Téma přibírání na váze během menopauzy řeší na internetových diskuzích tisíce žen v naději, že se od jiných žen dozví nějaké moudro či zaručenou radu, jak proti náhlým kilům navíc bojovat. Na začátek uvedu jeden příklad, který mluví za všechno: „No, děvčata, od září se mnou tato běžná etapa v životě ženy mává, a je to fakt síla. Pravda je, že kdysi se tohoto období ženy běžně nedožívaly, a pokud ano, tak byly doma a neměly před sebou ještě 10 aktivních let do důchodu. Návaly horka během jednání, problémy se spánkem a 10 kilo navíc, i když jím pořád stejně – je to děs,“ postěžovala si uživatelka diskuzního fóra.

Zdroj: Youtube

S příchodem menopauzy je potřeba změnit režim

Pokud je vám 45 let a více, nejspíš už s klimakteriem máte taky tu čest. A jestli jste mladší, i tak čtěte, protože pro svoje budoucí tělo můžete udělat hodně už dnes. Především je třeba si uvědomit, že vlivem menopauzy se ženské tělo přirozeně mění. A tak i my musíme udělat jisté změny, pokud chceme zůstat štíhlé a v kondici. Po vyhasnutí funkce vaječníků se totiž zpomaluje metabolismus, a tak část žen při nezměněném příjmu kalorií i pohybovém režimu automaticky přibírá na váze, píše se na webu o hubnutí Stob.cz. Aktivním budováním svalové hmoty už před příchodem poslední menstruace mohou ženy zabránit tomu, aby se přebytečná kila v přechodu usazovala tam, kde nemají – tedy hlavně na břiše.

„Obecně se dá říct, že jedinci s vyšším podílem svalové hmoty budou lépe spalovat energii, tedy snadněji hubnout a snadněji svou hmotnost udržovat. S věkem přitom podíl aktivní tělesné hmoty na celkové tělesné hmotnosti přirozeně klesá,“ vysvětluje Ing. Lukáš Vrána, výživový poradce programu „The 1:1 Diet“ a dodává, že menopauza pro organismus znamená také řadu hormonálních změn, které zapříčiňují změnu v distribuci tuku v těle a kromě toho i jiné vnímání pocitu sytosti oproti dřívějšku.

Svaly ztrácíme už po třicítce

Úbytek svaloviny přímo souvisí s věkem – po třicátém roce života dochází k průběžné ztrátě svaloviny v průměru asi o 3–5 % za dekádu. To má samozřejmě vliv nejen na skladbu těla a tělesnou hmotnost, ale také na mobilitu, v pozdějším věku s případným vyšším rizikem pádů a zlomenin.

Za všechno mohou hormony...

Podobně jako v pubertě nebo v těhotenství dochází i v období přechodu v těle žen k radikálním změnám, a to zejména v hladině pohlavních hormonů, kvůli kterým se ukládání tuku přesouvá výhradně do oblasti bříška, což je jednak neestetické, jednak i nezdravé. „Významně zvýšené hladiny dalších hormonů leptinu a galaninu u postmenopauzálních obézních žen spojené se sníženými hladinami neuropeptidu Y odhalily některé změny v neuropeptidech regulujících stravovací chování, což může být důvodem nástupu postmenopauzální obezity. Zmíněné látky regulují pocit sytosti a chuť k jídlu,“ vysvětluje výživový poradce Lukáš Vrána.

Tloustnutí nemusí být samozřejmost

Určitý nárůst procenta tukové tkáně je tedy s věkem přirozený, na druhou stranu můžeme mít tělesnou hmotnost stále pod kontrolou a není nutné mít nadváhu, nebo být dokonce obézní. Obezita s sebou nese celou řadu zdravotních rizik od většího předpokladu onemocnění cév a srdce po vysoký krevní tlak nebo diabetes 2. typu. Na prvním místě tak stojí prevence proti přirozenému úbytku svaloviny, a tou je – samozřejmě – pohybová aktivita. Kromě každodenních procházek svižnou chůzí nebo jiné formy kondičního cvičení se dá určitě doporučit i posilování jednotlivých svalových skupin tak, aby člověk zůstal pokud možno co nejvíce a co nejdéle mobilní. Aby se tělo umělo vyrovnat s různými situacemi a předcházelo tak i možným pádům v pozdějším věku s rizikem zlomeniny.

Redukce hmotnosti

Kromě zvýšené fyzické aktivity je na místě i úprava jídelníčku. „Důležité je zachovat zejména vhodné množství bílkovin a mikronutrientů, jako jsou vitaminy, minerální látky a zdravé tuky. Nízký příjem bílkovin může zapříčinit ztrátu svalové hmoty a ta se ve vyšším věku obtížně získává zpátky. Rychlost redukce je po menopauze individuální,“ dodává výživový specialista Ing. Lukáš Vrána. Podle některých studií je vhodná takzvaná středomořská dieta, která může kromě redukce kil pomoct i v prevenci kostních, metabolických a kardiovaskulárních onemocnění v postmenopauzálním období. Středomořská strava zahrnuje především konzumaci ryb a libového masa, dostatku zeleniny, celozrnného pečiva a kvalitního olivového oleje.

Kdy jít k lékaři?

Během menopauzy může ženu provázet celá řada nepříjemných příznaků od poruch se spánkem, úzkosti, ztrátu libida, přes nadměrné návaly horka až po zvýšenou chuť k jídlu. Právě neodolatelné chutě na sladké a tučné potraviny mohou vést k nadměrné konzumaci kalorií, a tím k přibírání na váze. S tím vším ale dnes mohou pomoct vhodně zvolené léky, proto svůj stav konzultujte s lékařem, pokud vás i přes zvýšenou pohybovou aktivitu trápí neustálé přibírání na váze nebo jiné nepříjemné stavy spojené s obdobím přechodu. Gynekolog vám může předepsat hormonální terapii. Dobrou zprávou je, že i po bouřlivém období, kdy se hladiny hormonů mění, opět nastane klid. Ženské tělo už sice nebude takové jako dřív, to ale vůbec neznamená konec dobrým dnům. Naopak po padesátce na sebe většinou máme mnohem více času, a můžeme tak žít aktivním stylem, který zahrnuje nejen pohyb, ale i trávení času s přáteli, cestování a věnování se svým koníčkům.

Zdroje:

https://www.stobklub.cz/clanek/menopauza-a-kila/

Ing. Lukáš Vrána

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308420/