Ačkoliv jsou mouchy extrémně otravné, mají svou důležitou roli v ekosystému. Jsou potravou ptáků, pavouků a některých obojživelníků. Na druhou stranu ale mohou přenášet některé nemoci a infekce a jejich přítomnost v bytě není nic moc příjemného. Zbavit se jich samozřejmě můžete drsnou cestou chemických vraždičů hmyzu, nebo můžete vyzkoušet tyto přírodní metody.

Zdroj: Youtube

Ocet, král domácnosti

Existuje něco, co ocet nedokáže? Pravděpodobně ano, ale mouchy dovede odstranit velmi spolehlivě. Mouchám totiž ocet voní a následují jeho odér. Smíchejte tedy ocet s vodou 1:2 a přidejte trochu tekutého mýdla. Ocet naláká mouchy, které se ho budou chtít napít, mýdlo ale zabrání tomu, aby z tekutiny odletěly a tak zahynou. Není to asi úplně nejšetrnější metoda, bzučení much ale už nebudete muset poslouchat.

Co nám voní, to jim smrdí

A naopak. Mouchy lákají všechny různé pachy, hlavně ty nasládlé. Mějte tedy vždy čistý a uzavíratelný koš, abyste mouchy zbytečně nelákali. Dávejte pozor na zkažené ovoce a zeleninu a maso, to je pro ně ráj! Obecně se snažte místnosti udržet čisté.

Mouchy ovšem nesnáší některé pachy, a jsou to nejčastěji květiny a byliny. Konkrétně je odpuzuje vůně eukalyptu, levandule, rýmovníku, bazalka, máta či rozmarýn. Všechny tyto rostlinky skvěle využijete nejen v kuchyni, ale i v boji proti mouchám. Pěstujte bylinky blízko oken a v kuchyni a mouchy si dvakrát rozmyslí, jestli vás chtějí obtěžovat.

Éterické oleje fungují i zde

Podobně jako ocet, éterické oleje mají využití v domácnosti až neuvěřitelné. Použít se dají při výrobě různých domácích čistících prostředků, fungovat mohou jako aviváž, a dokonce odpuzují některý hmyz. Mouchy nemají rády citronelový a eukalyptový olej a éterické oleje z levandule. Stačí tedy, když na vatový tamponek nakapete trošku éterického oleje a položíte ho na místo, kde se mouchy nejčastěji zdržují - kolem oken a například do odpadkového koše pod pytel.

Pavouci vás zbaví much

Pamatujte na to, že mouchy jsou úzce spjaty s pavouky. Pavouci se mouchami živí a následují jejich pach. Tudíž tam, kde jsou mouchy, budou brzy i pavouci, kteří vydají veškeré úsilí na ulovení much. Pokud vám pavouci nevadí, ponechte je tedy v bytě a oni vás otravných much zaručeně zbaví, a to tou nejpřirozenější cestou. Pak ovšem budete možná muset zase vyhánět pavouky.

Zdroje:

https://www.medicinenet.com/what_is_the_best_home_remedy_to_get_rid_of_flies/article.htm

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-house-flies

https://www.maids.com/blog/5-home-friendly-ways-to-get-rid-of-houseflies/