Plánování

Při cestování on budget je velmi důležité si výlet řádně naplánovat. Pravidelně sledujte levné letenky a ubytování, zkontrolujte si ceny jídla v restauracích i v supermarketech v cílové destinaci a předem si například pořiďte i lístky na autobus nebo na památky, které chcete navštívit. Nakoupit vstupenky a lístky předem bývá v dnešní době výrazně levnější.

Zdroj: Youtube

Doprava

Pokud vám to destinace dovolí, zapomeňte na taxíka nebo jinou finančně náročnou přepravu. Zvažte, jestli se vám vyplatí na dovolené si půjčit auto, nebo vám postačí například scooter. Využijte určitě i hromadnou dopravu, bývá levnější, a hlavně mnohem autentičtější.

Náš krásný rybníček

Možná si z dětství pamatujete, jak nás rodiče i škola brali často na výlety pod stan. S partnerem jsme se minulý rok rozhodli, že si tyhle vzpomínky zhmotníme sami. Vyrazili jsme do Staňkova u Třeboně do kempu. Vyhlášený kemp vyhrál spoustu ocenění za spokojenost návštěvníků a musím přiznat, že jsme to cítili úplně stejně. Nebyla třeba žádná rezervace, přijeli jsme na blind i se psem. Kromě návštěvy legendární restaurace U Sumečka jsme za jednu noc a jeden den v kempu nechali dohromady asi 1000 korun, a to jsme se rozhodně nešetřili. V kempu si můžete půjčit loďku, motorový člun, paddleboard nebo šlapadlo, vše za velmi symbolické ceny. Ujišťuji vás, že příroda v jižních Čechách vás absolutně dostane svou krásou. Navíc se nemusíte bát jazykové bariéry.

Ubytování? V autě!

Když jsem si pořizovala auto, měla jsem 3 podmínky:

1. Vejde se tam můj německý boxer.

2. bude znít dobře hudba.

3. V autě se pohodlně vyspím.

Světe div se, i v mém Renaultu Clio v kombíku se pohodlně vyspíme dva, a to i se psem. Pokud máte trochu větší auto, můžete zvážit přestavbu interiéru. Například si do kufru můžete zabudovat postel s matrací. Vaše výlety nebudou nikdy snadnější a levnější! Jediné, co budete potřebovat, je dostatek vody, nafty, a pokud cestujete v létě - také repelentu.

Jídlo

Pokud cestujete do ciziny, pořádně si rozmyslete, co budete jíst. Ne každý si samozřejmě na dovolenou bere 20 čínských polévek a hromadu sušenek a řízků. Určitě ale neušetříte, budete-li se denně stravovat v restauracích. Většina z nás si to totiž nemůže dovolit ani v Česku. Naplánujte si například jednu nebo dvě večeře v autentické restauraci nebo hospůdce, zbytek se snažte nakoupit v supermarketech, na trzích nebo v pouličních stáncích s jídlem. Ušetříte tím opravdu velkou částku a navíc se tak nejvíce přiblížíte místním a jejich stravování - a to je na cestování krásné.

Ať už se rozhodnete strávit dovolenou jakkoliv, myslete na to, že pomocí cestování člověk roste, rozvíjí se a získává novou perspektivu. Pokud vám to situace dovolí, jednou za čas vyzkoušejte vyrazit někam do exotiky a poznejte, jak žijí lidé jinde. Seznámíte se s jinými kulturami, jídlem a zvyky lokálních obyvatelů, a rozšíříte si obrovsky vaše obzory.

Zdroje:

  • https://viatravelers.com/cheap-places-to-travel/
  • https://www.nomadicmatt.com/travel-blogs/the-ultimate-guide-to-traveling-when-you-have-no-money/
  • https://www.hostelworld.com/blog/travel-on-a-budget/