Jako psychiatrický pacient už jsem si dávno zvykla na poznámky jako: ,,Je to jenom v tvojí hlavě" nebo ,,zkoušela jsi to řešit nějak jinak než chemií? Nějak jako přírodně, třeba prací!" Skvělej nápad, Pavle, zkoušel jsi někdy léčit angínu nahazováním malty? Skvěle to funguje!

Jestli jsem si ale na něco stále nezvykla, je to notná dávka mansplainingu, a to zejména od generace takzvaných boomerů. Pojďme si ale vysvětlit, co přesně mansplaining znamená a jak proti němu bojovat.

Zdroj: Youtube

Mansplaining

Jak již samotné slovo napovídá, jedná se o spojení výrazů man (muž) a explaining (vysvětlování). Mansplaining je tedy situace, kdy muž vysvětluje (nejčastěji) ženě něco, čemu ona sama rozumí, možná více než muž. Mansplaining je pro ženu téměř výhradně ponižující a muž vysvětluje téma se značným pocitem nadřazenosti. Dám vám příklad:

Nějakou dobu jsem pracovala v jednom velkém pivovaru, kde jsem školila čepování piva v hospodách. Představte si pětadvacetiletou holku, která přijde k o 40 let staršímu hospodskému. ,,Uvidíme, kdo tady koho bude školit," říká mi. Když pak dorazím na školení, majitel se opravdu snaží vyměnit role. Opravuje mě při mém výkladu, po mé názorné ukázce načepování piva personálu říká, že oni to budou ale dělat jinak. Záměrně se mě snaží nachytat. To se mu většinou nepovedlo, stálo mě to ale veškerou energii a sebevědomí, abych situaci napravila ve svůj prospěch.

Jsi ženská, a ještě mladá!

Ráda chodím do hospůdky, kterou máme s partnerem kousek od bytu. Je to štamgastská hospoda, kde návštěvníky tvoří z největší části muži - ženy tam totiž většinou moc dlouho nevydrží. Když se tam bavíme s partou o několik desítek let starších mužů, pravidelně se setkávám se zajímavým fenoménem. Muži mi rádi vysvětlují můj vlastní názor nebo zkušenost. Může jít třeba o to, že popisuji, jak jsem si užila dovolenou. Na to konto je mi vysvětleno, že jsem si jí vlastně neužila, protože jsem nebyla v konkrétních restauracích a na konkrétních plážích, kde byli oni. To jsem rovnou mohla jet na Slapy, místo předraženého Tenerife!

Přerušování na denním pořádku

Klasická hospoda je pro mansplaining ideálním prostředím. Každý Čech se totiž po pár pivech stává profesionálním hokejistou, bytovým designerem, michelinským kuchařem i marketingovým guru. Pokud do hospody pak vkročí žena, pivem posilnění superhrdinové se mohou přetrhnout, aby jí vysvětlili, jak to na světě funguje. Pokud přidáte do kotlíku pár fernetů, možná vám i vysvětlí, jaké to je být ženou! A nepočítejte s tím, že se dostanete ke slovu.

Mansplaining je problém

Mluvme teď trochu vážně. Mansplaining není jen nevinným hospodským faux pas od opilého strejdy, který se vyzná ve všem. Je to projev hluboko zakořeněného sexismu, který stále předpokládá, že ženy jsou méně schopné a informované než muži. Toto chování může ženy znevýhodňovat v pracovním životě, v osobním životě i ve společnosti. Snižuje jim sebevědomí, buduje v nich frustraci a blok, který se dříve nebo později projeví. A co je na tom nejzáludnější? Projevy těchto frustrací budou možná muži označeny jako hysterčení nebo slovy klasika: ,,Ježiš, ty to máš zas dostat, co?"

Nejde jen o ženy

Abychom byli co nejvíce korektní, je důležité zdůraznit, že toto chování se netýká jen vztahu mezi mužem a ženou. Mansplainovat může kdokoliv kohokoliv, a nejčastěji se to děje ve vztahu k někomu s nižším věkem, jinou sexualitou či sexuální identitou. Mansplainer se často svými poznámkami upne k někomu ze slabších sociálních vrstev nebo prostě z jiného prostředí.

Jak se ubránit?

  • Stanovte si hranice

Tohle je ohromně důležité pro každého člověka na světě. Nastavení vlastních hranic není jen to, co si dovolíte říct nebo udělat. Je to hlavně o tom, jak dovolíte ostatním, aby se k vám chovali. Pokud vás někdo přeruší nebo začne mansplainovat, klidně se ozvěte! Řekněte v klidu, že tématu rozumíte opravdu dobře a rádi byste pokračovali.

  • Vysvětlujte s empatií

Nesnažte se na mansplaining reagovat agresivně nebo pasivně agresivně, tím ho většinou jen podpoříte. Pokud na to máte energii, zkuste dotyčnému vysvětlit, proč je jeho chování problematické. Možná vás překvapí, vyslechne si vás a opravdu se nad tématem zamyslí.

  • Buďte asertivní

Když mě někdo opraví, většinou se omluvím. A to je ten problém! Neudělala jsem nic špatně, měla bych maximálně poděkovat za to, že mi dotyčný rozšířil obzory nebo alespoň chtěl. Asertivita je velice důležitá schopnost, kterou byste měli vědomě budovat. Ochrání vás od zbytečných útoků a konfliktů a také zbytečně silných emocí.

  • Ne!

Víme, že je těžké naučit se říkat ne. Proti mansplainingu je to ovšem velice důležité. Pokud vás někdo neustále přerušuje nebo zbytečně opravuje, naučte se říct: ,,Ne, nechci si to nechat od tebe vysvětlit."

Závěrem

Ráda bych podotkla, že tento článek není v žádném případě útokem na všechny muže. Je spíše pokusem upozornit na konkrétní chování, které je bohužel v naší společnosti velmi běžné, a pro oběti hodně frustrující. Pokud si někdy všimnete, že je někdo terčem mansplainingu, snažte se oběti pomoct. V tuto chvíli potřebuje někoho, kdo se ho zastane víc než kdykoliv jindy. A čím víc budeme o tématu mansplainingu a sexismu mluvit, tím více proti němu můžeme bojovat. Například pozitivním a asertivním explainingem.

Zdroje: