„Jsem zdravá, mladá maminka nekuřačka a mám přebytek mateřského mléka. Proto ho ráda prodám těm, kdo jej potřebují.“ Podobně zní inzeráty kojících žen, které se rozhodly se svým mlékem kšeftovat. Mléko od neznámé ženy přitom může obsahovat škodlivé bakterie, drogy a viry včetně HIV. K článku v deníku The Guardian, který informoval o vzrůstajícím počtu podobných inzerátů, se vyjádřila doktorka Sarah Steeleová, výzkumnice v oblasti veřejného zdraví na University of Cambridge: „Musíme si pamatovat, že je to tělesná tekutina. Nemáte ponětí, kdo nebo co je na druhém konci transakce. Je to velmi nebezpečné.“ Říkáte si, kdo si asi tak může cizí mateřské mléko kupovat? Nejčastěji jde o fetišisty, maminky, které samy nemohou kojit, a v neposlední řadě i kulturisty! Ti věří, že je mateřské mléko plné růstového hormonu a snadněji tak pomáhá budovat svalovou hmotu. Jen pro vaši informaci, mateřské mléko obsahuje prebiotika, proteiny, zdravý tuk, sacharidy, vitaminy, minerály i enzymy.

Zdroj: Youtube

Kulturisté věří, že jim po něm narostou svaly

Když jsem hledala na českých internetových diskuzích, narazila jsem hned na několik dotazů, směřujících k užívání mateřského mléka jakožto téměř zázračnému a zdravému nápoji. Například uživatel Valerian na jenom diskuzním fóru píše: „Často jsem četl, že někteří amatérští a někdy i špičkoví kulturisté kupují od žen odsáté mateřské mléko a pijí ho kvůli růstovému hormonu a dalším unikátním látkám. Myslíte, že to fakt může fungovat? Například v USA byznys s mateřským mlékem jenom kvete a hlavní odběratelé jsou právě kulturisté!“

Odpovědi se mu dostalo od uživatele s přezdívkou Schwarzenegger: „Funguje to dobře, to vím z vlastní zkušenosti. Když se mi před pěti roky narodil syn, tak jsem užíval mléko od manželky třikrát týdně a svaly přibývaly slušně. Možná tam nejde ani tak o ten růstový hormon, ale spíše o živé mléčné bakterie, které doplní střevní mikroflóru. V některých zemích to mléko neužívají jen kulturisté, ale i pacienti s třeba s rakovinou.“

Na dalším diskuzním portálu pro maminky zase ženy řeší, jak si prodejem svého mléka přivydělat. „Slečna IQ“ radí, aby se zaměřily právě na sportovce. „Můj švagr je kulturista a říkal mi, že někteří kulturisté opravdu užívají mateřské mléko, protože látky v něm obsažené stimulují růstový hormon, což je důležité, aby jim rychle rostly svaly. Někteří kulturisté v rámci dopingu berou růstový hormon injekčně, ale to má vedlejší efekty, ale když pijí mateřské mléko, tak se jim v těle tvoří dostatek vlastního růstového hormonu a nemá to pro dotyčného vůbec žádná rizika.“

Je libo ovesnou kaši z mateřského mléka?

Věřte nebo ne, na Amazonu můžete sehnat několik zahraničních kuchařek s recepty z mateřského mléka. Jedna z nich láká čtenáře v anotaci takto: „Tato sbírka lahodných receptů s mateřským mlékem ve vás zanechá touhu po dalších. Snídaně, obědy, večeře, dezerty, smoothies a koktejly, The Mother's Milk Cookbook obsahuje recepty, které si může vychutnat celá vaše rodina!“

Při vyhledávání rešerší k tomuto článku jsem zjistila, že mateřské mléko je horkou komoditou především na trhu ve Velké Británii a Skotsku, v Americe a Austrálii. Podle informací deníku Blesk.cz kvete černý trh s mateřským mlékem ale i u nás. Prodává se za 200 korun za litr, ale i za „cenu dohodou“, jak uvedl zpravodajský web v roce 2020. Mateřské mléko některé Češky nabízejí na webových inzertních portálech nebo přes facebook.

Proč je jeho konzumace riskantní?

Především proto, že nezávadnost prodávaného mléka od cizích žen nikdo nekontroluje. Může být tak nejenom zkažené, ale může obsahovat i řadu smrtelně nebezpečných bakterií. Navíc, kde je jistota, že je žena, která se rozhodla pro prodej svého mléka on-line, zdravá? Že se nejedná třeba o narkomanku? Když už nic jiného, mělo by být mateřské mléko testováno na HIV, syfilis a žloutenku, varují autoři analýzy publikované v odborném magazínu British Medical Journal.

Jestliže jste maminka novorozence a trápíte se kvůli nedostatku vlastního mléka, můžete se přitom obrátit na jednu ze čtyř bank mateřského mléka v Česku. Nejstarší banka je v Hradci Králové, kde funguje od roku 1958. Od roku 1987 je v České republice zakázáno, podle doporučení Světové zdravotnické organizace, kojit dítě cizí matkou či krmit dítě cizím neošetřeným mateřským mlékem, vzhledem k možnému přenosu HIV.

Kdo může mateřské mléko darovat?

Kritéria pro to, kdo se může stát oficiální dárkyní, jsou přitom poměrně přísná. Žena s přebytky mateřského mléka musí být absolutně zdravá, nesmí užívat žádné léky, nesmí kouřit, pít alkohol ani brát drogy a je povinna absolvovat vstupní vyšetření včetně laboratorních odběrů a výtěrů z krku, stolice a vyšetření moči. Denně musí odstříkat 300 mililitrů mléka navíc, než spotřebuje její dítě. Darovat mléko může navíc jen matka dítěte mladšího šesti měsíců. „Déle je mléko samozřejmě dobré pro jejich děti, ale pro nedonošené novorozence se stává už méně vhodné z důvodu nižšího zastoupení proteinů, které potřebujeme pro tuto skupinu,“ vysvětlil primář neonatologického oddělení v Českých Budějovicích MUDr. Jiří Dušek pro web Vitalia.cz.

Mléko se musí pasterizovat

Nemocnice, ve kterých se nacházejí banky mateřského mléka, musí mít vypracovanou strategii pro manipulaci a skladování mléka. Každá maminka, která chce darovat mateřské mléko, dostane informace o tom, jak mateřské mléko odsávat, skladovat, jak sterilizovat odsávačku. Také je poučena o tom, jak se má stravovat, jakým potravinám nebo nápojům se vyhnout a za jakých podmínek není vhodné mléko odsávat (např. při nemoci). Banky mateřského mléka pak provádějí pasterizaci, která ničí viry a bakterie, přičemž zachovává žádoucí imunoglobuliny, laktoferin a lyzozym. Po pasterizaci se provádí bakteriologické vyšetření. Pasterizované mateřské mléko se skladuje v mrazničce při -18 °C po dobu 3 měsíců, pak se musí zlikvidovat.

Zdroje: