Kdy boty vyměnit?

Ne každé těsné boty je nutné hned jít do obchodu vracet. Pokud vám ale boty ve špičce rolují prsty a jsou vám malé na délku, tam už opravdu není na vybranou a boty raději vyměňte. Pokud jsou boty z koženky, materiál by při pokusu o roztažení pravděpodobně popraskal, raději tedy také zvažte to, že boty vrátíte či prodáte. Kožené a látkové boty se ale trochu roztáhnout dají, pokud vám jsou těsné například v nártu.

Zdroj: Youtube

Jak roztáhnout nové boty?

Variant, jak roztáhnout boty je několik. V dávných dobách se boty musely roztahovat, protože byly vyrobeny z tvrdé kůže. Ze začátku to tehdy muselo být poměrně bolestivé. Vy k roztažení bot můžete použít tlusté ponožky a klidně si vezměte dvoje. K obouvání použijte lžíci, abyste si nové boty neponičili. Pokud vám materiál ponožek nedovolí se do bot nasoukat, dejte si přes ně ještě silonky - jejich hladký povrch vám pomůže do bot vklouznout. K roztažení bot je ovšem nutné v nich chodit, nikoliv stát nebo sedět!

Voda a mrazák

Odborníci doporučují využít toho, jak voda mění skupenství na led a nabírá při tom na objemu. Naplňte sáčky vodou, vložte je do bot a dejte do mrazáku. Voda se rozšíří a postupně boty roztáhne. Tuto radu aplikujte u kožených bot.

Spreje a pěny

V obchodech s obuví jsou k dostání různé produkty, které botu rozšiřují. Většinou je to sprej, který se do boty nastříká a vy v botách následně chodíte - tím se roztáhnou a budou mnohem pohodlnější. Koupit si můžete i klasický dřevěný napínák, kterými boty efektivně roztáhnete. Jako levnější alternativa poslouží i alkoholový roztok 1:1 voda s lihem. Roztok nastříkejte na místa, která tlačí a několik minut se v nich procházejte.

Horký vzduch

Tlačí-li vás nové boty na nohou, vyzkoušejte horký vzduch. Nasaďte si tlusté ponožky, obujte nové boty a na tlačící místa foukejte horký vzduch fénem. Nechte nohy v botách do té doby, než nevychladnou.

Jak změkčit tvrdé boty?

Tvrdé boty se dají dost dobře roztáhnout již zmíněnými klasickými napínáky. Existují dřevěné nebo kovové napínáky všech možných druhů a tvarů. Některé jsou specializované přímo na roztažení konkrétních problematických partií boty.

Zdroje: