Jak na tom jste?

KDYŽ HODNĚ SEDÍTE, ZAMĚŘTE SE NA POHYB

Zkušenosti žen ukazují, že pokud jsou daný měsíc přirozeně v pohybu, netrápí je tolik premenstruační syndrom ani bolestivá menstruace. Pokud ale máte před sebou jen vidinu sezení v kanceláři, zkuste si pohyb přidat. Ideální je chůze, plavání, skákání na trampolíně nebo jóga. Pokud máte sportu dost, zvažte naopak, jestli se nepřetěžujete. I přílišná zátěž má na hladinu hormonů nepříznivý vliv a PMS nabere na síle.

Zdroj: Youtube

Vyzkoušejte:

Stále více žen holduje hormonální józe – tři půlhodinové praxe týdně výrazně ulevují od všech příznaků PMS. Vynachválit si ji nemohou ani ženy v přechodu. Ideální je samozřejmě zajít si alespoň na pár lekcí k odborníkovi, ale videa jsou dostupná i na našem videoportálu Kondice.cz.

Jak na tom jste?

NEMÁTE-LI ZROVNA UKÁZKOVÝ JÍDELNÍČEK, ZKUSTE HO OZDRAVIT A PŘIDEJTE PROBIOTIKA

Nejen srdci a cévám nesedí jídelníček plný smažených rychlovek a polotovarů. Navíc rozhozené hormony svádějí naložit si na nezdravý základ ještě nezdravější sladkosti. Kromě výčitek svědomí vás bude trápit i chudnoucí mikroflóra ve střevech, která má na produkci hormonů vliv. Vyřaďte z jídelníčku průmyslově zpracované potraviny a vyměňte je za skutečné jídlo – zeleninu, luštěniny, quinou, zdravé tuky. Střevní bakterie můžete podpořit probiotiky z lékárny, kysanými mléčnými nápoji a kvašenou zeleninou.

Vyzkoušejte:

Vaše potíže mohou zhoršovat i potravinové alergie, nejčastěji jsou viníky lepek nebo laktóza. Pokud na ně máte podezření, nechte si udělat test. Případně je na tři měsíce zcela vynechte a pozorujte, zda cítíte nějaký efekt. Pokud ne, nevyhýbejte se jim zbytečně. Jsou důležitou součástí jídelníčku.

Jak na tom jste?

POKUD NEZABRAL POHYB ANI ZMĚNA STRAVY, OBRAŤTE SE NA PŘÍRODU

Můžete poprosit svého lékaře o krevní rozbor a ujistit se, že vám nechybí důležité vitaminy a minerály – pro pohodový cyklus jsou důležité zejména vitaminy B6 a B12 i minerály hořčík, selen a zinek. Přirozeně je můžete doplnit z mandlí, banánů, dýňového semínka nebo čokolády s vysokým obsahem kakaa. Osladit život si můžete i medem.

Vyzkoušejte:

Vyzkoušejte i bylinky – nejčastěji se na tyto ženské problémy doporučuje kontryhel, třezalka tečkovaná, drmek nebo řebříček. Kontryhel i třezalka pomáhají vedle ženských hormonů rovnat i pocuchané nervy a dodat trochu chuti do života.

Jak na tom jste?

DRTÍ-LI VÁS PMS I PSYCHICKY, ZVOLNĚTE A DOPŘEJTE SI ČAS

Problémy s PMS mohou být natolik úporné, že mohou ženě bránit v běžném životě. Asi u pěti procent žen jsou projevy tak silné, že mohou být okolím považované za blázny. I když se může zdát, že je to jen v hlavě, skutečně jsou na vině hormony, a pokud by se problém neřešil, může přerůst i v depresi, úzkostnou poruchu nebo sebevražedné myšlenky. V takovém případě může lékař předepsat třeba hormonální antikoncepci nebo antidepresiva.

Vyzkoušejte:

Zbavit se PMS tím, že přestanete menstruovat, zní lákavě, ale pro tělo to není přirozené. Ženský organismus funguje cyklicky, někdy je vlivem hormonů aktivnější, jindy potřebuje klid a zvolnění. Pokud vás trápí PMS bez zjevné příčiny, zaposlouchejte se do sebe a udělejte to, co vám říká vaše nitro. Netlačte se do výkonu, dopřejte si čas. S prvním dnem menstruace to z vás spadne.

Zdroje: