Premium obsah

Mateřská znaménka v sobě mohou skrývat nebezpečí. Odhalte ho včas

Mateřská znaménka v sobě mohou skrývat nebezpečí. Odhalte ho včas
Mateřská znaménka jsou viditelné barevné útvary na kůži, která se objeví při narození nebo těsně po něm. Mohou mít různé tvary, velikosti, a také se s postupem času mohou měnit. Proč je důležité znaménka pravidelně kontrolovat a kdy navštívit lékaře?

Mateřská znaménka mohou mít téměř všechny možné barvy. Může se jednat pouze o zbarvení kůže nebo je znaménko vyvýšené nad povrch kůže. Zasahovat mohou dokonce i do tkání pod kůží. Jejich vznik ovlivňuje za prvé genetika a za druhé slunce. Která znaménka jsou nebezpečná?

Zdroj: Youtube

ABCDE klasifikace

Existuje klasifikace, která radí jak prohlédnout podezřelá znaménka a pihy. Říká se jí ABCDE klasifikace:

  • A. jako asymetrie

Při prohlížení znaménka či pihy si v polovině udělejte pomyslnou čáru. Pokud jsou obě dvě poloviny stejné, není se čeho bát. Pokud je znaménko asymetrické, raději si ho nechte zkontrolovat odborníkem.

  • B. jako border

Border znamená v angličtině hranice a písmeno B v této klasifikaci značí ohraničení znaménka. Pokud je ohraničení znaménka nepravidelné, kostrbaté nebo "rozmazané," zajděte určitě za dermatologem.

  • C. jako colour

Barevnost je u mateřských znamének také důležitá. Pokud je znaménko různobarevné, může to značit velký problém a bude nutné ho odstranit. Normální znaménka mají mít jeden barevný odstín.

  • D. jako diameter

Znaménka by neměla mít větší průměr, než je velikost gumy na tužce. Pokud je znaménko výrazně větší, zvažte návštěvu odborníka.

  • E jako evoluce

Při sledování a zkoumání mateřských znamének se zaměřte na jeho vývoj. Mohou měnit tvar, barvu, mohou svědit či dráždit a občas mohou dokonce i krvácet. Všechny tyto změny je nutné nepodceňovat a probrat s lékařem.

Další kroky v péči o znaménka

I pokud se s vašimi znaménky nic viditelně neděje, návštěvu dermatologa byste měli praktikovat pravidelně. Odstranění znaménka bývá velmi banální, pokud se ale mateřské znaménko stane nebezpečným, hrozí riziko vzniku melanomu. Základem je i v tomto případě totiž také prevence. Omezte přílišné vystavování se slunci a používejte krémy s ochranným SPF faktorem při jakémkoliv počasí. Pamatujte na to, že v případě problémů s mateřským znaménkem je nejdůležitější včasná diagnostika.

Zdroje:

  • https://www.verywellhealth.com/early-signs-of-dementia-checklist-6746396
  • https://www.beaumont.org/conditions/melanoma/abcde's-of-melanoma
  • https://www.drkonradpharma.cz/en/materska-znamenka/
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.