Dnešní doba je drahá. Inflace žene ceny rychle vzhůru a minimálně potraviny už levnější pravděpodobně nebudou. To samozřejmě znamená, že musíme více přemýšlet nad tím, za co své peníze utratíme. Jíst potřebujeme všichni, dražší suroviny by však neměly být důvodem k tomu, abychom jedli špatně. Jak tedy, ušetřit' za jídlo ale udržet si pestrý a vyvážený jídelníček?
Kvalita nad kvantitou
Při nakupování potravin se snažte o to, aby váš košík byl co nejpestřejší, nikoliv nejplnější. Kvalitní potraviny byly trochu dražší odjakživa. Potraviny, které jsme ale dříve brali jako ,levné' dnes už mají téměř stejnou cenu, jako ty bio a farmářské. To znamená, že dnes zaplatíte téměř stejnou cenu za nekvalitní párky z velkovýroby, které o maso ani nezakoply, nebo si pořídíte opravdu dobré a kvalitní párky s vysokým obsahem masa. Rozdíl je jen v tom, že ty kvalitní vás lépe zasytí a tělo si z nich vezme víc. Navíc si samozřejmě mnohem víc pochutnáte.
Nakupujte chytře
Pokud si nákupy a vaření dobře naplánujete, neutratíte tolik. A teď nemluvím o dennodenním kontrolování akcí a slev. Vezměme si například kuřecí maso. Před pár lety jsem byla schopná si v obchodě koupit kuřecí řízky, kuřecí skelet na polévku zvlášť, a k tomu ještě kuřecí mleté na další jídlo. Dnes by takový nákup stál bezmála pětikilo. Naučila jsem se ale kupovat kuře jenom v celku. To seženete v lepší kvalitě za dvě stovky, a když kuře dobře naporcujete, máte z něj všechno, co v předchozím nákupu.
Využijte zbytky
Nakupujte vždy tak, abyste nemuseli nic vyhazovat. Když se vrátíme k mému oblíbenému kuřeti. Po rozporcování jednoho pěkného kuřete máte na řízky, na silný vývar, na kuřecí placičky a ještě dopřejete nějaký ten zbytek pejskovi. Můžete využít life-hacků, kterými si rozmnožíte zeleninu - pokud spodek s kořínky pórku dáte do skleničky s vodou, za několik dní vám vyroste další pórek. Ten můžete zasadit a nechat ho růst do požadované velikosti. Snažte se také nevyhazovat zbytky zeleniny a masa - můžete je skladovat do mrazáku a připravovat si tak chytře zásoby na pořádný vývar na zimu.
Lokální a sezónní
Při výběru potravin se soustřeďte na to, abyste nakupovali to, co nám příroda zrovna dává k dispozici. Tyto potraviny jsou totiž nejen levnější, jsou ale mnohem více potřeba pro naše zdraví a pro vyvážený jídelníček. Teď na podzim shánějte dýně, ořechy a například kysané zelí.
Konzervy a mražené
Pokud rádi nakupujete ve velkém, teď je na to ta správná doba. Zaměřte se hlavně na konzervované a mražené potraviny. Ve většině případů nenarazíte na to, že by byly produkty méně kvalitní. Může být pro vás mnohem výhodnější jednou za měsíc podniknout veliký nákup. Necháte v něm sice několik tisíc, budete mít ale dostatek kvalitních a výhodných surovin i drogerie. Lépe se vám také budou počítat vaše výdaje spojené s jídlem.
Plánujte
Vaření a šetření financí je prostě spojeno s tím, že si vše pečlivě naplánujete. Zaveďte si klidně deník, ve kterém budete plánovat, co budete vařit a co budete potřebovat koupit. Když to dobře promyslíte, lednice bude pořád plná, vaše bříško bude příjemně zaplněné a peněženka ani nezapláče.
Zdroje: