Je perioda skutečně obdobím, kdy bychom si od sexu měli dát pauzu? Nebo jde jen o předsudky či obavy, že nás partner za tenhle nápad odsoudí? A jak se k tomu vlastně staví odborníci?

Zdroj: Youtube

Zahraniční studie s názvem Sex during menstruation autorky Breanne Fahs z roku 2020 analyzovala výpovědi 40 žen různého věku, rasy a sexuální orientace, aby prozkoumala jejich zkušenosti se sexem během menstruace. Vyplynulo z ní, že pro třetinu žen není menstruace důvodem, aby se vzdávaly sexu. Respondentky naopak uvedly, že si milostné hrátky během svých dnů užívají. Pozitivně hodnotily především kombinaci fyzického a emocionálního potěšení.

Orgasmus mírní křeče

Za důvodem, proč se v periodě u některých žen zvyšuje zájem o milování, se skrývá stoupající hladina estrogenu a testosteronu na začátku cyklu. Díky těmto látkám se genitálie více prokrvují a ženy tak milování prožívají s větší intenzitou. Některé navíc uvádějí i úlevu od menstruačních bolestí, což má na svědomí hlavně orgasmus, který skutečně může mírnit křeče v břiše. „Křeče při periodě vznikají v důsledku stahů dělohy. Při orgasmu se děložní svaly zpočátku také stahují, ale následně dochází k jejich uvolnění, což může bolesti zmírnit,“ popisuje jednu z výhod milostných radovánek během menstruace gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. „Endorfiny, které jsou při orgasmu vylučovány, navíc mohou ženám ulevit i při bolestech hlavy nebo zkvalitnit spánek,“ doplňuje lékař. Některé ženy uvádějí, že jim sex v tomto období zkracuje délku menstruace. „Svalové kontrakce během orgasmu vytlačují děložní obsah rychleji a perioda se může skutečně zkrátit,“ doplňuje Turčan.

Nicméně studie ukazuje, že většina žen menstruační sex zcela odmítá. Téměř dvě třetiny ho negativně vnímají zejména z důvodu fyzického diskomfortu, nepohodlí partnera a negativního vnímání sebe sama. Část žen dokonce uvádí, že jejich partneři otevřeně vyjadřují nepříjemné pocity a odpor k sexu během menstruace.

Proti gustu...

Každý z nás je zkrátka jiný a každému vyhovuje něco jiného. Pokud se na sex během svých dnů cítíte nebo na něj máte vyloženě chuť, není třeba si ho odpírat. Může se stát, že zatímco první den cyklu nebudete mít na milování ani pomyšlení,

další dny už to bude jiné. I to je normální. Ženám se chuť na sex v průběhu menstruačního cyklu zkrátka mění. Nicméně, jestli se do hrátek pustíte, mějte na paměti, že je potřeba chránit se proti případnému nechtěnému těhotenství stejně jako v kterékoli jiné dny. A myslete také na vhodnou polohu, aby vás sex nebolel, protože děložní čípek je během periody níže než obvykle a může být velmi citlivý.

Menstruační sex a neplodnost je mýtus

V souvislosti s touto tematikou je hodně lidí přesvědčeno, že při sexu v periodě neexistuje šance na početí. Podle doktora Turčana je sice méně pravděpodobné, že žena bude ovulovat, ale není to nemožné. Proto se páry bez vhodné ochrany neobejdou ani v tomto období, a to i s ohledem na rizika zdravotní. Nejvhodnější je kondom, a to zejména u partnerů, kteří spolu nejsou dlouho. „Menstruační krev může fungovat jako přenašeč pohlavních chorob. Při nechráněném pohlavním styku během periody je vysoké riziko přenosu HIV nebo hepatitidy, proto je dobré myslet na prevenci,“ varuje Pavel Turčan. Podle něj je žena v období menstruace k infekcím mnohem náchylnější.

Milování s houbičkou

Chtěli byste si užít láskyplné chvíle s partnerem i během svých dnů, ale bojíte se případné „spouště“ na posteli? I to se dá minimalizovat. V současné době existují praktické pomůcky, díky nimž si intimní hrátky užijete i přes své dny. Patří mezi ně například měkké menstruační tampony, které lze využít i při milování. Jedná se o měkkou pěnovou houbičku, která je vyrobena z ekologického a zdravotně nezávadného materiálu. Díky jeho vlastnostem tampon ani jeden z partnerů během styku necítí. Navíc je velmi savý, takže krev na svém místě udrží poměrně dlouho. Další praktickou možností je vlézt si společně s partnerema do sprchy – voda odplaví případné nečistoty, a když si pustíte teplou, může vám to opět ulevit od nepříjemných bolestí břicha.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33347212/

MUDr. Pavel Turčan