Kočičí řeč je někdy záhadou. Kočky byly po staletí považovány za záhadná, samotářská a nepředvídatelná stvoření, možná proto mají lidé potíže porozumět tomu, co říkají. Kočky nemají tak výraznou mimiku jako psi, jsou obecně tišší a jejich chování lze hůře interpretovat - to však neznamená, že kočičí tajemství je neproniknutelné. Svého chlupatého přítele můžete lépe pochopit, když budete věnovat pozornost jeho vokalizaci, držení těla a každodenním zvyklostem.

Zdroj: Youtube

Jak kočky komunikují?

Tření. Kočky se třou o předměty, včetně lidí. Je to částečně projev náklonnosti, ale také zpráva pro ostatní kočky. Je to jeden ze způsobů, jak šířit svůj pach a označit si tak své teritorium.

Hlasové projevy. Kočky na sebe nemňoukají. Mňoukají pouze jako způsob, jak získat pozornost člověka. Vaše kočka může mňoukat, pokud má hlad nebo chce být pohlazena. Mručení je známkou spokojenosti a uvolnění. Pokud slyšíte svou kočku mňoukat nebo vydávat neznámé zvuky, může to být známka nemoci nebo bolesti.

Nemoc. Prvním příznakem nemoci u koček je často změna řeči těla. Vaše kočka může ležet ve skrčené poloze se sklopenou hlavou a ušima. Pokud trpí bolestí, může ležet tak, aby ji nezhoršovala. Jejich oči mohou vypadat matně nebo skelně a uši se sklopí po stranách hlavy.

Pomalé mrkání. Kočky někdy dávají najevo, že se cítí šťastné a uvolněné, tím, že pomalu spouštějí oční víčka. Je to zpomalené mrkání, které říká: "Jsem v pohodě. Jsi v pohodě. Všichni jsme v pohodě." Nedávná studie zjistila, že kočky se s větší pravděpodobností přiblíží k někomu, kdo na ně také hodí pomalé mrknutí. Tak to zkuste!

Válení po zádech. Když se kočičky převalují na zádech, je to znamení, že se cítí obzvlášť v pohodě. Bříško je pro kočku velmi zranitelná oblast, kterou může ukázat. K odhalení břicha je potřeba určitá míra důvěry a pohodlí, uvádí web Daily Paws.

Vrnění a hnětení. Někdy se kočky promění v masážní terapeuty, hnětou vaše tělo tlapkami a vrní. Je to primární způsob, jak kočky projevují lásku. Když vaše kočka vrní, obvykle se s vámi dělí o to, jak šťastná a spokojená se cítí. Pokud si však všimnete, že vaše kočka vrní v neobvyklých chvílích, může to být způsob, jak se vaše kočka vyrovnává se stresem. Ze zkušenosti autorky textu: Naše kočka vrní u veterináře, ale není to proto, že by se ji tam tak líbilo, naopak je nervózní a vrněním se uklidňuje.

Olizování nebo okusování. Pokud vás vaše kočka olizuje nebo okusuje, je to proto, že vás považuje za součást své pýchy. Vaše kočička tím dává najevo, že vás považuje za důležitou součást svého sociálního kruhu.

Zvednutý ocas a vibrace. Všimli jste si někdy, že vztyčený ocas vaší kočky vibruje, když přijdete domů z práce a vytáhnete její oblíbené pamlsky? To je znamení, že je vaše kočička natěšená. Zdvižený ocas je každopádně vždy dobré znamení.

Šťouchání hlavou. Ve světě lidí vyjadřuje rána hlavou hněv. U koček je to ale naopak. Je to jen další způsob, jak kočkovité šelmy projevují lásku. Drcnutí hlavou do vašich nohou nebo obličeje je pošťouchnutím, které má upoutat vaši pozornost a náklonnost.

Máchání ocasem sem a tam. Švihání ocasem znamená strach. Může to však být i hravý pohyb, který ukazuje, že vašeho čtyřnohého přítele něco zajímá. Zvažte situaci a zjistěte, co se vám kočka snaží sdělit. Možná jset si všimli, že vaše kočka švihá špičkou ocasu, když čeká na kořist. Například když pozoruje ptáky.

Žvatlání. Když vaše kočka vydává rychlé, malé zvuky - obvykle při pozorování ptáků nebo jiné kořisti -, říká se tomu žvatlání a je to roztomilé. Znamená to, že je vaše kočka vzrušená.

Uši dolů a dozadu. Když má kočka uši přitisknuté k hlavě, je to většinou známka toho, že se bojí. V některých situacích to však může být znamení, že se vaše kočička chystá vrhnout do hry.

Cvrlikání. Cvrlikání je krátké, převalující se mňoukání, kterým kočičí mámy přivolávají svá mláďata k sobě. Podle Humane Society, pokud na vás vaše kočička cvrliká, je to žádost, abyste ji následovali (třeba k misce s jídlem nebo ke dveřím).

Kočky si myslí, že jste také kočka

Vy sebe vnímáte něco jako kočičí mámu, ale jak vás vidí vaše kočka? Možná budete překvapeni, ale pro vaše domácího mazlíčka jste také kočka. Trochu velká, co chodí domů s podivnými úlovky z KFC nebo z vietnamské restaurace, rozhodně si ale neuvědomuje, že jste člověk a její páníček.

Pro kočky můžeme být vnímáni spíše jako členové jejich skupiny než jako dominantní opatrovníci. Na rozdíl od psů, kteří lidské pány vnímají jako alfa jedince svého "smečky", kočky nás mohou považovat za velké, méně elegantní společníky. Není neobvyklé, že kočky si vytvářejí silné pouto s jedním konkrétním členem domácnosti, kterého mohou považovat za svého "kočičího partnera".

A pozor, kočky jsou velmi vnímavé vůči našim emocím. Můžou cítit, když jsme smutní, unavení nebo naštvaní a často reagují na naše nálady. Některé kočky mohou hledat naše společnost, když jsme smutní, a nabízet nám útěchu svou přítomností.

Zdroj:cnet, Humanesociety, Dailypaws, Studie, webMd