Dá se říci, že zdravotní problémy, které nám a našim partnerům během let přibývají, jsou dvojího druhu. Některé mají zjevné příznaky, byť ne úplně jednoznačné – například kašel nebo trávicí obtíže. Jiné jsou zrádné, protože se vlastně nijak neprojevují, což může skončit velkým průšvihem.

Zdroj: Youtube

Příklad? Vysoký krevní tlak. Nebolí, dá se s ním žít roky, ale pak může zabít. „Pravděpodobnost, že se pacient s hypertenzí, který nebude léčen, dostane do stadia srdečního selhání, se blíží téměř jistotě. Pokud předtím nezemře na cévní mozkovou příhodu nebo na srdeční infarkt, případně selhání ledvin,“ vysvětluje docent Filip Málek, šéf ambulance srdečního selhání a hypertenze pražské Nemocnice Na Homolce.

Právě na oběhové a cévní potíže muži umírají ze všeho nejvíce, a proto má smysl dostat je k doktorovi nejen se zjevnými příznaky nějakého problému, ale také na preventivní prohlídky. To druhé je možná ještě těžší. Malý tip: Mluvte před nimi o svém zdraví či o tom, že vás čeká preventivní kontrola u gynekologa. Mluvte o tom, co si léčíte sama a co už vás přiměje jít k doktorovi. Zmiňte společného kamaráda, který musel začít brát léky právě na ten zmíněný tlak, na což se přišlo náhodou při rutinní zaměstnanecké prohlídce.

A pokud jde o zjevné příznaky, s nimiž je dobré zajít k doktorovi? Zaměřte se zejména na tyhle!

ZADÝCHÁVÁNÍ

Jednou z příčin může být přibírání na váze, ale pokud se to rychle zhoršuje nebo se začal zadýchávat poměrně trénovaný člověk, dost možná jde o příznak potíží se srdcem a oběhovým systémem. Pokud muže zároveň občas bolí nebo pálí za hrudní kostí, vážně není na co čekat. Lékařem první volby by měl být praktik vybavený EKG.

POTÍŽE S EREKCÍ

Jakkoli samotnou příčinou bývá slábnoucí prokrvení pánevní oblasti, hlavní důvod je potřeba hledat jinde. Může jít o počínající cukrovku či o potíže s oběhem. Pokud praktik pomocí EKG, krevního rozboru, kontroly tlaku a dalších vyšetření potíže se srdcem či cukrovku vyloučí, bude to chtít androloga. Někteří muži si na erekci nemohou stěžovat, ale trápí je stále častější močení. Nejčastějším vysvětlením bývá zvětšená prostata, ale je třeba, aby urolog vyloučil například zhoubný nádor.

ZMĚNY NA KŮŽI

Obávané melanomy se u mužů mohou objevit třeba na zádech jako účet za to, že v létě s oblibou pracují na zahradě svlečení do půl těla, či za všechna spálení od moře, kdy se odmítli namazat. Zvětšující se znaménko měnící barvu je rozhodně důvodem k vyšetření. Důležitá je ale i preventivní kontrola těch, která se zdají být v pořádku. Můžete třeba navrhnout, že tohle vyšetření absolvujete u kožního lékaře společně. Zvolte takového, který používá digitální dermatoskop.

DLOUHOTRVAJÍCÍ KAŠEL

Dobrá zpráva: Zdaleka ne každý dlouhotrvající kašel je příznakem rakoviny plic. Té se muži kuřáci bojí, a proto mají tendenci své kašlání zlehčovat. Stanovit diagnózu však s jistotou může jen lékař pomocí vyšetření. Pokud by však došlo na nejhorší, platí, že čím dříve by začala léčba, tím lépe. Odsouvat návštěvu odborníka tedy rozhodně není rozumné, byť spíš než o rakovinu půjde o chronickou bronchitidu. Je kašel sípavý? Může to být alergie či rovnou astma, ty se totiž mohou objevit kdykoli během života.

ZTRÁTA CHUTI K JÍDLU

Pokud nesouvisí třeba s chřipkou, stresem v práci či vztahovými potížemi doma, může jít o příznak hned několika zdravotních patálií.

Například refluxu, k němuž patří pálení žáhy. Nebo potíží se žlučníkem, žaludkem či střevy. Trvají-li obtíže déle než týden či dva, návštěvu odborníka není radno odkládat. Nechutenství může být také jedním z projevů deprese.

NA CO MAJÍ MUŽI NÁROK

  • Dvakrát ročně stomatologické vyšetření
  • Každé 2 roky prohlídka u praktického lékaře

S pravidelnou návštěvou praktika je záhodno začít nejpozději ve čtyřiceti, kdy se součástí prevence stávají vyšetření, která mohou včas odhalit hrozící kardiovaskulární problémy, cukrovku a další civilizační choroby. Patří sem orientační vyšetření moči, vyšetření koncentrace tuků v krvi a kontrola hladiny cukru v krvi. Kromě toho by lékař měl mužům každé čtyři roky natočit kontrolní EKG.

Skvělé by bylo přimět muže, aby absolvoval screening zaměřený na včasné zjištění nádorů tlustého střeva a konečníku prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice – začíná se s tím od padesáti let jednou ročně, od pětapadesáti stačí jednou za dva roky.

Zdroje: