Ne že by snad nastala invaze těchto pravěkých predátorů, v moři i oceánech jich je stále stejně (respektive naopak ubývají), ale lidé se o prázdninách v milionech přesunuli k moři a pravděpodobnost, že na žraloka tím pádem někdo narazí, se zvýšila.

Pravděpodobnost setkání se žralokem je velmi malá ve srovnání s jinými zvířaty, přírodními katastrofami a nebezpečími na pobřeží oceánu. Na celém světě dochází ročně v průměru k 50-70 útokům žraloka, uvádí web Visit Florida. Přesto, kdybyste náhodou měli to štěstí nebo tu smůlu, je dobré vědět pár věcí.

Zdroj: Youtube

Co dělat při setkání se žralokem

Není žádným překvapením, že se lidé žraloků bojí, vzhledem k tomu, že existuje nespočet knih, filmů a příběhů, které žraloky zobrazují jako krvelačné, lidi požírající příšery. Pokud patříte do této kategorie lidí, kteří se žraloků bojí, pak jste pravděpodobně zvažovali, co dělat, když se se žralokem setkáte.

Jak zdůrazňuje server Wild Life Informer, je důležité si uvědomit jednu věc, a to, že jediný způsob, jak stoprocentně zaručit, že se setkání se žralokem vyhnete, je nevstupovat do vody. Jakmile vstoupíte do oceánu nebo do moře, vstupujete do prostředí žraloků a ti mají právo se tam vyskytovat.

Vyhněte se oblastem s rybolovem

Než skočíte do moře, rozhlédněte se po obzoru: Co vidíte? Pokud vidíte rybářské lodě, zapomeňte na koupání. Ať už se jedná o komerční nebo rekreační rybolov, často bude docházet k vyhazování materiálu a nechtěné mrtvé ryby, části ryb a činnost při vykuchávání ryb, to vše vybízí žraloky, aby se dali na hostinu.

Vyhněte se soumraku a svítání

Koupání brzy ráno nebo pozdě večer může být krásné, ale je to také doba, kdy je útok žraloka nejpravděpodobnější. Mnoho žraločích útoků je případem záměny identity kvůli snížené viditelnosti a schopnosti identifikace ze strany žraloka. Žralok si vás snadno splete s rybou nebo tuleněm.

Vyvarujte se nošení lesklého oblečení nebo šperků

Žraloci se živí rybami a ryby mají obvykle lesklé, stříbřité šupiny. Pokud nosíte lesklé oblečení nebo šperky, žralok si vás může splést s rybou.

Neoblékejte se jako jídlo

Větší žraloci se živí tuleni a černá neoprenová kombinéza je dobrý způsob, jak se převléknout za tuleně!

Zůstaňte v klidu

Pokud se ocitnete v těsné blízkosti žraloka, je důležité zachovat klid. Lidé nejsou na jídelníčku žraloků, ale někdy si žraloci mohou člověka splést se svou kořistí, jako jsou velké ryby nebo mořští savci. A pokud se začnete v panice zmítat, může si vás žralok splést se zraněnou kořistí, která pro něj vypadá jako snadná potrava.

Štěstí přeje připraveným

Pokud se na vás žralok vrhne, nemůžete toho moc udělat, abyste ho zastavili. Existuje však několik slabých míst, na která se můžete zaměřit, a která mohou zvýšit vaše šance na únik. Pokud se žralok přiblíží příliš blízko nebo na vás zaútočí, měli byste být připraveni se v krajním případě bránit.

Nehrajte si na mrtvého

Tohle není medvěd, ale žralok. Pokud se ocitnete v agresivním střetu, dejte mu zabrat: mlaťte, kopejte a šťouchejte do citlivých míst, ale dávejte pozor, kam míříte.

Všude se mluví o tom, že je třeba dát žralokovi ránu do nosu. To je v pořádku, ale nezapomeňte, že hned pod nosem je tlama. Mezi další citlivá místa patří oči a žábry. Silná rána může predátora přimět, aby změnil směr.

Zdroj: Redakce, Wildlifeinformer, Visit Florida