako “jednou za uherský rok”. Čím je tedy dvojitý úplněk v měsíci tak speciální? Už samotný úkaz modrého měsíce je vzácný, ale ve spojení s tím, že v tento čas je měsíc zemi nejblíže, se zaručuje opravdu velká podívaná. A pokud opona z mraků bude otevřena, čeká nás premiéra i derniéra modrého SUPER úplňku.

Měsíc bude nejblíže zemi 30. srpna (půl dne před modrým super úplňkem). Jeho vzdálenost od země bude pouhých 357 185 km. Pro srovnání může sloužit srovnání s tím, kdy je nejdále, což je o téměř 50 000 tisíc km. A jak to je tedy s těmi perseidy?

Perseidy - slzy svatého Vavřince

Svatý Vavřinec byl správcem chrámového pokladu papeže Sixta II. Po umučení papeže císařem byl Vavřinec vyzván, ať vydá poklad, on jej však rozdal chudým. Za to byl 10. srpna 258 krutě umučen.

Ve skutečnosti nám na obloze nepláče Vavřinec, ale kometa a její světelné záblesky. Ty jsou zapříčiněny prachem ze samotné komety. Letošní předpověď odhaduje až sto meteorů za hodinu a nejideálnějším datem je 13.8. Perseidy ale budou k vidění už od 10.8 a sledovat je můžete až do 15.8.

Srpen ve jménu Saturnu

Srpnu rozhodně nepanuje nedostatek astronomických jevů. Vezměme například 27. srpen, kdy Saturn zaujme pozici přímo naproti Slunci, což znamená, že ho uvidíme na obloze po celou noc. Kromě toho je tento den Saturn také nejblíže Zemi, i když s vzdáleností miliardy a 311 milionů kilometrů nemusí být tak blízko, jak se zdá. Ve stejné chvíli je Saturn také nejjasnější, takže ho uvidíte v plné své kráse. Stojí za to si zapamatovat toto datum, jelikož jen tři dny po tomto jevu se objeví novoluní a jen o tři a půl dne později úplněk. Když bude Saturn nejjasnější a nejblíže naší Zemi, objeví se těsně vedle nejjasnějšího a největšího úplňku roku, který bude navíc modrý!

Zdroje:

  • https://www.almanac.com/content/full-moon-august
  • https://www.timeanddate.com/astronomy/moon/blue-moon.html
  • https://www.rmg.co.uk/stories/topics/what-blue-moon-how-often-does-it-occur