Premium obsah

Kde se vzalo vánoční cukroví?

Kde se vzalo vánoční cukroví?
Vanilkové rohlíčky, linecká kolečka, ořechy plněné krémem, perníčky, staročeské pracny, kávová zrna, vosí úly. České hospodyňky pečou desítky druhů vánočního cukroví, což ve světě nemá obdoby. Vánoce u nás jsou zkrátka pořádně sladké a voňavé. Odkud se cukroví na našem vánočním stole vlastně vzalo a jak ho pečou napříč Evropou?

Historie křesťanského vánočního cukroví sahá do dávných dob pohanů, kteří období zimního slunovratu slavili různými rituály. V rámci pohanských oslav se připravovalo i pečivo, kterému byla přisuzována magická moc. Pečivo ve tvaru slunce, hvězdice či zvířecích postav se věšelo do světnice, chlévu či na ovocné stromy a mělo ochránit stavení, zvířata i úrodu před temnými silami. Tehdejší zvyk pečení tedy nesouvisel s Vánocemi, ale se zimním slunovratem.

Místo cukru med

Vánoční cukroví v podobě, jakou známe dnes, se začalo péct až v 19. století. Jeho předchůdcem byly nejrůznější figurky ze sušeného ovoce a ořechů, které sloužily dětem na hraní i k snědku. Na vesnicích připravovali cukroví z dostupných domácích surovin – jablíček, švestek, medu a ořechů. Do cukroví se dokonce přidával česnek či pepř, který byl v minulosti základem pro oblíbený perník. V bohatých měšťanských rodinách si hospodyňky mohly dovolit používat i exotické koření a nejrůznější zdobení z bílků a čokolády. Oblíbené byly například řezy nazývané „domácí přítel“. Připravovaly se z hrubé mouky, cukru, anýzu, vajíček, kandovaného ovoce a ořechů. Neodmyslitelnou součást sváteční tabule představovaly karamely balené v barevných papírcích.

Na trhu se objevila první vykrajovátka a formičky pro domácnost. Protože byl cukr velmi drahým zbožím, sladily hospodyňky až do konce 19. století zejména medem. Pekly třeba oblíbené medáky ze směsi medu, vajec, másla, mléka a hladké mouky. Objevovalo se i škvarkové cukroví.


Vánočky a štóly

Nejstarším dochovaným cukrovím, které se peklo už ve 13. století, jsou bezesporu medové perníčky. Křehké linecké cukroví plněné marmeládou se do tuzemska zase dostalo z rakouského Lince, kde se pekly takzvané „linecké oči“. Sladké linecké oči (nebo také kočičí oči) se v době Rakouska-Uherska rozšířily po celé monarchii, a naši předkové si recept postupně uzpůsobili podle svého gusta.

Vedle tradičního cukroví patří k Vánocům také adventní štóly a vánočky, jejichž tvar symbolizuje Ježíška zabaleného v peřince. Adventní štóly údajně pocházejí ze středověkých klášterů, ze kterých vzešel také zvyk podávat cukroví a vánoční pečivo k uctění památky narození Ježíše Krista. Podle tradice se mělo péct cukroví z vlastní úrody, aby i v příštím roce byla zachována její hojnost.


Vánoce u sousedů

Velikou tradici má vánoční štóla v německých a rakouských domácnostech, kde se připravuje přes tři sta let. Kromě bohatě pocukrované štóly plněné kandovaným ovocem pečou v Německu také voňavé perníčky nebo typické sušenky s názvem spekulatius. Na Slovensku se peče cukroví podobné jako u nás, typické jsou třeba slovenské rohlíčky s mletými vlašskými ořechy nebo šuhajdy, což jsou nepečené košíčky plněné pudinkem, rumem a drcenými piškoty.


Jak se peče v severských zemích

V Dánsku se v předvánočním čase line ulicemi vůně vanilky, což mají na svědomí vanilkové věnečky vaniljekranse. Dánové je milují už od 19. století a Vánoce si bez nich nedokážou představit. Ve Švédsku totéž platí o pepparkakor – perníčkách, do kterých se přidává výrazné koření, jako je zázvor, kardamom nebo hřebíček. A také jsou mnohem tenčí a křupavější než naše perníčky, takže připomínají spíš zázvorové sušenky.

Finské rodiny podávají návštěvám v období adventu k čaji joulutortut, což jsou hvězdicové koláčky se švestkovými povidly, vyráběné z listového nebo máslového těsta.
Jižní Evropa: sušenky i bábovky

A jak je na tom s pečením cukroví jižní Evropa? Tak třeba španělské Vánoce nemohou být bez tradičního turrónu. Jde o lámaný nugát, který milují nejenom děti. K dostání je tvrdý nugát (turrón duro), měkký nugát (turrón blando), nugát s celými ořechy, nugát v tenké oplatce, nugát v čokoládě, nugát s kandovaným ovocem nebo marcipánové „nugátové“ tyčinky.

Řecké vánoční sušenky kourambiedes se připravují podle různých receptů, obvykle mají tvar zploštělé kuličky a na povrchu je do nich zapíchnutý celý hřebíček. Pečou se z lahodného mandlového těsta, které obsahuje i trochu koňaku, brandy či likérů pocházejících z řeckých ostrovů.


Ocitli jste se někdy během Vánoc v Portugalsku? Pak jste si jistě všimli plněných kapsiček z těsta ze světlé mouky, kterým se říká azevias. Plní se mandlemi, sušeným ovocem, ale i fazolkami či jinými přísadami podle rodinné tradice. Po usmažení se sypou moučkovým cukrem.


Italové zbožňují nadýchané a měkké vánoční bábovky, které nesmějí chybět na žádné štědrovečerní tabuli. S kapučínem si je Italové dávají k snídani, zabalené v pěkných krabicích je nosí jako dárky. Zatímco na bábovce pandoro si pochutnají ti, kteří si potrpí na minimalismus a čistou chuť těsta bez dalších tuhých přísad; panettone obsahuje navíc kandované ovoce a někdy kousky čokolády či ořechů. Panettone pochází z Milána, pandoro z oblasti kolem Verony.


A co kdybyste zavítali do čokoládového ráje – Švýcarska? Nikoho z nás zřejmě nepřekvapí, že i při pečení vánočních laskominek zde hraje hlavní roli čokoláda. Švýcaři zbožňují basilejské sušenky, které nazývají basler brunsli, a kromě kvalitní hořké čokolády se do nich přidává mletá skořice a hřebíček. Protože se jejich pečení obejde mouky a másla, jsou skvělým cukrovím i pro lidi alergické na lepek i laktózu. A na jakých vánočních lahůdkách si nejvíc pochutnáte vy?

Zdroje:

  • https://www.pekarske-technologie.cz/historie-vanocniho-peciva-a-cukrovi/
  • https://www.scandishop.cz/blog/5-1-rychle-recepty-na-vanocni-skandinavske-cukrovi/
  • https://living.iprima.cz/bydleni/kuchyne/linecke-vanocni-cukrovi-recepty-stesti-tradice
  • https://www.radynacestu.cz/magazin/vanocni-sladkosti-v-evrope/
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.