Vztahy jsou práce na plný úvazek, pokud mají fungovat dlouhodobě. A není nutně pravda, že ve vážných vztazích po pár letech vyprchá veškerá vášeň. Může to být právě naopak, musíte se ovšem s partnerem snažit oba.

Zdroj: Youtube

1. Začněte u sebe

Představte si, že váš vztah je fotbalové hřiště. Vy máte jednu polovinu, váš partner má tu druhou. Pokud zaroste jedna část hřiště, hra bude obtížná, možná až nemožná. Aby vztah fungoval, každý by měl mít opečovanou vlastní půlku hřiště, zapomeňte ale na to, že byste sekali trávník na partnerově polovině.

Každý vztah může fungovat pouze tehdy, kdy se o sebe oba z páru dovedou samostatně postarat. A nejde pouze o finanční zajištění. Jde i o to, že když jeden v páru už nezvládá, nebo má těžké období, dovede si říct o pomoc.

2. Vášeň vzniká z odloučení

Přibližně pět minut po tom, co jsme se s partnerem sestěhovali, začal lockdown a my skončili víceméně na dva roky zavření doma 24/7. Ponorku jsme sice při tomto intenzivním zážitku nezažili, vášeň ovšem samozřejmě trochu vyprchala. Jednou jsme se pohádali a já na pár dní odjela s kufrem i se psem. Nakonec jsem se musela vrátit, protože srdce i pes zaveleli. Touha i vášeň byla zpátky.

Tehdy mi došlo, že aby vztah mohl mít i po letech drive, pár se občas musí odloučit. A samozřejmě není nutné sbalit kufry a odstěhovat se, stačí například výlet s partou přátel, návštěva wellness s kamarádkou, nebo pobyt u rodičů. Aby láska mohla trvat, partneři si občas musí chybět.

3. Zdvořilost

Je jedno, jestli jste spolu půl roku nebo dvacet let, vždycky je krásné, když poděkujete, poprosíte a popřejete dobrou chuť či šťastnou cestu. Nic není víc sexy, než když se k partnerovi chováte v běžném životě stejně zdvořile, jako když jste se poznávali. A pánové? Není snad nic horšího, než když se po pár letech k partnerce začnete chovat jako k mladší sestře! Ať jste ve vztahu s kýmkoliv, vždy by mělo být jasné, že jste si s partnerem rovni a navzájem se respektujete.

4. Upravte se pro sebe

Na vzhledu záleží kvůli vašemu zrcadlu. A obzvlášť tomu duševnímu. Pokud se každý den upravíte bez rozdílu toho, jestli jdete na důležitou schůzku nebo jdete zahradničit, budete se cítit jistěji a zvýšíte si sebevědomí. Nejde o to, abyste nosili denně kouřové stíny nebo luxusní oblek, ale abyste se při ranní hygieně upravili tak, že se sobě líbíte i voníte. Ocení to i váš partner, hlavně pokud pak věnujete speciální péči přípravám na schůzku s ním.

Láska je složitá, zvláště v dlouholetých vztazích. Vždy je základem komunikace. Snažte se s partnerem mluvit otevřeně, ale hlavně pozitivně. Nenadávejte mu, neponižujte ho a zbytečně se mu nesnažte vnutit svou pravdu. Když se společně naučíte komunikovat, vytvoříte si vlastní jazyk lásky, který se postará o zbytek. I po letech pak můžete umírat touhou po svém partnerovi, když se na něj jen podíváte.

Zdroje.