Osamělost je jedním z nejsilnějších pocitů, které mohou doléhat na náš život, a to bez ohledu na to, zda jsme fyzicky sami nebo obklopeni lidmi. Tento pocit izolace je biologicky zakódován v nás všech, protože bytostně potřebujeme, aby nás někdo vnímal, reagoval na nás a měl nás rád.
Osamělost má mnoho podob a zřídka zažíváme extrémní formu, jako je úplná izolace a opravdu kolem sebe nemáme rodinu ani přátele. Existuje také samota, kterou cítíme, i když máme blízkého člověka, ale ten nás nerozumí. Žijeme s ním, ale cítíme se nevidění a neposlouchaní. A pak je tu vnitřní samota, tou se zabývali vědci v nedávném výzkumu.
Osamělým lidem pracuje mozek jinak
Nový výzkum odhaluje, že osamělí lidé zpracovávají svět odlišně od těch, kteří osamělost nezažívají. Vědci zjistili, že ti, kteří se cítili osaměle, měli v mozku úplně jiné vzorce aktivit než ti, kteří se osamělí necítili. To znamená, že každý osamělý člověk vnímá a zpracovává svět kolem sebe trochu jinak. A to může být důvod, proč se cítí izolovaně, i když jsou fyzicky mezi lidmi. Jednoduše řečeno, povit osamění způsobuje mozek tím, že se aktivuje jiná centra. Zajímavé na tom je, že na naši osamělost nemá vliv počet přátel nebo množství lidí, mezi kterými se pohybujeme.
Ti, kterým mozek vykazuje známky unikátních vzorců podle magnetické rezonance se cítí osamělí, i kdyby kolem sebe měli hodně lidí. To naznačuje, že důležitá není jen přítomnost lidí kolem nás, ale jak se s nimi cítíme spojeni. Z toho vyplývá, že osmělí lidé se cítí jakoby odpojeni od ostatních.
Můj kamarád ze seriálu
Zažili jste situaci, kdy skončil váš oblíbený seriál nebo jste dočetli milovanou a knihu a hlavní postava vám chyběla, jako byste přišli o opravdového kamaráda? Vytvořením pouta s někým, kdo reálně neexistuje se dokonce zaobírali vědci. A nám to dá odpovědět na otázku, proč jsou například tolik oblíbené seriály (ať už to je Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě) mezi důchodci, kteří jsou pocity samoty postiženi nejvíce.
Zajímavým zjištěním je také to, jak osamělí lidé vnímají fiktivní postavy. V jedné studii byli fanoušci televizního seriálu "Hra o trůny" skenováni, zatímco rozhodovali, zda různé přívlastky přesně popisují postavy ze seriálu. U neosamělých lidí byl rozdíl mezi skutečnými a fiktivními lidmi jasný, ale u osamělých lidí byla tato hranice rozmazaná. To naznačuje, že pocit osamělosti může být spojen s tím, že fiktivní postavy jsou vnímány podobně jako skuteční přátelé. Ano, osamělí lidé mají tendenci si vytvářet pevnější vazbu s charaktery, které ve skutečnosti neexistují. Což je důsledkem touhy po spojení, která se jim v reálném světě nedaří. Náš mozek hledá sociální spojení kdekoli je možné najít, zejména když máme pocit, že nám ostatní lidé neposkytují dostatek těchto spojení.
Jak na osamělost?
Mluvit o osamělosti je dobrá věc. „Může to být výzva k akci,“ říká terapeutka z Atlanty Sarah Hightower. „Tyto pocity jsou výstrahou, abychom se podívali na věci v našem životě, které můžeme změnit.“ Pokud se v těchto dnech cítíte osaměle – možná více než obvykle – zde je několik způsobů, jak se dostat na druhou stranu:
1. Buďte k sobě laskaví: Váš vnitřní kritik může živit pocity osamělosti. Pokud si myslíte, že jste odlišní od ostatních lidí nebo že se k nim nehodíte, může být těžší navázat s ostatními vztahy. Můžete uvíznout v kolotoči osamělosti. Poznávejte své myšlenky a vnímejte je jako příležitost k nějakým změnám.
2. Buďte laskaví k ostatním: Věnování času pomoci ostatním může být skvělou pomocí. Poskytnutí pomoci může odemknout vaši vnitřní radost a pomoci vám cítit se jako součást větší komunity. Zkontrolujte staršího příbuzného nebo souseda. Dělejte dobrovolnictví pro kuchyni pro chudé nebo pro virtuální komunitní akci.
3. Plánujte dopředu: Existují dny v kalendáři, které vás mohou smutnit. Plánujte dopředu pro těžké dny nebo období a dejte si něco zábavného do kalendáře. Snažte se bezpečně setkat s přáteli nebo rodinou. Když se blíží den (nebo období roku), kterého se obáváte, najít něco, na co se těšíte, může to pomoci.
4. Adoptujte zvíře: Pokud už máte domácího mazlíčka, pravděpodobně už víte, domácí zvíře pocty osamění zmírňuje. Pokud ne, zvažte přivítání jednoho do vaší rodiny. Sníží se vám krevní tlak, zlepší nálada a zmírní se.
5. Používejte sociální média s rozvahou: Přítomnost na sociální médích vám může pomoci cítit se ve spojení. Ale příliš mnoho času online může vést k osamělosti. „Sociální média mohou někdy oklamat váš mozek tím, že navazujete skutečná spojení, když to neděláte,“ říká Hightower. „Sociální média nejsou špatná, ale neměla by nahrazovat skutečná přátelství.“
6. Obnovte spojení s ostatními: Nepotřebujete tisíce lidí, abyste přestali cítit osamělost. Odborníci říkají, že mít několik blízkých přátel udělá velký rozdíl. Začněte telefonátem a pak zvažte naplánování kávy nebo čaje.
7. Vyjděte ven: Ať už jste s někým nebo sami, trávení času v přírodě může zlepšit vaši náladu.
Pohybujte se: Pohyb má celou řadu výhod, včetně pomoci překonat smutek z osamělosti. Zkuste tanec, jógu nebo stačí jít na procházku Zůstat aktivní může pomoci s depresí, úzkostí, stresem a celou řadou dalších věcí, které se pojí s osamělostí.