1. Mokré plavky

Vždycky si s sebou k vodě berte i náhradní plavky. A hned po vylezení z vody se do nich převlékněte. Není nic otravnějšího, než když vás uprostřed dovolené „chytne močák“, projevující se nesnesitelným řezáním při čůrání a bolestí v podbřišku. Mokré plavky také nahrávají množení kvasinek.

Zdroj: Youtube

2. Chlorovaný bazén

Záněty rodidel a pochvy patří mezi další nejčastější ženská onemocnění spojená s létem a jejich nebezpečí spočívá hlavně v přechodu infekce až do močových cest nebo děložního hrdla. Může za ně zejména koupání v přírodních koupalištích, ale i bazénech s chlorem (stejně jako máčení se ve vířivce, kde se voda chemicky čistí desinfekcí). V rámci prevence tak používejte při koupání speciální tampony napuštěné vazelínovým olejem odpuzujícím vodu, které zabrání průniku nežádoucí tekutiny do pochvy. Seženete je v lékárně. Běžné menstruační tampony vhodné nejsou, protože vodu naopak nasáknou a rozvoj mykózy můžou spíš urychlit. Jestli máte zrovna menstruaci a chcete se koupat, za zvážení stojí menstruační kalíšek, který nepustí špinavou vodu dovnitř do pochvy. A pozor, na trhu už jsou také speciální menstruační plavky, které se hodí spíš pro střední a slabší menstruaci a jejich výhodou je, že nepropustí vodu a zároveň rychle schnou.

3. Rizikový faktor: Příliš mnoho zmrzliny

Kvasinky milují sladké a dobře se po něm množí. Zkuste proto odolat lákavým kopečkům zmrzliny nebo přeslazeným limonádám na koupališti. A mějte na paměti, že cukr se ukrývá i tam, kde byste ho možná nečekali, například v ochucených jogurtech, které se tváří jako zdravé. Místo nich dejte přednost kefíru či poctivému bílému jogurtu, který má v sobě spoustu prospěšných laktobacilů. Vyhýbat byste se měly i polotovarům, které ukrývají rafinovaný cukr. Takže místo pizzy nebo klobásy si připravte opravdové jídlo, se kterým bude i vaše vagína v pohodě. A pozor také na trans-mastné kyseliny, které podporují záněty v těle. Trans tuky najdete v levnějších margarínech, slunečnicových, sójových či řepkových olejích, brambůrkách, majonézách, sušenkách a zákuscích. Používají se také při přípravě polotovarů, tedy ve fastfoodech a bohužel také v mnoha restauracích. A asi vás nepřekvapí, že byste měla omezit také alkohol a vyhnout se kouření, protože to jsou dva rizikové faktory všech vaginálních zánětů.

4. Rizikový faktor: Stres

Ani v létě se stresu nejspíš nevyhneme, protože takové balení věcí k moři pro celou početnou rodinu, nebo práce, kterou musíte udělat za kolegyni na dovolené, nám na duševní pohodě zrovna nepřidají. Jenže stresové hormony překyselují náš organismus, což významně zvedá počet kvasinek v těle. Pamatujte, že náš psychický stav je stejně důležitý jako ten fyzický. Jestliže si zrovna procházíte stresovým obdobím, nasaďte kvalitní probiotika, která pomůžou posílit nejen střevní mikrobiom, ale i ten vaginální. V lékárnách jsou k dostání i probiotika ve formě čípků a tobolek, které si na noc zavedete přímo do pochvy. Vyrábí se i probiotické tampony, které si můžete preventivně nasadit v období, kdy máte zvýšený stres nebo oslabenou imunitu. Zavádí se na noc.

5. Rizikový faktor: Zapařené „gaťky“

V létě tak nějak automaticky uklízíme velké „bombarďáky“ alá Bridget Jonesová a saháme místo nich po titěrných kalhotkách typu tanga, které sice vypadají pod upnutými šaty nebo světlými šortkami sexy, ale naše ženské orgány z nich rozhodně radost nemají. Naopak. Bakterie se na šňůrce od kalhotek, které se nám zařezávají do zadečku, snadno dostanou do pochvy. A vhodné není ani syntetické a krajkové prádlo, pod kterým se vagína při vyšších teplotách snadno zapaří. Jak už jsme řekli, vlhké prostředí je ideální pro množení bakterií a kvasinek. Co s tím? Volte vzdušné a bavlněné prádlo, a perte ho v pračce minimálně na 60 stupňů. Před těsnými džínami dejte přednost vzdušným sukním a kalhotám, skvělým přírodním materiálem je třeba len nebo stoprocentní bavlna. A omezte taky používání barvených a parfémovaných intimních vložek nebo toaletních papírů.

6. Přílišná hygiena tam dole

Spousta žen má sklon přehánět to s hygienou, obzvlášť „tam dole“. Rozhodně není vhodné mýt si genitálie voňavým sprchovým gelem z drogerky, který je určený na tělo. Většina běžných mýdel totiž narušuje přirozenou vaginální mikroflóru, a může obsahovat sulfáty, parabeny, barviva a umělé konzervanty. Na spodek proto používejte jen hygienu určenou pro intimní partie, anebo čistou vodu. Na závěr se nezapomeňte pořádně osušit čistým ručníkem. Pozor, kvasinková infekce je přenosná, proto si nikdy nepůjčujte ručník s kamarádkou.

7. Nevázaný sex

Dlouhé teplé večery nahrávají seznamování a letním flirtům. Než se ale pustíte do dobrodružství, myslete v první řadě na svoje zdraví. Vždycky používejte kondom, který je jedinou spolehlivou ochranou proti přenosu pohlavních nemocí i bakterií, které by vám mohly způsobit bolestivý gynekologický zánět, ale i mnohem vážnější hluboké pánevní záněty (třeba vaječníků, vejcovodů nebo dělohy). Nespoléhejte se na partnera a raději u sebe noste kondomy vy sama, nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit. Jestliže už vaginální mykózu máte, dejte si od sexu na nějakou dobu pauzu.

Jak ještě ochránit vagínu?

Pijte dostatek vody! Špatný pitný režim a dehydratace můžou vést k nepříjemným zánětům močového měchýře. Jste vášnivou cyklistkou? Zkuste tento sport během letních měsíců trochu omezit. Když žena sedí na kole, přenáší až 40 procent své váhy na vulvu, která může i bolestivě natékat, navíc hrozí vaginální podráždění a infekce. Škody zmírníte tím, když si obléknete polstrované kalhoty. Preventivně si nasaďte lichořeřišnici, olši, brusinku, vřes a maliník. Tinktury z nich působí na ženské orgány opravdu blahodárně, stejně jako směs libečku, meduňky, hluchavky a měsíčku. Z přírodních léčiv můžete vsadit i tea tree olej. Ten má antiseptické, antibakteriální a antimykotické účinky. Nikdy byste si ho však neměly zavádět neředěný přímo do pochvy, protože je moc agresivní a mohly byste se popálit. Doporučuje se použít 1 díl oleje na 10 dílů vody, ke kterým přidáte malé množství mléka. Olej je možné používat k omývání nebo do koupelí.

Zdroje: