Lidské objetí jako vylepšovák kvality života má nesporné výhody: je zadarmo a nestojí nás žádnou námahu. Pro páry má navíc spoustu přínosů. Především jde o efektivní způsob k hlubšímu emočnímu spojení. Navíc, jak vyplynulo z tuzemského průzkumu společnosti Yoo, pokud do předehry zapojíte právě i objímání, mazlení a polibky, zvýšíte tím dosáhnutí orgasmu.

Zdroj: Youtube

Obyčejný dotek dokáže divy

Americká sexuoložka a autorka Sarah Hunter Murray na základě svého výzkumu vysvětluje, že obzvláště ženy se potřebují před sexem dostat do správné nálady: „Některé heterosexuální ženy popisovaly, že jim objímání pomáhá dostat se do intimnějšího, sexuálnějšího stavu mysli.“ Muži oproti tomu tvrdí, možná i bez nadsázky, že jim stačí, aby se jich partnerka jenom letmo dotkla, a hned mají chuť na sex. Obě pohlaví se tedy shodují na tom, že je pro ně dotýkání příjemné a zvyšuje jejich touhu.

Objímání se musí líbit oběma stranám

Ať už se v intimním vztahu objímáme jakýmkoliv způsobem, je potřeba se ujistit, že to vyhovuje oběma – jinak tento druh fyzického kontaktu nebude fungovat. Jinými slovy: stejně jako u všech ostatních intimních aktivit je třeba, aby i s objímáním partner souhlasil a bylo mu příjemné. Jedině tak můžeme očekávat, že naše partnerské pouto bude stejně pevné jako partnerovo objetí. Možná vás to totiž překvapí, ale dokonce i lidé, kteří jinak objímání považují za přirozenou a příjemnou součást života, se mu někdy potřebují vyhnout. Stejně jako ženy občas trpí příslovečnou bolestí hlavy a muži mají také své dny, může se stát, že náš partner zkrátka nabídku kvalitního objetí odmítne. V takovém případě nám nezbývá než jeho přání respektovat, případně komunikovat, co takovou situaci způsobilo.

Přestože sexuoložka S. H. Murray upozorňuje na výhody objetí pro větší intimní naladění žen, zároveň varuje před neodsouhlaseným držením v náruči: pokud jsou oba partneři zvyklí, že každé přitulení vede k sexu, mohou odmítnout objetí jenom proto, že ve skutečnosti nemají na intimnosti chuť. Jinými slovy se pokusí utnout sexuální snažení hned v zárodku. „Běžně se setkávám s páry, které už se pro jistotu nedrží ani za ruku, protože nechtějí působit příliš naléhavě,“ uzavírá sexuoložka bludný kruh, který vede k úplné ztrátě intimity v partnerských vztazích.

Její odborné doporučení zní takto: objímejte se, tulte se a mazlete se co nejvíc. Před sexem, po sexu, ale především se naučte se navzájem dotýkat i tehdy, kdy to s pohlavním stykem nemá nic společného.

Větší váhu než sex má pohlazení

Její slova potvrzuje i Denisa Říha Palečková, přední česká lektorka v oblasti partnerských vztahů, vědomé sexuality a osobního rozvoje. O partnerské intimitě mimo jiné točí videa na YouTube a často v nich zmiňuje, jak důležité jsou pro spokojený vztah obyčejné doteky, tedy vědomá intimita. Podle ní by se dvojice neměla honit za orgasmy nebo si sex takzvaně odbýt, protože už by se to hodilo. To může být spíše na škodu. Mnohem důležitější je, jak se k sobě partneři chovají v běžném životě, jak láskyplně na sebe mluví a dotýkají se jeden druhého. Může přitom jít jenom o pohlazení, úsměv, uvolňující masáž chodidel, poškrábání na zádech nebo právě objetí. „Tyto doteky podporují maximální možnou výměnu lásky, blízkosti, radosti a propojení, zkrátka pouta. Pokud tyto vědomé láskyplné projevy ve vztahu chybí, velmi ho to oslabuje a vztah se stává křehčím. Vlivem toho pak vzniká více nedorozumění a hádek a také pocit vzájemného odcizení,“ upozorňuje Denisa Říha Palečková.

Objímání odbourává stres a zaplavuje nás štěstím

Láskyplné doteky mají podle odborníků navíc léčivou, doslova uzdravující moc a dokážou vyživovat naše tělo i duši. Když se lidé objímají, jejich mozek je doslova zaplaven hormonem lásky oxytocinem, serotoninem a endorfiny, jak naznačují i studie. Všechny tyto látky mají jediný úkol – udělat nám dobře na duši. Jsou v tom tak dobré, že pokud se objímat přestaneme, může to vést k „dotykové deprivaci“.

V této souvislosti se hodí připomenout, že stres snižuje schopnost organismu bránit se nemocem a objímání prokazatelně stres odbourává. Pořádné objetí by mělo trvat alespoň dvacet vteřin – vypustí do mozku oxytocin, zároveň dojde k potlačení stresového hormonu kortizolu, jehož přebytek zvyšuje hladinu cukru v krvi, přispívá ke vzniku osteoporózy, a dokonce je spojován s rozvojem Alzheimerovy choroby. V neděli 21. ledna je navíc Světový den objetí, tak toho využijte a objímejte se, co jen můžete.

Zdroje:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/myths-of-desire/201708/the-sexual-science-of-cuddling

https://www.yoo.cz/pruzkumy/pruzkum-orgasmus-pri-sexu/

Mgr. Denisa Říha Palečková, autorka a lektorka v oblasti partnerských vztahů, vědomé sexuality a osobního rozvoje