Meditace na pláži má rozhodně přidanou hodnotu.

„Příroda vás dokáže automaticky transportovat do sféry mimo každodenní shon,“ říká Manuela Mitevova, meditační koučka, která pochází z Bratislavy a svou praxi zrovna teď šíří na Kanárských ostrovech ve městě Las Palmas.

„Na pláži se okamžitě můžete napojit na zvuk vln, vánek, přesýpání písku, což jsou všechno výborné zdroje koncentrace mysli. Pokud navíc při meditaci zaplujete příliš hluboko do svých myšlenek, snáze zde najdete cestu zpět,“ pokračuje Manuela a říká, že meditace na pláži je v mnohém jednodušší než na sedačce v obýváku. Člověk se na břehu moře přeci jen od svých každodenních problémů odstřihne snáz a také se lehčeji napojí sám na sebe.

Zdroj: Youtube

Konejšivé zlaté světlo

Meditačních technik, které se dají pláži použít, existuje několik. To nejjednodušší, co můžete udělat, je soustředit se na svůj dech. Můžete ale taky vyzkoušet sílu vizualizace. Poprosila jsem spirituální koučku Irenu Bandu, která pendluje mezi Prahou a magickým ostrovem Bali, aby se podělila o tu, kterou s klienty nejraději používá. „Na svých retreatech často používám zlatou meditaci, tu mám na pláži nejraději, jelikož právě tam vizualizaci podpoří skutečné slunce, pláž a nebe,“ říká Irena a dává návod na to, jak se do této meditace pohroužit v praxi.

„Představte si teplé zlaté světlo procházející tunelem od matky země přes všechny spodní čakry od první kořenové přes druhou sakrální, středem solar plexu až do čakry srdeční. Tento teplý hřejivý proud zlata vede až do našich srdcí. Z nebes a paprsků slunce pak putuje stejně teplé zlaté světlo skrze všechny horní čakry, od korunní přes třetí oko a krční čakru až zpět do srdce. V našem srdci se pak oba tyto tunely teplého zlatého světla spojují a roztříští veškerý svůj třpyt a teplo uvnitř našeho středu, uvnitř našeho srdce. Zažíváme pocit bezpečí a lásky, které nás propojuje s naším vyšším ‚já‘. Přichází klid, harmonie, zpomalení, ztišení a zjemnění všech vjemů i života,“ popisuje.

Postavte si hrad z písku

Skvělou meditační vizuální techniku, kterou můžete na pláži taky použít, je mentálně postavený hrad z písku. Tato technika podpoří vaši kreativitu a dost možná při ní vyplují i pocity z vaší minulosti.

Jak taková meditace vypadá? Začněte tím, že si vyberete na pláži klidné místo, zavřete oči a chvíli se soustřeďte jen na svůj plynoucí dech. Dýchejte pomalu a zkuste nasát vůni moře a horkého písku. Po pár minutách se začněte prsty dotýkat malých zrnek písku pod sebou, zkoumejte jejich texturu a pocit, který to ve vás vyvolává. Představte si, že držíte v rukou dětský kyblík a lopatku a pomalu se ve své mysli pusťte do stavění hradu. Fantazii se při tom meze nekladou.

Vaše mysl vás možná díky tomuto procesu přenese na chvíli zpátky do minulosti, nebraňte se tomu a naopak vnímejte, jaké pocity to ve vás vyvolává. Až písek z hradu dostavíte, ještě chvíli zůstaňte v meditaci, podívejte se na svůj výtvor a pozorujte, jaké myšlenky při tom vyplouvají na povrch. Mějte po ruce poznámkový blok na zapsání svých myšlenek a pocitů.

Prostě jenom být

Důležité je nehledat v meditaci žádnou vědu – je to chvíle, kterou věnujete sama sobě. Napojujete se na své nitro a vracíte se ke svým kořenům. Při meditaci se soustředíte jen na přítomný okamžik a necháváte své myšlenky volně proudit. Nenechte se frustrovat tím, že existuje spousta návodů, jak na ni. Nenuťte se do pozice lotosového květu ani do vizualizací, pokud vám nic neříkají.

Nakonec můžete klidně meditovat i v pohybu – třeba při běhu na pláži nebo při procházce. A možná se vám napoprvé nepodaří ani to. Meditace chce přeci jen trénink. Jakmile to ale vaše hlava jednou dokáže, zjistíte, jak blahodárný účinek meditace má – zklidní vás, uvolní a hlavně vás zbaví chronického stresu, který plíživě, ale o to intenzivněji ničí lidské zdraví.

Můžete zkusit i takzvané stillness neboli ztišení, které není meditací v pravém slova smyslu, ale přináší podobné benefity. Jde vlastně o takové malé zastavení – třeba když si sednete na balkon a nastavíte tvář slunečním paprskům nebo se jen tak sama procházíte. Nebo když se po dlouhém dni posadíte a zhluboka vydechnete. Jste tady a teď, napojujete se na přítomný okamžik. Takže pokud na meditaci ‚nemáte čas‘ nebo se vám do ní prostě nechce, zkuste alespoň prožívat přítomné okamžiky naplno. I to na stres totiž platí.

Zdroje: