Po stopách Bezruče

Hluboký vztah k Beskydům a především k Lysé hoře měla významná postava české literatury Petr Bezruč, autor sbírky Slezské písně. Ten si místní krajinu oblíbil natolik, že si koupil i se svým přítelem Otakarem Bystřinou v Ostravici-Hamrovicích srub a až do vysokého věku odtud podnikal výstupy zvané „výplazy“ na Lysou horu. Bezručův výplaz na Lysou horu má tradici a jde o slavný turistický pochod, který se koná vždy druhou neděli v září. Dnes už má za sebou více než 60 ročníků! A proč výplaz místo výšlapu? Petr Bezruč se sám tituloval přezdívkou „starý ještěr“ a říkal, že na Lysou horu nechodí, nýbrž se plazí. Naposledy básník vystoupil na Lysou horu v roce 1955, kdy mu bylo 88 let.

Zdroj: Youtube

Emil Zátopek

První dřevěná útulna pro turisty stála na vrcholu Lysé hory už v roce 1880. Od roku 2012 se tam nachází i okouzlující horská chata, která nese název Emil Zátopek. Legenda české atletiky, čtyřnásobný olympijský vítěz a osmnáctinásobný mistr světa v běhu byl totiž rodák z nedaleké Kopřivnice, který rád podnikal na Lysou horu výpravy.

Jaroslav Doležal zdolal vrchol více než 6000x

Celkově měl na kontě přes deset tisíc zdolaných vrchů a beskydskou královnu, jak se Lysé hoře říká, navštívil celkem 6191krát. Na Lysou horu vyšel poprvé v roce 1961 a byla to prý láska na první pohled. V mládí se přitom na Lysou horu Jaroslav Doležal přezdívaný „Moja Lída“ nezaměřoval. Pořádně s jejím zdoláváním začal až v roce 1991, kdy musel do předčasného důchodu. „Lysá hora dostávala přednost před rodinou i před vším ostatním. Je to droga,“ přiznal muž, který patřil do lysohorské pobočky Klubu českých turistů v článku zde. Nejoblíbenějších míst měl na své trase hned několik. Krásné výhledy si užíval nad Butořankou nebo v místě Nad větrama, odkud je vidět pět přehrad: Šanci, Olešnou, Bašku, Žermanice a Těrlicko.

Výšlapy dělal i v zimě, kdy bylo sněhu nejméně po pás. Když nešel pěšky, jezdil na běžkách nebo na kole. Jednou zkoušel vyjít Lysou ze tří různých míst. „Dvakrát jsem se vracel, až napotřetí od Malenovic se to podařilo. Ale zase když je mráz a svítí sluníčko, tak se jde moc krásně. Ročně je tak deset extrémnějších výstupů,“ řekl muž, který letos na podzim zemřel ve dvaaosmdesáti letech. Poslední rok žil v domově s pečovatelskou službou po mozkové mrtvici.

Na Lysou chodí bez trička i v zimě

Extrémní otužování na horách a vysokohorská turistika. Tím žije už 12 let další beskydský rodák, vyhlášený polonahý turista a vysloužilý havíř Ján Čupa. Po odchodu do hornického důchodu prý vysedával doma před televizí tak dlouho, až ho manželka Magda vyhnala na jeho první lysohorskou túru. Dnes má za sebou přes 4000 výšlapů na nejvyšší vrchol Beskyd. Špatné počasí pro něj není překážkou, neodradí ho horko ani mrholení a na svých cestách do kopců se rád potkává s dalšími beskydskými nadšenci. Mnozí z nich ho poznávají a chodí si k němu pro podpis. „Nedělní výšlap byl nádherný, dal mi mnoho energie. Setkal jsem se se spoustou stávajících i nových fanoušků a vycházka tak trvala asi 7 hodin, nelituji. Věnoval jsem se svým přátelům a jsem rád, že moje manželka mé aktivity chápe,“ napsal například na facebookovou zeď koncem srpna. A proč chodí po horách bez trička? Oblečení a někdy i boty začal Čupa odkládat na horách zima nezima prý kvůli tomu, že se příliš potil, jak uvedl pro Frýdecko-místecký a třinecký deník. Díky tomu se mu úspěšně vyhýbá i nachlazení.

O turisty se tu staral 25 let

Ikonou Lysé hory se stal také milovník hor Ivo Sklenář. Muž, který se na jejím vrcholu 25 let staral o turisty. Nejdříve v takzvané Plesnivce, pak v pověstném Šantánu a nakonec pomáhal rozjíždět novou Bezručovu chatu.„Vrchol Lysé hory se stal tak věhlasným, že jsme za den obsluhovali i tisíc lidí. Jsem vděčný, že jsem měl k ruce schopný tým, díky němuž jsme to zvládali, ale je mi osmašedesát let a nohy začínají bolet. Nejvyšší čas skončit,“ řekl v roce 2018 v článku zde. Během krušných zim tu zažil i chvíle, kdy mu šlo o život. Třeba když kvůli zásobování přepadl v závějích se skútrem a spadl deset metrů ze srázu dolů.

A co vy - taky si zkusíte zdolat tuhle Královnu Beskyd?

Zdroje:

https://www.kudyznudy.cz/akce/bezrucuv-vyplaz-na-lysou-horu-turisticky-pochod

https://fm.denik.cz/zpravy_region/lysa-hora-beskydy-lysari-rekord-jaroslav-dolezal-vystupy.html

https://fm.denik.cz/zpravy_region/jan-cupa-lysa-hora-beskydy.html

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/rekord-krale-lysaru-nejvyssi-beskydsky-vrchol-zdolal-sesttisickrat.A150527_205046_ostrava-zpravy_jog