Historie porodnictví se liší napříč všemi kulturami, jisté formy porodní asistence jsou ale známy už u starých Egypťanů. Moderní porodnictví je pak datováno od 18. století, kdy byly vynalezeny porodní kleště. V tomto století pak vznikly i první školy pro porodní asistentky a první porodnice.

Egypťanky k početí polykaly semeno

Narozdíl od jiných kultur, staří Egypťané věděli, že k oplodnění ženy je třeba pohlavní styk. Věděli dokonce, že sílu oplodnění má mužské sperma. Díky neznalosti ženské anatomie ale měli Egypťané mylnou představu o tom, že žena semeno musí pozřít.

I v mnohem pozdějším věku, některé domorodé ženy stále věřily, že pohlavní styk s oplodněním nemá nic společného. Věřily, že za jejich otěhotnění mohou duchové jejich předků, obracely se k různému božstvu a používaly různé směsy bylin.

Dodnes je známo, že některé byliny mají na plodnost velmi pozitivní vliv. Patří mezi ně třezalka lékařská, kontryhel, ptačí jeřáb nebo andělika čínská.

Zdroj: Youtube

Muži a porod

V dobách středovědoku se okolo rodičky utvořil kruh dalších žen - matky, babičky, ženy z vesnice... Na porod vždy dohlížela nejstarší, tedy nejzkušenější žena. Rodičku masírovala, otírala pot, pomáhala jí pravidelně dýchat a navigovala ji, kdy tlačit. Muže by v té době pravděpodobně ani nenapadlo u porodu být.

V Egyptě měly ženy při porodu speciálně vyškolené pomocnice - jednalo se o čistě ženskou profesi. Staré Egypťanky rodily většinou v kleče, což je dodnes považováno za nejpřirozenější polohu pro matku i dítě. Muži byli u porodu odjakživa přítomni výjimečně, v moderní historii se ale spousta mužů podílela na největších pokrocích porodnictví.

Co se týče otců, jejich úloha byla většinou všude stejná - přivést porodní bábu, obstarávat horkou vodu a vše co je k porodu třeba, a trpělivě čekat. U momentu zrození ale muži nebývali téměř nikdy. V moderní době je ale otec u porodu stále větším trendem. Podle statistiky je zhruba polovina všech českých otců přítomna u porodu svého dítěte.

Zlatý řez

První forma císařského řezu je známá již ze starého Egypta. Tam bylo vydáno nařízení, že mrtvá matka nesmí být pohřbena, dokud z její těla není vyjmut plod. Ve starověku byl císařský řez prováděn i u živých žen, ale to pouze tehdy, když bylo jisté, že matka umírá a mohou tím zachránit dítě.

První císařský řez, který přežila matka i dítě, byl proveden v roce 1337 v Praze - jednalo se o nevlastního bratra Karla IV a syna Jana Lucemburského. Od 17. století se pak císařský řez praktikoval běžně, jeho úmrtnost ale byla velmi vysoká. Největší pokrok pak tento druh porodu zažil v polovině 19. století, kdy byla objevena antiseptika a rány se čistily a zašívaly.

Antikoncepce minulosti

Za vznik antikoncepce vděčíme pravděpodobně starým Egypťanům. Ti proti početí používali například med, lístky akácie, či cupaniny, které se vkládaly do vagíny žen. Starověké kresby Egypťanů také ukazují na první možné použití kondomu. Jako prezervativ muži používali často jehněčí střívka, nebo střívka jiných zvířat. Oficiální vynález gumových kondomů je ale datován až v 19. století.

V dobách středověku, v oblasti Evropy, si ženy do vagíny vkládaly kořeny lilie a routy, nechtěly-li otěhotnět. První nitroděložní tělísko (někdy označované IUD z anglického Intrauterine Device) vyrobil Richard Richter v roce 1909 ze střeva housenky bource morušového. V 60. letech 20. století byly vyvinuty nitroděložní tělíska z umělé hmoty a tělíska na bázi mědi. Už na začátku 70. let si téměř 10 % žen v USA, které používaly antikoncepci, vybralo právě nitroděložní tělísko.

Antikoncepční pilulka jako taková byla vize Margaret Sanderové - ženy, která zemřela následkem porodu 11 dětí. Schválena byla v roce 1960 v USA.

Moderní nemoderní porod

Spousta žen se v dnešní době navrací k přirozenému porodu. Nejčastěji jde o porod v ženině domácím prostředí, pouze za přítomnosti duly. Dula je speciálně vyškolená žena, která má za úkol psychicky a fyzicky podpořit ženu při porodu. Přirozený porod je v režii rodičky, která sama určuje tempo a průběh porodu. Stále populárnějším se stává i tzv. laskavý císařský řez. Za cíl má přiblížit operační porod tomu vaginálnímu, soustředit se více na podporu prožívání ženy a snížit separaci matky a dítěte. Porodník při operaci vybaví hlavičku a ramínka plodu z dělohy, novorozenec tak zůstane jen polovičkou těla v operační ráně. Pomocí děložních kontrakcí se pak děťátko samo dostává z těla ven, kdy ho jen lehce přidržuje porodník, nebo dokonce ruce matky. O laskavém císařském řezu se můžete dozvědět více zde.

Zdroje:

https://www.vitalia.cz/clanky/porody-historie-domorode-zeny/

https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/46089/DPTX_2010_2__0_298473_0_107955.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://ilom.cz/kdyz-rodi-muz/

https://www.lekarnatypos.cz/blog/pocatky-antikoncepce-n5

https://www.antikoncepce.cz/historie-antikoncepce