První lehké příznaky menopauzy ženy obvykle pociťují zanedlouho poté, co oslaví čtyřicítku. Už v této fázi se mohou objevovat první problémy, dokonce i v sexuálním životě. Menopauza ale nastává v poměrně širokém rozmezí mezi 40. a 60. rokem věku, nejčastěji okolo 51. roku. „Mezi známé příznaky patří návaly horka, změny v sexuální oblasti, výkyvy nálad, problémy se soustředěním, inkontinence, nadýmání, bolest hlavy a onemocnění srdce a cév,“ popisuje uroložka MUDr. Vlasta Vyhnánková. Mohou za to především hormonální změny, které vedou k řadě fyzických i psychických problémů, včetně snížení sexuální touhy. Potíže jsou primárně způsobeny poklesem hladiny estrogenu, čímž může docházet ke snížení průtoku krve do pánevní oblasti. „Následkem toho často přicházejí problémy s dosažením orgasmu a pohlavní styk se může stát pro ženy velmi nepříjemný, či dokonce bolestivý,“ popisuje problémy Vlasta Vyhnánková.

Zdroj: Youtube

Když láska bolí

V menopauze se mění také produkce hormonů v mozku na vrcholu regulační kaskády, a to znamená, že je ovlivněno opravdu celé tělo, což dokazují i studie. Lékaři z italské Policlinico San Matteo a Univerzity v Pavii například v nedávné studii zjistili, že s problémy při sexu se v klimakteriu potýká až 46 % žen. Třetinu z nich trápí bolest při pohlavním styku a ostatním jejich intimní život komplikuje nízká sexuální touha. Nejhorší situaci lékaři popisují u postmenopauzálních žen, tedy u těch, které jsou rok a více po menopauze. Výsledky studie odhalily, že problémy v intimním životě musí řešit až 85 % z nich. „Náhlé přibírání hmotnosti a ukládání tuku v oblasti břicha, návaly horka, sušší kůže a strach z počátků či rozvoje inkontinence se u některých žen negativně promítá do kvality prožívání intimností. Tyto problémy často vedou k tomu, že se zájem o sexuální potěšení ztrácí,“ upřesňuje lékařka. Pokud nejsou problémy řešeny včas, mohou se negativně odrazit i ve vztahu, zejména pokud má partner stále stejný sexuální apetit.

Erotické pomůcky zlepšují sexuální prožitek

Řešením určitě není mávnout nad problémy rukou s tím, že už to v „našem věku přece nějak doklepeme i bez sexu.“ To by byla škoda! Milování je důležitou součástí našich životů a věřte nebo ne, kvalitní sex můžete mít i v pozdějším seniorském věku. Navíc při něm upevňujeme pouto s partnerem. Jak tedy znovu nastartovat ztracené libido? Bez tréninku to nepůjde. „Pravidelný sex prokrvuje vagínu, a tím zlepšuje její kondici. Používání erotických pomůcek, jako jsou vibrátory, erotické masáže či masturbace mohou období menopauzy ženám velice zpříjemnit,“ vysvětluje prospěšnost sexu a erotických pomůcek v menopauze Vlasta Vyhnánková. Zařazení erotických pomůcek do partnerského sexuálního života doporučuje i gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. „Při sexu se vyplavují endorfiny, které navozují pocit štěstí a spokojenosti. Erotickými pomůckami či změnou místa je možné milostný život zpestřit a jít naproti lepšímu prožitku a vzrušivosti,“ doplňuje gynekolog. Partneři, kteří pravidelně používají erotické pomůcky, jsou podle lékařů se svým sexuálním životem mnohem spokojenější. Při různých zdravotních obtížích mohou navíc pomáhat s léčbou. V klimakteriu či v důsledku stresu ženy často popisují problémy s menší vzrušivostí nebo s obtížným dosahováním orgasmu. V tom jim mohou pomoct různé typy vibrátorů, jichž je na trhu velké množství. Dobře poslouží třeba podtlakové stimulátory klitorisu nebo vibrátory s masážní hlavicí.

Když už to „nemaže“

Pokud jste viděli film Bába z ledu, pak si asi vybavujete scénu, kdy se herečka Zuzana Kronerová snažila o intimní sblížení s partnerem Pavlem Novotným. Jenže jim to jaksi drhlo. A tak si seniorka odskočila do špajzu pro trochu extra panenského olivového oleje, namazala, co bylo potřeba, a rázem to šlo jako po másle. Vaginální suchost patří mezi další běžné projevy menopauzy. Olej si nechte raději na vaření a vyzkoušejte kvalitní lubrikační gely, které pomáhají regulovat zvlhčení a udržet optimální pH vagíny.

I 5 minut posilování denně může pomoct

Víte, že historie takových Venušiných kuliček sahá až do dávných dob Japonska, kde je využívaly i gejši? Dnes mají nezastupitelnou roli jako zdravotní pomůcka při řešení zdravotních problémů žen všech věkových kategorií. Podle lékařů snižuje pravidelné posilování pánevního dna riziko inkontinence, výhřezu dělohy, podporuje zvýšené prokrvení tkání pochvy, vede ke zlepšení přirozené lubrikace, zkvalitnění pružnosti vaginálních stěn a ke znovunalezení schopnosti vnímat příjemné pocity. A stačí přitom jenom pět minut posilování denně! Pomůcka se zavádí do pochvy a při cvičení nebo chůzi se otřesy ze dvou kuliček uvnitř erotické hračky přenášejí do dělohy. Ta reaguje stahováním a povolováním svalů, tedy cvičí a posiluje velmi důležité svaly pánevního dna. V současné době navíc existují i pulzační vaginální kuličky, které dokážou dostat svaly pánevního dna do kondice i bez pohybu či cvičení, protože k vibracím využívají magnetickou energii a dokážou svaly pánevního dna aktivně posilovat, i když je žena zrovna v klidu.

Na závěr je dobré si připomenout, že menopauza nemá zdaleka jenom své stinné stránky. Mnoho komplikací, které ženám přináší reproduktivní věk, totiž odpadá. Třeba omezování se při milování kvůli menstruaci či výběr nejvhodnější antikoncepce. Ženy jsou v tomto věku často šťastnější, sebevědomější a užívají si intimní život mnohem více a intenzivněji než před menopauzou.

Zdroje: