Ideálně bychom měli vstávat před cyklem kapha, nejlépe se sluncem. Čím později vstaneme, tím více principu kapha naakumulujeme. To se pak projeví těžkopádností a leností, která nás bude zpomalovat v našich aktivitách. V ájurvédě platí: Žádné vyspávání!

Abyste se úplně probudila, udělejte několik hlubokých nádechů nosem a výdechů ústy.

Rozehřejte si ruce třením o sebe a pak si je přiložte na obličej, krk a hrudník, abyste rozproudila energii.

Přeříkejte si svoji mantru, pár pozitivních slov, která vám pomohou nastartovat den, a pokud je to možné, vystavte se na chvíli slunečním paprskům.

Pro stimulaci zažívacího traktu vypijte sklenici teplé (jste-li převažující váta a kapha) nebo vlažné (jste-li převažující pitta) vody a vyprázdněte střeva.

Očistěte jazyk škrabkou na jazyk a po vyčištění zubů ústa vypláchněte vlažnou vodou.

Oči a obličej si omyjte studenou vodou.

Vhodné je použít konvičku na čištění nosu jala netti.

Před sprchou si udělejte automasáž sezamovým nebo olivovým olejem, dopřejte si masáž celého těla alespoň pět až deset minut. Vyživíte tak pokožku, uvolníte toxiny a pomůžete jejich odstranění.

Pokud nemáte čas na ranní cvičení jógy nebo rychlou procházku, udělejte alespoň pár pozdravů slunci pro procvičení a zahřátí svalů. Na závěr několik minut meditujte nebo pozorujte svůj dech.

Snídat je ideální mezi 8.-9. hodinou ranní.

Později dopoledne převažuje pitta, nastává perfektní čas pro fyzické aktivity.

Obědvejte v klidu mezi 12. a 14. hodinou.

Abyste zklidnila vátu, která přichází po druhé hodině odpoledne, je dobré si udělat po obědě krátkou procházku. Stačí 15–20 minut.

Od 14 do 18 hodin přichází čas dóši váty, která nám pomůže v intelektuálních snahách, můžete se tak pustit do důležitých úkolů.

Po 18. hodině už není vhodné pouštět se do aktivit, které vyžadují koncentraci nebo kreativitu, protože přecházíme do kaphy, která vede k regeneraci našich tělesných sil.

Po příchodu domů si dejte sprchu.

Večeřte jen lehce, nejlépe vegetariánskou stravu a potraviny, které nepatří do kaphy. To znamená, že je třeba vynechat vše tučné, mastné a těžko stravitelné.

Večeřet byste měla dvě hodiny před spaním a po večeři už se věnovat jen klidným nebo uklidňujícím aktivitám.

Než si půjdete lehnout, vetřete si trochu teplého sezamového oleje okolo pupku, na nohy a na spánky.

Ke spánku bychom se měli ukládat kolem 22. hodiny, abychom těžili z období mezi 22. a 2. hodinou, kdy je aktivní pitta a čistí tělo. Pokud v tomto čase spíte, pomáháte své každodenní očistě. Choďte spát v pravidelném čase, obzvláště pokud ve vaší konstituci převažuje váta.

Cyklus roku

Počasí také výrazně ovlivňuje naše dóši, rok proto můžeme rozdělit do tří cyklů:

Od února do června převažuje kapha (vlhkost a chlad), která se akumulovala celou zimu.

Od července do října nám slunce a teplo přináší pittu.

Od listopadu do února je v převaze váta, kterou způsobuje studené a suché počasí.

Nejvíce pociťujeme přebytek některé dóši v tom ročním období, které koresponduje s naší konstitucí. Například lidé s dominující dóšou pitta budou citlivější během léta, kdy by se měli vyhýbat zahřívajícím prvkům a naopak preferovat ty ochlazující.

Návod na to, jak s dóšami v průběhu roku pracovat, dává takzvaná ritucharya (ritu – sezona, charya – rutina). Obsahuje rady, co jíst, jak se chovat, návody na rituály či masáže. Správná rutina nám pomůže vyhnout se stresu ze změny ročního období i nemocem.

Životní cyklus

I jednotlivé životní etapy mají svoji dominantní dóšu:

Dětství je ve znamení kaphy, protože tělo pro růst potřebuje hodně spánku.

Od puberty do 50 let dominuje pitta ­– naše životní energie je na maximu.

Po 50. roce převládá váta a inklinujeme k duchovnu a k prožitkům.