S koučkou, mentorkou a autorkou úspěšných seberozvojových knih (Ne)gramotný rodič a Cesta zpátky k sobě Lucií Königovou jsme probrali téma, jak si prázdniny užít na maximum a skutečně o nich načerpat dost sil na září a dál. Co si z rozhovoru odnést?

1. Prázdniny a dovolená 100x jinak

Prázdniny znamenají pro každého něco jiného a je dobré o tom vědět. „Když se na dovolenou teprve chystáte, zastavte se a promyslete si, co chcete dělat ve svém volnu vy sama, aby to pro vás byly prázdniny,“ doporučuje Lucie Königová. Tahle zastavení si ale dělejte i na cestách – snadno se totiž může stát, že se necháte strhnout davem. Raději bych ležela na pláži, ale co když mě pak bude mrzet, že jsem nebyla na výletě s ostatními? Přece nebudu trhat partu. Pokud cítíte, že si skutečně potřebujete spíš číst na pláži než nasávat nové zážitky, udělejte to. V opačném případě hrozí, že se z dovolené vrátíte ještě unavenější, nebo dovolenou ostatním pokazíte svou náladou z přetažení.

Nebojte se oddělit se i od partnera. Není nutné dělat všechno spolu. Pokud on má dovolenou spojenou s rybařením a vy zas s výletem na zámek, domluvte se, že strávíte den každý po svém a večer se sejdete u večeře. Užijete si to víc, než když oba budete dělat kompromisy a místo ryb i zámku půjdete na Sněžku, kam jste nechtěl ani jeden.

2. Prázdniny doma

Někdy se to tak sejde a zahraniční ani větší tuzemská dovolená nevyjdou. Tak si raději schovám dovolenou na lepší časy? „Dovolená nemusí být drahá. Vyrazte na kolo pod stan nebo se vypravte někam pěšky,“ doporučuje koučka s tím, že odkládat dovolenou na neurčito není dobrý nápad. Pár dní si určitě zasloužíte a program si najdete. I kdyby to měl být den v pyžamu nebo sezení v kavárně. Dovolte si vypnout a vystoupit ze stereotypu!

3. Prázdniny po celý rok

Pokud se volna nemůžete dočkat a „melete z posledního“, možná by stálo za zvážení, jestli máte i během roku dost času na sebe sama. „Zejména ženy s malými dětmi se celý rok starají o druhé, ale na sebe si čas neudělají. Věřte mi, že když si po práci sednete někde na kávu a přijdete pro dítě do školky nebo školy později ale v lepším rozpoložení, užijete si to všichni víc,“ doporučuje Lucie, která má dnes už dospělé děti a fází rozdávající se maminky si prošla také. Najděte si něco, co vám dělá dobře a dopřejte si čas jen pro sebe, ať už je to masáž, kafe s kamarádkou nebo jen pět minut zírání do prázdna.

4. Prázdniny jako čas na restart vztahu

Čeká vás dovolená ve dvou, ale doma to skřípe? Zkuste si předem říct, jestli to na dovolené budete nebo nebudete řešit a co od společné dovolené oba čekáte. Když tohle otevřete už doma, můžete se vyhnout zklamání, že to není to, co jste měla v plánu. Můžete se oba shodnout na to, že to řešit nechcete a chcete jen odpočívat. Možná ale oba budete chtít strávit víc času společně a naladit se na stejnou vlnu. Pokud se neshodnete, máte aspoň oba čas připravit se na variantu toho druhého, a případná diskuse nebo touha být sám vás nepříjemně nezaskočí.

5. Prázdniny a prarodiče

I tohle může být výzva. Jednak proto, že se může stát, že prarodiče nechtějí hlídat a vás to štve, jednak proto, že mohou mít na věci jiný názor. „Pokud vidíte, že se prarodiče na hlídání netváří, zjistěte, za jakých podmínek by hlídat chtěli,“ doporučuje zkušená matka a odbornice na prostor pro sebe sama. Stejně jako čas pro sebe potřebujeme my rodiče, mají na něj nárok i prarodiče. V hlídání jim může překážet špatné zdraví, problémy, strach z toho, že nevědí, co s dětmi dělat, a podobně. Někdo bude rád za vymyšlenou aktivitu, někomu bude lépe, pokud bude vědět, že děti bude hlídat od – do a ne celý den, nebo naopak, že je to celé na něm a vy mu do toho nebudete mluvit. „Také jsem bývala maminka, která děti předávala prarodičům se seznamem, co se smí a co se nesmí. Mnohem výhodnější je dětem ukázat, že u babičky platí její pravidla a u nás doma jiná. Velmi rychle to pochopí. Trvejte jen na tom, co děti ohrožuje, zbytek nechte na tom, kdo hlídá,“ podělila se s námi o osobní zkušenost odbornice. Za zdraví ohrožující lze rozhodně označit jízdu autem bez dětské sedačky. Jestli dítě sní u babičky jednou za čas pytlík bonbonů nebo mu zakáže mluvit u jídla, to neřešte. Dětem prospěje, když uvidí víc modelů života a samy si vyberou, co jim dává větší smysl.

Zdroj:

Lucie Königová, koučka a autorka knih