Premium obsah

Jak větrat v zimě, abyste ušetřili? Tato vychytávka stojí za to

Jak větrat v zimě, abyste ušetřili? Tato vychytávka stojí za to
Pokud se vzhledem k vysokým cenám za energie hodláte v zimě zabarikádovat, co nejméně topit a hlavně nevětrat, dvakrát si to rozmyslete. Výměna vzduchu v místnostech jejím vyvětráním je totiž velice podstatná pro naše zdraví, ale i náš rozpočet! Ukážeme vám, jak správně větrat v zimě.

Ačkoliv se větrání v chladném počasí může zdát zbytečné, opak je pravdou. Správné a efektivní větrání místností vymění vzduch a zbaví prostor alergenů a přebytečné vlhkosti. Navíc dobře provětrané prostory ušetří i vaše náklady na energie. Větrání v létě a v zimě je ovšem dost rozdílné a obzvláště v zimě je potřeba, abyste větrali chytře. Jak tedy na to?

Zdroj: Youtube

Krátce a intenzivně

Zásadním pravidlem větrání místností v chladném počasí je větrat rychle a pořádně. Místo toho, abyste tedy měli okna přes zimu půl dne otevřená na větračku, raději například 3 denně vyvětrejte pořádně - otevřete okna úplně na 5-10 minut. Ideální je vyvětrat po probuzení, když přijdete domů z práce a těsně před spaním. Tím budou vaše ztráty na vytopení místnosti mnohem menší a vzduch v prostorech se rychle vymění.

Proč je důležité větrat?

Čerstvý vzduch možná nevidíme, rozhodně ho ale cítíme. Dýcháním produkujeme oxid uhličitý. Vydýchaný vzduch nám výrazně zhoršuje okysličování krve. To pak vede k únavě, ospalosti a k poruchám pozornosti.

Pokud se v místnosti dostatečně nevětrá, zvyšuje se vlhkost. Ve vlhkém prostředí se pak mnohem lépe daří plísním, bakteriím a roztočům. Nedostatečné větrání tedy může způsobit či zhoršit alergie, astma a jiné dýchací potíže. 

7 praktických tipů, jak za teplo doma ušetřit. Letos vám to přijde vhod dvakrát
7 praktických tipů, jak za teplo doma ušetřit. Letos vám to přijde vhod dvakrát

Už jste začali topit? Nebo chodíte doma ve dvou svetrech a topení odkládáte, protože se děsíte nesmyslně vysokých účtů za energie? Máme pro vás několik tipů, jak ušetřit za teplo v domácnosti.

Zvýší větrání účty za energie?

Pokud budete větrat v zimě správně, tak právě naopak! Vzhledem k tomu, co je zmíněno výše, je v nevětraném prostředí větší vlhkost. A dle studií lze vlhký vzduch ohřát mnohem náročněji, než ten suchý.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.