Kvíz: Poznáte psy, kteří se hodí k seniorům?

Pes je závazek na několik let, to ale neznamená, že by psa nemohl mít důchodce či starší člověk. Rozhodně ale nikomu nepořizujte psa jako překvapení, může to ublížit jak jemu, tak jeho novému majiteli. Raději nejdřív zjistěte, co člověk od pejska očekává - má to být aktivní parťák, gaučák, hlídač nebo mazlík? A co chlupy, krátkosrstý nebo chlupáč?

Adopce je pro zkušené

Záchrana pejska z útulku je rozhodně šlechetný krok, vhodný je ale pouze, pokud má páníček již nějaké zkušenosti se psy. Nikdy přesně nevíte, co má psí bezdomovec za sebou, jaká má traumata a návyky. Zvláště pokud senior nemá už moc síly, bývá velice náročné takového pejska přeučit, uklidnit a dát mu dostatek péče. Pokud tedy chcete pořídit pejska starším lidem, ujistěte se, že mají zkušenosti s výchovou různých psů a není pro ně novinkou, že se třeba pes hodně bojí.

Obr nebo kapesní?

Velikost psa hodně závisí s tím, bydlí-li senior v malém bytě v centru města a cestuje hodně hromadnou dopravou, nebo má-li veliký byt a zahradu či přímý přístup k zeleni, kde se psík může vylítat. Důchodkyně může chtít například psa, se kterým se bude cítit bezpečně a nebude se bát, že ji vykradou, nebo by jí naopak vyhovovalo nenáročné malé plemeno, které ji bude doprovázet procházkami městem a rádo s ní posedí v kavárně.

Pozor na množírny!

Každé plemeno je vyšlechtěno pro určité povahové i vzhledové rysy. Pokud vám někdo nabízí psa, tvrdí vám, že je čistokrevný ale nemají to jak dokázat a tak vám ho dají levněji, raději dejte ruce pryč. S největší pravděpodobností se jedná o ilegální množírnu a u chudáčků, kteří se v tomhle pekle rodí, je více než velká pravděpodobnost genetických poruch a nemocí. Místo šťastného malého parťáka pak nový majitel může trávit své dny na veterině.

Zdroj: Youtube

Aktivita na prvním místě

Při výběru čtyřnohého přítele je důležité zhodnotit, kolik času a aktivity mu jeho nový majitel může věnovat. Pokud má například starší člověk pohybové problémy, určitě nemůže mít štěně výmarského ohaře. Aktivnější pes ale naopak může starší lidi motivovat k tomu, aby se více hýbali a trávili čas na čerstvém vzduchu. Jen je nutné usoudit, jestli energii a temperament daného plemena člověk může zvládnout.

Top plemena pro důchodce

  • Mops

Mopsíci jsou skvělí parťáci pro méně aktivní lidi. Potřebují příjemnou okolní teplotu a spoustu lásky a kontaktu. Bývají poměrně nekonfliktní, někteří jiní psi je ale nemusí mít úplně v lásce - vydávají spoustu zvláštních chrochtavých zvuků. Jsou absolutně oddaní svému páníčkovi a nejraději se k němu zachumlají na gauči a dají si šlofíka.

  • Pudl

Pudl patří mezi nejchytřejší plemena ze všech psů. Jeho další obrovskou výhodou je i to, že si lze vybrat ze všech různých velikostí, od největšího pudla královského až po toy pudla. Pudlí srst je hypoalergenní ale potřebuje běžné kartáčování a péči. Pudlíci mají rádi dlouhé procházky a plavání.

  • Český teriér

Toto fantastické malé plemeno, vyšlechtěné v Klánovicích, se dokonale hodí snad po každého. Pejsci Českého teriéra jsou klidní, rezervovaní, inteligentní, radostní a tiší. Rádi vás doprovodí na výletě, ocení dostatek spánku a budou skvělým parťákem i pro důchodce v bytě.

  • Zlatý retrívr

Retrívři se hodí spíš pro trochu aktivnější seniory. Rádi běhají, plavou, jsou nekonfliktní a milují svou rodinu. Chrání si svého páníčka a rád vám pomůže s jakýmikoliv zbytky z lednice!

  • Maltézský psík

Asi nejpopulárnější plemeno seniorů u nás. Maltézáčci jsou velmi radostní, vnímaví a poddajní. Je s nimi legrace ale nevyžadují tolik péče. Obecně se ale tato malá plemena dožívají mnoho let a to klidně sedmnácti - u osmdesátileté ovdovělé babičky tedy dvakrát zvažte, je-li štěně těchto psů dobrá volba.

Zdroje: