Zatímco první červencový týden to ve Varech díky Mezinárodnímu filmovému festivalu žije a ubytovací kapacity jsou naplněné k prasknutí, během zimních měsíců si tu můžete vychutnat procházky po kolonádě a nešlapat u toho na paty davům lidí. Turisté, především ti zahraniční, tu jsou ale celoročně, protože tohle prastaré lázeňské město stojí za prozkoumání.

Zdroj: Youtube

Od víkendu v Karlových Varech jsme si slibovali hlavně pořádný relax. Ubytovali jsme se proto v ikonickém hotelu Thermal, jehož vysoká betonová stavba patří mezi dominanty města – a nemohli jsme udělat lépe. Pokoj ve 13.patře nabízel impozantní výhled, káva a větrník v lobby baru chutnaly skvěle, a hlavně bylo fajn zajet si výtahem jen v županu a pantoflích do vyhřátého bazénu. Hotel Thermal má totiž přímý vstup do termálních lázní. Zaplavat si tu můžete celoročně ve vnitřním wellness nebove venkovním bazénu s unikátní vřídelní vodou, dát si masáž nebo saunu. To jsme také hned po příjezdu udělali. Zatímco venku mrzlo, my jsme si užívali horkou termální vodu ve slavném bazénu Thermal a k tomu parádní výhled na celé město. Z bazénu se kouřila pára a nám bylo teplo a dobře. Je to zkrátka zážitek. Koupání v termálu ale není jedinou aktivitou, kterou tu můžete dělat. Co ještě ve Varech podniknout?

Procházka po kolonádě

Koupit si ve stánku malované pítko, teplou lázeňskou oplatku a jen tak si procházet všech 5 kolonád s pitnými prameny, to je tady téměř povinnost. Cesta vede podél řeky Teplá a lemovaná je krásnými, historickými stavbami hotelů či kostelů. Nejvíce mě fascinovala Vřídelní kolonáda, což je slavná funkcionalistická stavba z roku 1975, věnovaná sovětskému kosmonautovi Juriji Gagarinovi. Uvnitř se nachází Pramen Vřídlo, který tryská vodu s teplotou 73 stupňů Celsia do dvanáctimetrové výšky. Doporučuji jít ještě kousek dál a podívat se také na slavný Grandhotel Pupp, který je dalším symbolem města a založen byl před více než 300 lety.

Sauny a bazén v Thermalu

Hotel Thermal nepřehlédnete. Moderní šestnáctipodlažní budova byla postavena v letech 1967 až 1977, od počátku měl hotelový komplex sloužit jako hlavní centrum Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Jeho součástí je právě i bazén vystavěný na skále přímo nad hotelem. Bazén je rozdělený na dvě části – v té větší si můžete rekreačně zaplavat, v menší relaxační částí si užívat celoročně karlovarskou vřídelní vodu s teplotou kolem 38°C. Součástí areálu bazénu je i saunový svět Saunia Thermal Resort, tedy další důvod, proč nenechávat návštěvu Varů jenom na léto.

Sklárna Moser

Kromě lázeňství jsou Karlovy Vary vyhlášené výrobou skla a porcelánu. Sídlí tu sklárna Moser, která se proslavila i v zahraničí a kromě originálních sklenic, váz a dalších dekorativních předmětů vyrábí také Křišťálový globus - hlavní cenu Mezinárodního filmového festivalu. Doporučuji zavítat do sklářské huti Moser, kde uvidíte těžkou, ale krásnou práci sklářů, kterýma pod rukama vznikají opravdové skvosty. Zároveň je tu i muzeum ručně foukaného skla a prodejní galerie, kde můžete pořídit krásné suvenýry a dárky.

Rozhledna Diana

Karlovy Vary jsou obklopené přírodou a najdete tu hned několik vyhlídek a rozhleden, odkud si město i okolí prohlédnete z ptačí perspektivy. Věž Diana z roku 1914 je asi nejznámější a nejoblíbenější. Dohlédnete z ní na pohoří Krušných hor, Doupovské hory i Slavkovský les, a lanovka vás sem pohodlně odveze od Grandhotelu Pupp. Můžete ale vyrazit samozřejmě i pěšky po lesní stezce. K rozhledně patří taky restaurace s terasou, kde můžete za hezkého počasí posedět a občerstvit se.

Hrad Loket

Jestli s sebou máte kolo, nebo rádi cestujete vlakem, vydejte se do asi patnáct kilometrů vzdáleného Lokte – městečka vztyčeném na skalním výběžku, jehož dominantou je stejnojmenný středověký hrad, ze tří stran obklopený řekou Ohří. Rodinám s dětmi na hradě zpestřují prohlídky postavičky z pověstí, můžete si tu prohlédnout i kopii meteoritu a mučicí nástroje. V parku pod hradem uvidíte i dřevěné otáčivé hlediště, kde se v létě koná spoustu akcí, městečko Loket je pak samo o sobě ideální na romantické procházky. Na náměstí uvidíte barokní sloup Nejsvětější Trojice a řadu malebných měšťanských domů, na oběd si zajděte do hotelové restaurace Bílý kůň, která nabízí tradiční českou kuchyni a její součástí je i místní pivovar.

Zdroje:

Autorský článek