Premium obsah

Odnést do lékárny, nebo vyhodit? Zjišťovali jsme, kam s prošlými léky

Odnést do lékárny, nebo vyhodit? Zjišťovali jsme, kam s prošlými léky
Ruku na srdce, kdo z nás si doma pravidelně třídí lékárničku? Po prodělané nemoci někdy nespotřebujeme celé plato léků, jindy si zase koupíme hned několik sirupů na kašel či kapek do nosu a pak na ně zapomeneme. Často také hromadíme léky, které si pořizujeme do zásoby. Výsledkem jsou prošlé nebo znehodnocené léky, kterých bychom se měli zbavit. Jenže jak?

Na začátek trocha statistiky. Na přelomu roku 2019 a 2020 měli Češi doma nepoužitelné receptové a volně prodejné léky za zhruba 505 milionů korun. Vyplynulo to z průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Většina z nich přitom představovala načatá balení, která doma měla 85 % dotázaných.Podle webu O lécích.cz definuje zákon o odpadech léky jako „nebezpečný odpad“ a podle toho je také třeba s nimi zacházet.

Nepatří do koše ani do kamen

Nepoužité léky v žádném případě nepatří do popelnice společně s běžným odpadem, ani se nesmějí splachovat do záchodu. Proč? Nebezpečné látky by mohly společně s komunálním odpadem prosakovat do půdy, nebo se dostat do odpadní vody, přičemž je velmi obtížné je odfiltrovat. Tím přímo ohrožují životní prostředí i zvířata.

Jediným správným způsobem je odevzdání nepoužitých nebo prošlých prášků, sirupů nebo tabletek do lékárny. Jak upozorňuje Česká lékárnická komora, lidé někdy chybují v tom, že použité léky nosí do sběrného dvora, zakopávají je na zahradě, případně spalují v kamnech. Každá lékárna má přitom povinnost od vás nepoužité léky převzít, některé provozovny na to mají označený kontejner, do kterého můžete nepoužitá léčiva odevzdávat.

Léky noste včetně obalů

V lékárnách shromážděné léky čekají, dokud je neodveze firma, která má na jejich likvidaci certifikace. Pak putují do spaloven, kde se likvidují za velmi vysokých teplot s kontrolou emisí. „Tento způsob zamezuje dvěma největším rizikům: že se léky dostanou do rukou nepovolané osoby a že jejich neodborná likvidace bude mít negativní dopad na zdraví lidí či zvířat a na životní prostředí,” vysvětluje Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory. V ideálním případě by měli lidé léky vracet v původních obalech, to znamená tablety a kapsle v blistrech, sirupy, roztoky, suspenze a kapky v lékovkách (lahvičkách se šroubovacím uzávěrem k uchovávání léků); masti a krémy v tubách či kelímcích. Když vám například zbudou volné tablety v dávkovači, můžete je do lékárny také přinést. Vnější papírové obaly a příbalové letáky nosit nemusíte – ty patří do tříděného odpadu.Je tu ale jeden háček. Ne všechny tablety, pilulky a zdravotnické pomůcky vám lékárna vezme. Co tedy nemá smysl lékárníkům nosit?

Problém můžete mít s kosmetikou, jehlami nebo vitaminovými tabletami, protože lékárna nemá povinnost je od vás přijmout. Jedná se zejména o různé doplňky stravy, včetně těch s obsahem minerálů a vitaminů.


Co se nevrací do lékárny?

doplňky zdravé výživy
repelenty
kontaktní čočky a roztoky na ně
rostlinné přípravky jako čaje, masti a prostředky na hubnutí
autolékárničky (kromě samostatných léčiv)
použité stříkačky a jehly
rtuťové a galiové teploměry
inkontinenční a kompenzační pomůcky
obvazový materiál

Doplňky stravy, vitamíny, kosmetika i porcované či sypké čaje patří do směsného odpadu (čaje můžete vyhodit i na kompost), obaly od nich pak do kontejneru na recyklovaný odpad. Použité stříkačky a jehly odevzdávejte lékaři, který vám je předepsal. Pokud vám nefunguje digitální teploměr, vyhoďte ho do elektroodpadu. Máte-li doma ještě teploměr rtuťový, je možné jej odevzdat v místě, kde přijímají nebezpečný odpad. Může jít o mobilní sběrnu nebo k tomu vyhrazenou část sběrného dvora.


Co vrátit můžete?

nespotřebované léky ve formě tablet, mastí, sirupů, čípků, kapek a léků připravených individuálně
prošlé léky
léky znehodnocené dlouhým otevřením nebo nesprávným skladováním
nepoužité léky s integrovanou jehlou
léky pro zvířata
léčivé přípravky na odvykání kouření
nepoužité léčivé prostředky ve formě náplastí

Jak se vyhnout prošlým lékům

V domácí lékárničce byste si měli udělat pořádek ideálně dvakrát ročně. Každý lék má na obale datum expirace, po jehož uplynutí je třeba jej zlikvidovat. „Nebudete se tak vystavovat nebezpečí z užití znehodnoceného léku a zamezíte situacím, kdy například v noci při akutním nachlazení zjistíte, že je lék na snižování teploty prošlý, aniž byste měli k dispozici jiný, bezpečný,“ nabádá k pravidelné kontrole Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory. U léků po datu expirace výrobce nemůže zaručit obsah účinné látky, kvalitu ani bezpečnost léku. V nepoužitelném léku může docházet k rozpadu účinné látky nebo vlivem degradace ke vzniku nebezpečných látek.

Doma proto mějte jen nutnou zásobu léků, zbytek můžete vždy doplnit podle potřeby. Není nutné dělat si ani v případě denního užívání léků zásoby na delší dobu než tři měsíce. Pozornost věnujte i skladování – léky mějte na suchém a temném místě, kam nesvítí slunce. Naprosto nevhodnou místností pro skladování léků je koupelna, kde je vlhko a teplo.

Zdroje:

https://www.sukl.cz/sukl/realne-vyuziti-leciv-2

https://www.vitalia.cz/clanky/co-s-proslymi-leky-a-co-do-lekaren-nepatri/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lppartner&dop_ab_variant=null

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.