Zatímco psi jsou zvířata žijící ve smečkách a tlupách, kočky jako šelmy patří mezi individualisty. Ocení obecně spíše klid, celé dny vydrží prospat někde v ústraní a mazlit se s nimi můžete jen tehdy, když vám to dovolí. V některých případech to platí na sto procent, jindy jde o trochu zkreslenou představu, která kočkám křivdí. Záleží totiž na tom, jakou rasu kočky doma máte. Některé kočky se nemazlí jednoduše proto, že to nemají ve své povaze.

Zdroj: Youtube

Jestli přemýšlíte o pořízení roztomilého koťátka, ze kterého časem vyroste přítulná a mazlivá micinka, která vám bude zahřívat nohy v posteli a vrnět na klíně, rozmyslete si dobře, které plemeno zvolíte. Může se vám třeba líbit kočka bengálská, jenže o nich je známo, že lidský kontakt příliš nevyhledávají.

Taky je důležité si uvědomit, že povaha kočky závisí nejen na plemeni, ale i na individuálních charakteristikách každého zvířete a na tom, jak si kočku odmala naučíte a jaký vztah si k ní vytvoříte. Nicméně existují plemena koček, která jsou obecně známá svou mazlivostí a přátelským chováním. Která mezi ně patří?

Tohle jsou přítulné kočičky

Ragdoll

Je společenská, přizpůsobivá a trpělivá, ale také velmi závislá na svém páníčkovi, kterého je schopná následovat kamkoliv se pohne. Nesnáší dlouhé odloučení, proto si ji nepořizujte, pokud máte v práci dlouhé směny.

Mainská mývalí kočka

Má příjemnou přátelskou povahu, je hravá a dokáže navázat velmi pevný vztah s majiteli. Mývalky mají rády děti a bývají velmi mazlivé a přítulné. Jejich hravost vydrží celý život a s ostatními zvířaty se také velmi dobře snášejí.

Perská

Přítulná, věrná, mazlivá a přátelská. Tak by se dala shrnout povaha perské kočky. Většinu dne bude odpočívat na měkkém gauči nebo se vám tulit na klíně. Nevyžaduje příliš pohybu, takže se hodí i do garsonky.

Nemazlivky od přírody

Existují ale i plemena, která nejsou od přírody mazlivá. Hlídají si svoji nezávislost a nevyhledávají příliš interakci s lidmi. Nepořizujte si následující plemena koček, jestliže hledáte mazlíčka na hlazení a ňuňání.

Britská

Řadí se k pasivnějším plemenům, na klíně či v náručí nejsou tyto kočky moc rády, jelikož se pod svým kožíškem velmi rychle zahřejí. Nesnesou, když je někdo k něčemu nutí. Britská kočka umí dát najevo svůj královský původ. Je samostatná, rezervovaná a má ráda klid, takže chování na klíně proběhne jedině, když si o něj sama řekne. Díky své povaze se hodí pro lidi, kteří nejsou většinu dne doma.

Norská lesní

Patří mezi velká a chundelatá zvířata. Kočky jsou velmi nezávislé, aktivní a společenské. Rády prozkoumávají okolí, jsou zvědavé a mají silný lovecký instinkt. Spíše než ve vašem náručí se jí bude líbit na zahradě.

Orientální krátkosrstá

Toto plemeno, příbuzné siamským kočkám, je velice inteligentní. Nevyžaduje žádnou specifickou péči. Když se mazlí – válí nejčastěji sudy. Opět ale platí, že záleží na individualitě každé kočky, stejně jako u lidí. Některé kočky jednoduše preferují méně fyzické pozornosti a nevyhledávají chování a hlazení, zatímco jiné mohou být velmi mazlivé bez ohledu na plemeno. Je důležité věnovat pozornost jejich potřebám.

Jak se s kočkou mazlit?

Mazlení s kočkou může být někdy záludné. Třeba když si nesprávně vyložíme signály, které kočka vysílá, a dotýkáme se jí nevhodným způsobem nebo na místě, kde se to kočce nelíbí. Například – kočka si lehne na podlahu a ukáže břicho. Když se ale pokusíte ji na bříšku podrbat, zareaguje škrábnutím nebo kousnutím. Organizace Cats Protection vysvětluje, že když si kočka lehne na záda, vyjadřuje vám tím důvěru. U většiny koček to ovšem neznamená výzvu k podrbání. Ve skutečnosti vám tím kočka říká, že nechce pohladit právě teď a právě tady.

Podle studie z roku 2013 uveřejněné v časopise Physiology & Behavior prý mazlení kočky stresuje. Studie se zaměřovala na to, jak kočky, které žijí samy, vnímají stres na rozdíl od koček, které žijí v domácnosti s dalšími kočkami. John Bradshaw, ředitel Institutu antrozoologie na bristolské univerzitě v Anglii, ale v časopise National Geographic ujistil majitele koček, že úzkosti u zvířat způsobil nějaký faktor z jejich života, ne samotné mazlení. To naopak může vaši kočku uklidnit, proto neváhejte a přitulte se k ní – když si to nechá líbit.

Zdroje: