Na začátek trocha statistiky. Na přelomu roku 2019 a 2020 měli Češi doma nepoužitelné receptové a volně prodejné léky za zhruba 505 milionů korun. Vyplynulo to z průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Většina z nich přitom představovala načatá balení, která doma měla 85 % dotázaných.Podle webu O lécích.cz definuje zákon o odpadech léky jako „nebezpečný odpad“ a podle toho je také třeba s nimi zacházet.

Nepatří do koše ani do kamen

Nepoužité léky v žádném případě nepatří do popelnice společně s běžným odpadem, ani se nesmějí splachovat do záchodu. Proč? Nebezpečné látky by mohly společně s komunálním odpadem prosakovat do půdy, nebo se dostat do odpadní vody, přičemž je velmi obtížné je odfiltrovat. Tím přímo ohrožují životní prostředí i zvířata.

Jediným správným způsobem je odevzdání nepoužitých nebo prošlých prášků, sirupů nebo tabletek do lékárny. Jak upozorňuje Česká lékárnická komora, lidé někdy chybují v tom, že použité léky nosí do sběrného dvora, zakopávají je na zahradě, případně spalují v kamnech. Každá lékárna má přitom povinnost od vás nepoužité léky převzít, některé provozovny na to mají označený kontejner, do kterého můžete nepoužitá léčiva odevzdávat.

Léky noste včetně obalů

V lékárnách shromážděné léky čekají, dokud je neodveze firma, která má na jejich likvidaci certifikace. Pak putují do spaloven, kde se likvidují za velmi vysokých teplot s kontrolou emisí. „Tento způsob zamezuje dvěma největším rizikům: že se léky dostanou do rukou nepovolané osoby a že jejich neodborná likvidace bude mít negativní dopad na zdraví lidí či zvířat a na životní prostředí,” vysvětluje Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory. V ideálním případě by měli lidé léky vracet v původních obalech, to znamená tablety a kapsle v blistrech, sirupy, roztoky, suspenze a kapky v lékovkách (lahvičkách se šroubovacím uzávěrem k uchovávání léků); masti a krémy v tubách či kelímcích. Když vám například zbudou volné tablety v dávkovači, můžete je do lékárny také přinést. Vnější papírové obaly a příbalové letáky nosit nemusíte – ty patří do tříděného odpadu.Je tu ale jeden háček. Ne všechny tablety, pilulky a zdravotnické pomůcky vám lékárna vezme. Co tedy nemá smysl lékárníkům nosit?

Problém můžete mít s kosmetikou, jehlami nebo vitaminovými tabletami, protože lékárna nemá povinnost je od vás přijmout. Jedná se zejména o různé doplňky stravy, včetně těch s obsahem minerálů a vitaminů.


Co se nevrací do lékárny?

doplňky zdravé výživy
repelenty
kontaktní čočky a roztoky na ně
rostlinné přípravky jako čaje, masti a prostředky na hubnutí
autolékárničky (kromě samostatných léčiv)
použité stříkačky a jehly
rtuťové a galiové teploměry
inkontinenční a kompenzační pomůcky
obvazový materiál

Doplňky stravy, vitamíny, kosmetika i porcované či sypké čaje patří do směsného odpadu (čaje můžete vyhodit i na kompost), obaly od nich pak do kontejneru na recyklovaný odpad. Použité stříkačky a jehly odevzdávejte lékaři, který vám je předepsal. Pokud vám nefunguje digitální teploměr, vyhoďte ho do elektroodpadu. Máte-li doma ještě teploměr rtuťový, je možné jej odevzdat v místě, kde přijímají nebezpečný odpad. Může jít o mobilní sběrnu nebo k tomu vyhrazenou část sběrného dvora.


Co vrátit můžete?

nespotřebované léky ve formě tablet, mastí, sirupů, čípků, kapek a léků připravených individuálně
prošlé léky
léky znehodnocené dlouhým otevřením nebo nesprávným skladováním
nepoužité léky s integrovanou jehlou
léky pro zvířata
léčivé přípravky na odvykání kouření
nepoužité léčivé prostředky ve formě náplastí

Jak se vyhnout prošlým lékům

V domácí lékárničce byste si měli udělat pořádek ideálně dvakrát ročně. Každý lék má na obale datum expirace, po jehož uplynutí je třeba jej zlikvidovat. „Nebudete se tak vystavovat nebezpečí z užití znehodnoceného léku a zamezíte situacím, kdy například v noci při akutním nachlazení zjistíte, že je lék na snižování teploty prošlý, aniž byste měli k dispozici jiný, bezpečný,“ nabádá k pravidelné kontrole Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory. U léků po datu expirace výrobce nemůže zaručit obsah účinné látky, kvalitu ani bezpečnost léku. V nepoužitelném léku může docházet k rozpadu účinné látky nebo vlivem degradace ke vzniku nebezpečných látek.

Doma proto mějte jen nutnou zásobu léků, zbytek můžete vždy doplnit podle potřeby. Není nutné dělat si ani v případě denního užívání léků zásoby na delší dobu než tři měsíce. Pozornost věnujte i skladování – léky mějte na suchém a temném místě, kam nesvítí slunce. Naprosto nevhodnou místností pro skladování léků je koupelna, kde je vlhko a teplo.

Zdroje:

https://www.sukl.cz/sukl/realne-vyuziti-leciv-2

https://www.vitalia.cz/clanky/co-s-proslymi-leky-a-co-do-lekaren-nepatri/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lppartner&dop_ab_variant=null