Limitem ve cvičení není ani věk, ani tělesná váha, dokonce ani onemocnění. Jógu mohou cvičit i lidé s různým omezením (v případě onemocnění, po úrazech i operacích, v těhotenství, senioři…). Vždy je však třeba svůj zdravotní stav konzultovat s ošetřujícím lékařem a svěřit se do rukou dobrého a citlivého lektora, který vybere vhodný způsob cvičení, případně zvolí kompenzační pomůcky – bolster, korkovou cihličku, židli. Jediným limitem v jógové praxi je vaše hlava. Je třeba si neustále připomínat princip sebevšímavosti a sebelásky. S nikým se neporovnávat a nesoutěžit.
Jógová praxe podporuje jednu z klíčových dovedností pro život – všímavost. Ať už si vyberete jakýkoliv jógový styl, prvním krokem by mělo být zastavení se v přítomnosti. Naladit se na své tělo, nadechnout se, vydechnout. Položit si otázku: „Co mému tělu nyní nejvíce prospěje?“ Díky všímavosti k možnostem svého těla a dávce seberespektu můžete začít cvičit jógu skutečně v jakémkoliv věku. Všímavost v pohybu, ale i v životě obecně, chrání vaše tělo před zraněním a je také účinnou prevencí před akutními i chronickými nemocemi. Díky všímavosti odhalíte, že se ve vašem těle něco děje a můžete zavčas využít vhodné nástroje k prevenci či k podpoře léčby.
Jóga má navíc spoustu benefitů, které podporují vitalitu a zdraví až do vysokého věku: uvolňuje klouby a páteř a zvyšuje jejich hybnost, posiluje, uvolňuje a protahuje svalstvo, podporuje trávení a detoxikaci, pomáhá v těle rozproudit energii, odbourává stres a podporuje imunitu a také zlepšuje okysličení orgánů.
POMŮŽE MI JÓGA VYLADIT HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHU?
V průběhu života prochází žena různými fázemi, které jsou ovlivněny změnami v tvorbě pohlavních hormonů. Většina dívek pozoruje počátek hormonální aktivity kolem devátého roku. Mezi třinácti a pětatřiceti lety dosahuje hormonální hladina svého maxima a poté pozvolna klesá. S příchodem menopauzy tvorba hormonů téměř ustává. Většinu žen to potká kolem padesátých narozenin, některé i o pár let dříve. Změny hormonální hladiny doprovází výrazné změny jak na úrovni těla, tak mentálního zdraví. Stejně jako pro dívky je první menstruace mimořádnou událostí jejich života, je pro zralé ženy nástup menopauzy velkým předělem. S první menstruací přichází oslava ženství, s menopauzou můžeme slavit svou moudrost, životní nadhled a vnitřní mír. Pro slavnostní náladu je však třeba překonat prvotní, především fyzické nesnáze hormonálních změn.
Jsou to právě změny na fyzickém těle, kvůli kterým většina žen menopauzu nevítá právě s otevřenou náručí. Mezi nejčastější nežádoucí projevy menopauzy patří návaly horka, suchost sliznic v urogenitální oblasti, ochablá kůže, tvorba vrásek, horší stav vlasů a nehtů, přibývání na váze, bolest svalů a kloubů, bolesti hlavy a migrény, osteoporóza, vysoký krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu a kardiovaskulární problémy. Na úrovni psychiky a emocí se ženy mohou potýkat s nespavostí, depresemi, zpomaleným myšlením a horší pamětí. Všechny tyto symptomy jsou navzájem provázané a vznikají jako důsledek nedostatečné produkce hormonů žláz s vnitřní sekrecí – hypofýzy, štítné žlázy, vaječníků a nadledvinek. Muži mají také svou pauzu, andropauzu, o které se hovoří už méně. Pro vyrovnání hormonálního kolísání obou pohlaví se nabízí velmi účinné řešení ve formě hormonální jógové terapie.
CO JE HORMONÁLNÍ JÓGOVÁ TERAPIE A JAK VYPADÁ LEKCE?
Hormonální jógová terapie, kterou vyvinula brazilská jógová terapeutka Dinah Rodriguez, vychází jak z poznatků klasické medicíny, tak z přístupů tradiční indické a tibetské jógy. Těší se velké popularitě na celém světě a Česká republika není výjimkou. Vedle původní sestavy pro ženy vytvořila autorka také sestavu pro muže v andropauze a pro osoby s diabetem.
Vedle cvičení především dynamických ásán, za doprovodu specifických dechových technik (bhastriky, udždžájí a různých bandh, neboli energetických uzávěrů), metoda využívá také konkrétní léčivé vizualizace světelného proudění, které vycházejí z tibetské tradice. Sestava je zakončena relaxací s meditací zaměřenou na harmonizaci čaker. Díky těmto přístupům podporuje praxe hormonální jógové terapie sílu středu těla, prokrvení a okysličení nejen údů, ale především zmíněných žláz s vnitřní sekrecí, celkovou harmonizaci organismu a mentální klid. Cvičení minimalizuje ne- gativní projevy menopauzy jak na tělesné, tak psychické úrovni. Ženy se cítí všeobecně vitálnější, zdravější a ve své síle.
PRO KOHO JE SESTAVA HORMONÁLNÍ JÓGOVÉ TERAPIE URČENA?
Sestavu hormonální jógové terapie Dinah Rodriguez doporučuje všem zdravým ženám nad 35 let jako prevenci, u žen s hormonálními výkyvy, nepravidelnou menstrua cí, polycystickými vaječníky a problémy s otěhotněním i v nižším věku. S příchodem menopauzy by však toto cvičení, nejen tělesné, ale také mentální, mělo být na seznamu aktivit každé ženy jako priorita podporující její celostní zdraví.
JAK ČASTO CVIČIT?
Cvičit je třeba dlouhodobě a pravidelně, alespoň 3x v týdnu. Sestava vám zabere asi 30 minut času. Je skvělé udělat si ze své sestavy rituál, na který se budete těšit. Pokud se chcete sestavu hormonální jógové terapie naučit, je nejlepší přihlásit se na některý z víkendových seminářů nebo speciálních workshopů, které se konají po celém Česku. Hlídejte si ale, aby váš kurz vedl lektor s potřebnou certifikací. Na semináři se každý cvik naučíte provádět technicky správně a získáte potřebnou sebejistotu. Domácí praxe je pak už na vás.
Autor: LUCIE VYBÍRAL PASTRŇÁKOVÁ, mentorka zdravého pohybu a vědomé práce s myslí, www.light-soul.eu
zdroje:
- Kondice 7/2022
- https://www.dinah-rodrigues.cz/
- www.light-soul.eu