Proč se okna zamlžují?

Jistě jste si všimli, jak se vaše okna v chladných měsících nebo během deštivých dnů často zamlžují. Ale věděli jste, co za tímto jevem stojí? Zamlžování oken nastává, když mezi teplotou uvnitř a venku panuje veliký rozdíl. V místnostech, kde je vlhko a venku zima, se na oknech tvoří kondenzace, což vede k zamlžení. Příčinou tohoto problému může být nedostatečné větrání, ale také poškozené těsnění u dvojitých oken, které nutně potřebuje opravu nebo výměnu.

Jak zabránit zamlžení oken?

1. Větrání

Větrání v zimě je samozřejmě jiné, než za teplého letního počasí. Místo nepřetržitého větrání na větračku byste v zimě měli větrat 3-4x denně, za to ale intenzivně a na plno, na cca 5-10 minut. Větrejte ráno, když se vrátíte z práce a než půjdete spát. Přes den se vyhněte i větrání na takzvané mikro.

2. Odvlhčovače vzduchu

Pokud vás problém se zamlžováním oken doma trápí, zvažte investici odvlhčovače vzduchu. Můžete si koupit ten z drogerie, který stojí pár stovek, nebo můžete investovat do kvalitnějšího chytrého odvlhčovače.

3. Izolace a těsnění oken

Zkontrolujte a případně vylepšete těsnění oken. Použití izolačních fólií nebo dvojitého/zdvojeného zasklení může pomoci udržet teplotní rozdíl mezi vnitřním a vnějším prostředím a zabránit tak zamlžování.

4. Pravidelné mytí oken

Čistá okna mají mnohem menší tendenci se zamlžovat. Udržujte tedy rámy i skla čisté a myjte je alespoň jednou za měsíc.

5. Omezení vlhkosti doma

Pokud se v některé místnosti okna zamlžují více, snažte se omezit faktory, které by zde mohly způsobovat ještě vyšší vlhkost. Jde třeba o sušení mokrého prádla nebo vaření.

Co způsobuje přílišné zamlžování oken?

Kondenzace a zamlžení oken se může na první pohled zdát jen jako vizuální problém, pokud se ale dostatečně neřeší, může způsobit řadu problémů. Nejčastějším a nejméně příjemnějším je to, že vám začnou okna a jejich okolí plesnivět. Toho se pak těžko zbavuje. Snažte se tedy v zimě udržovat uvnitř příjemnou teplotu, větrat krátce a intenzivně, pravidelně okna mýt a kontrolovat těsnění. Pak budete mít průzračný pohled z oken po celý rok!

Zdroje:

https://glassdoctor.com/expert-tips/all-about-window-glass/how-to-keep-house-windows-from-fogging-up

https://garretyglass.com/about/blog/how-to-fix-foggy-windows-in-house/

https://www.allstate.com/resources/car-insurance/foggy-windows