Bolesti na prsou, změny nálad a nafouklé břicho. PMS se dá zabránit

Jak na tom jste?
KDYŽ HODNĚ SEDÍTE, ZAMĚŘTE SE NA POHYB
Zkušenosti žen ukazují, že pokud jsou daný měsíc přirozeně v pohybu, netrápí je tolik premenstruační syndrom ani bolestivá menstruace. Pokud ale máte před sebou jen vidinu sezení v kanceláři, zkuste si pohyb přidat. Ideální je chůze, plavání, skákání na trampolíně nebo jóga. Pokud máte sportu dost, zvažte naopak, jestli se nepřetěžujete. I přílišná zátěž má na hladinu hormonů nepříznivý vliv a PMS nabere na síle.
Vyzkoušejte:
Stále více žen holduje hormonální józe – tři půlhodinové praxe týdně výrazně ulevují od všech příznaků PMS. Vynachválit si ji nemohou ani ženy v přechodu. Ideální je samozřejmě zajít si alespoň na pár lekcí k odborníkovi, ale videa jsou dostupná i na našem videoportálu Kondice.cz.
Jak na tom jste?
NEMÁTE-LI ZROVNA UKÁZKOVÝ JÍDELNÍČEK, ZKUSTE HO OZDRAVIT A PŘIDEJTE PROBIOTIKA
Nejen srdci a cévám nesedí jídelníček plný smažených rychlovek a polotovarů. Navíc rozhozené hormony svádějí naložit si na nezdravý základ ještě nezdravější sladkosti. Kromě výčitek svědomí vás bude trápit i chudnoucí mikroflóra ve střevech, která má na produkci hormonů vliv. Vyřaďte z jídelníčku průmyslově zpracované potraviny a vyměňte je za skutečné jídlo – zeleninu, luštěniny, quinou, zdravé tuky. Střevní bakterie můžete podpořit probiotiky z lékárny, kysanými mléčnými nápoji a kvašenou zeleninou.
Vyzkoušejte:
Vaše potíže mohou zhoršovat i potravinové alergie, nejčastěji jsou viníky lepek nebo laktóza. Pokud na ně máte podezření, nechte si udělat test. Případně je na tři měsíce zcela vynechte a pozorujte, zda cítíte nějaký efekt. Pokud ne, nevyhýbejte se jim zbytečně. Jsou důležitou součástí jídelníčku.

Bolest zad nebo podbřišku během periody či při pohlavním styku, silná menstruace a neplodnost. To je jen část obtíží, které provázejí ženské onemocnění zvané endometrióza. Přestože se s ní potýká v plodném věku v průměru jedna žena z desíti, často správná diagnóza zazní až poté, kdy se neúspěšně snaží otěhotnět. Právě březen je měsícem endometriózy, podívejme se proto na to, co přesně tahle nemoc způsobuje a jak se dá léčit?
Jak na tom jste?
POKUD NEZABRAL POHYB ANI ZMĚNA STRAVY, OBRAŤTE SE NA PŘÍRODU
Můžete poprosit svého lékaře o krevní rozbor a ujistit se, že vám nechybí důležité vitaminy a minerály – pro pohodový cyklus jsou důležité zejména vitaminy B6 a B12 i minerály hořčík, selen a zinek. Přirozeně je můžete doplnit z mandlí, banánů, dýňového semínka nebo čokolády s vysokým obsahem kakaa. Osladit život si můžete i medem.
Vyzkoušejte:
Vyzkoušejte i bylinky – nejčastěji se na tyto ženské problémy doporučuje kontryhel, třezalka tečkovaná, drmek nebo řebříček. Kontryhel i třezalka pomáhají vedle ženských hormonů rovnat i pocuchané nervy a dodat trochu chuti do života.
Jak na tom jste?
DRTÍ-LI VÁS PMS I PSYCHICKY, ZVOLNĚTE A DOPŘEJTE SI ČAS
Problémy s PMS mohou být natolik úporné, že mohou ženě bránit v běžném životě. Asi u pěti procent žen jsou projevy tak silné, že mohou být okolím považované za blázny. I když se může zdát, že je to jen v hlavě, skutečně jsou na vině hormony, a pokud by se problém neřešil, může přerůst i v depresi, úzkostnou poruchu nebo sebevražedné myšlenky. V takovém případě může lékař předepsat třeba hormonální antikoncepci nebo antidepresiva.
Vyzkoušejte:
Zbavit se PMS tím, že přestanete menstruovat, zní lákavě, ale pro tělo to není přirozené. Ženský organismus funguje cyklicky, někdy je vlivem hormonů aktivnější, jindy potřebuje klid a zvolnění. Pokud vás trápí PMS bez zjevné příčiny, zaposlouchejte se do sebe a udělejte to, co vám říká vaše nitro. Netlačte se do výkonu, dopřejte si čas. S prvním dnem menstruace to z vás spadne.
Zdroje: