Premium obsah

Jaký vliv má změna času na zdraví člověka? Naprosto zásadní

Jaký vliv má změna času na zdraví člověka? Naprosto zásadní
Za první světové války v roce 1916 byla zavedená věc, která ovlivňuje naše životy dodnes. Letní čas byl prostředek, jak ušetřit elektřinu - čas se posunul tak, že je v létě večer déle světlo a lidé nemusí svítit. V posledních letech se spekuluje nad tím, jestli změnu času nezrušit. Podle všeho to totiž není dobré pro naše zdraví.

Kdy se posouvají hodiny?

Jarní změna času nastává vždy poslední neděli v březnu. Ve 2:00 ráno se hodiny posunou o hodinu napřed, na 3:00. To pro nás znamená kratší spánek.

Podzimní změna času je pak poslední neděli v říjnu, kdy se ve 3:00 hodiny vrátí čas na 2:00. To pro nás znamená o hodinku delší spaní.

Obecně je pro nás logicky horší změna jarní, protože nás připraví o hodinu drahocenného spánku. 

Zdroj: Youtube

Co s námi změna času dělá?

Stále více studií se zaměřuje na to, že obzvláště jarní změna není pro naše zdraví vůbec dobrá. Pro citlivé jedince a staré lidi může být opravdu velmi špatná. Statistiky například tvrdí, že pondělí po jarní změně času je mnohem více dopravních nehod. Zkrácení noci může vést k různým poruchám spánku a ke spánkové deprivaci.

Změna času je dokonce spojená s větší četností infarktů a cévních mozkových příhod. Někteří lidé mají i po několika týdnech po změně času problém se synchronizací cirkadiánního rytmu a špatně se jim spí.

O víkendu se mění letní čas na zimní. Buďte na změnu připraveni
O víkendu se mění letní čas na zimní. Buďte na změnu připraveni

Změna času může neblaze působit nejen na naše tělo, ale i psychiku. Jsme více podráždění, malátní a naše biologické hodiny tento přechod jednoduše rozhodí. Věděli jste, že po změně času přibývá dopravních nehod i úrazů? Citlivější povahy si na změnu času zvykají i několik dní. Přinášíme tipy, jak se s přechodem na zimní čas co nejlépe vypořádat.

Bude se změna času rušit?

V posledních letech se stále více mluví o tom, že by se změna času zrušila. Za prvé bylo zjištěno, že při letním čase se energie na osvětlení nijak zvlášť neušetří. A za druhé jsou to právě negativní dopady na lidské zdraví. V EU byl návrh na zrušení letního času již z části potvrzen, ke změně ale dojde nejdříve v roce 2026.

Jak se se změnou času vypořádat?

Co se týče spánku, rady našich prapra-předků se shodují s moderními studiemi. Člověk by měl spát tehdy, když je venku tma a naopak být vzhůru za světla. Samozřejmě nemáme vždy možnost ani chuť spát tehdy, když se setmí. Je ale velmi dobré dodržovat alespoň to, že se co nejvíce vyhnete šlofíkům během dne a budete chodit spát v podobný čas.

Dobré je plánování spánku. Začněte týden před změnou času postupně posouvat čas, kdy si půjdete lehnout a kdy budete vstávat o 10-15 minut. To vám pomůže se na změnu času připravit. Zajistěte si také dostatečný přísun tekutin a vyhněte se konzumaci těžkých jídel a kofeinu před spaním - to obecně zkvalitní vaše spaní.

Změna času může mít na naše zdraví nepříjemné účinky, je tedy dobré jí věnovat pozornost. Pokud jste na změny času citliví, myslete na ně dopředu, ať se řádně připravíte. Snažte se denně získat alespoň 7-9 hodin spánku a zbytečně neponocujte. Pak změna času proběhne hladce, a možná se do pár let dočkáme jejího zrušení.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.