Jako máma čtyřleté dcery a téměř rok a půl starého syna řeším otázku, čím zabavit malé děti, dnes a denně. A zatímco u Emilky je to čím dál snadnější, protože panenky, omalovánky a tancování na písničky jí stačí, vymyslet program pro skoro dvouleťáka mi dá občas takovou práci, že se mi z toho vaří mozek.

Pokud máte i vy doma batole, většinu času nejspíš uklízíte tu spoušť, která zůstává po téměř jakékoli jeho aktivitě. Rozlité mléko na koberci, opatlaný nábytek od kaše, zdi pomalované pastelkami, hlína z květináčů rozsypaná všude po bytě (to v lepším případě, v tom horším hlína končí v trávicím ústrojí dítěte), hračky roztahané po všech možných i nemožných koutech, záchod ucpaný od šminek, které dítě jakýmsi záhadným způsobem vytáhlo z kosmetické taštičky a za veselého výskotu naházelo rovnou do toaletní mísy. Malovat si takhle malé dítě ještě nezvládne (zato čmárat po stole – to je jiná!), u tvořivých aktivit vydrží jen chvilku. Pomáhat v kuchyni při pečení a vaření batolata přímo milují, málokterá maminka má ale nervy dostatečně silné na to uklízet mouku z podlahy. Navíc já mám tu zkušenost, že se mi dítě s nulovým pudem sebezáchovy vždycky spálí o horký pudink, i když stokrát opakuju: „Nesahat!“.

Tenhle článek ale nemá být o stěžování. Pojďme si ukázat, jak a čím zabavit děti kolem dvou let a užít si společně strávený čas, který někdy tak strašně rychle letí!

Opičí dráha

Pohybová aktivita je skvělá pro děti jakéhokoli věku. Když je venku nevlídno a vám se nechce brát dítě ven na odrážedlo a hřiště, přichází na řadu domácí varianta. Rozestavím vedle sebe židle, přes které natáhnu švihadlo – dítě ho musí podlézat. Na zem přenesu matraci, která slouží pro kotrmelce a stojky, a rozložím knížky, které musí dítě obíhat jako při slalomu. Dobře poslouží i dřevěné schůdky, na které musí dítě vylézt a zase slézt. Součástí hry je i skákání jako žabka, plazení se jako had, lezení po čtyřech jako medvěd nebo jízda na koni (toho koně dělám já a nevěřili byste, jakou radost umí vykouzlit v očích dítěte skutečnost, že si může osedlat vlastní mámu!). Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Polštářová bitva

Tuhle zábavu zbožňují obě moje děti asi ze všeho nejvíc. Plusem je, že ji můžete dělat hned po probuzení ještě v pyžamu. A nehrozí při ní úraz! Po polštářové bitvě dítko nadšeně skáče v peřinách, dělá kotrmelce, zkouší se stavět na hlavu a tak dále. Kromě polštářů si můžete házet i s měkkým míčkem a učit dítě jej chytat. Dobře poslouží i koule z papíru různých velikostí, se kterou si můžete házet i kopat.

Divadélko

Nemusíte mít doma loutky, abyste si je mohli zahrát. My divadlo hrajeme tak, že plyšáky posadíme na židle jako diváky. Pak si vezmeme maňásky jako herce. Pohádku si můžete vymyslet nebo třeba použít tu, kterou dítko už dobře zná. U nás je oblíbená ta o Červené karkulce, kterou jedeme stále dokola. Často si taky hrajeme na nákup – syn dostane košíček a jde si do kuchyňky vybrat potraviny, které si tam naskládá a donese „domů“.

Schovávaná

„Kde je Eda?“, ptám se synka, zatímco se mi schovává za závěsem. Chvíli dělám, že ho hledám a za žádnou cenu nemůžu najít. Hra na schovávanou patří mezi oblíbené snad u všech dětí. Navíc se díky ní učí počítat třeba do pěti. Schovávat se můžete i vy anebo dítěti ukryjte jeho hračku, pokaždé na jiné místo. Pak potomka směrujte tím správným směrem.

Hudební výchova

V batolecím věku dítě spojuje řeč s hudbou. Vzniká takzvaný mluvozpěv neboli zpívaná řeč. Bubínek, flétnička, triangl, dětské piano – pro rodiče často noční můra, pro batolata vzrušující věc, která vydává zvuk. Nechte ho hrát nebo mu sami zahrajte a uvidíte, že dítě nejspíš úplně automaticky začne podupovat nohama, tleskat a houpat se v bocích do rytmu. Učíte ho tak navíc už od útlého věku lásce k hudbě.

Stavění komínů

Při tomhle tipu vám poslouží cokoli, co máte zrovna po ruce. Nejenom lego a dřevěné kostky, ale třeba i plastové kelímky, ruličky od toaletního papíru nebo krabice. Skládat je na sebe, stavět z nich komíny a věže a pak je samozřejmě bořit! Dobře mi funguje i házení kaštanů nebo hopíků do krabice s vyřezaným otvorem. Pak je syn pěkně po jednom zase vyndavá a znovu vhazuje dovnitř.

Krmení labutí

Víte, co mám vyzkoušené? Že procházka na čerstvém vzduchu děti večer uspí raz dva. Takže se dobře oblečte a vyrazte ven. Třeba nakrmit kachny a labutě na řece, donést zvířátkům jablka do krmelce nebo v lese nasbírat šišky a jehličí na vánoční dekorace. Využijte předvánočního času a omrkněte vánoční stromky a betlémy v blízkém okolí. Zajděte do zookoutku a učte dítě při tom zvuky koníků, oveček a koz. Nechte potomky pořádně vyběhat a vyřádit se.

Domácí práce

Vyndavání prádla z pračky a sušičky, rovnání nádobí (ne sklenic a ostrých nožů!) do myčky, úklid hraček do boxů, zametání smetáčkem, vykládání nákupu z tašek, stírání prachu z nábytku – to jsou běžné domácí úkony, u kterých vám váš dvouleťák může asistovat.

Hry ke stolu

První puzzle a pexeso, modelína, prstové barvičky, dřevěné vkládačky a skládačky. Interaktivních hraček, které podporují dětskou kreativitu, nikdy není dost. Stavění zvířátek z plastelíny a hra na farmu je jedna z nejlepších vzdělávacích her pro dvouleté děti, protože rozvíjí jazykové, smyslové, motorické i kreativní dovednosti.

Zdroje:

  • www.e-mimino.cz
  • www.chytraopicka.cz