To je pořád dokola: chůze, zdravý životní styl, plavání a posilovna, říkáte si možná.

A dodáváte: co jsou to za novoty?! To už by se člověk po práci ani nemohl v klidu rozvalit na gauč k televizi, pochutnat si na pěkně propečeném bůčku a odpočívat! Skutečnost je ale taková, že lidé trápili svá těla cvičením už ve staré Číně.

S býčkem na zádech

„První písemná zmínka o metodách systematického shazování přebytečných kil se objevuje už kolem roku 6000 před naším letopočtem. Čínské historické texty z té doby se zmiňují o zvedání kamenů, lukostřelbě a hodu koulí,“ napsal nedávno britský list The Guardian. Čínští bojovníci mezi sebou na slavnostech zápolili ve vrhání litinových kotlíků, zatímco ve starém Egyptě byly v módě soutěže siláků v rozhoupávání těžkých pytlů s pískem nad hlavou.

Jedním z největších propagátorů sportu a praotcem posilování byl legendární zápasník Milón z Krotónu, čtyřnásobný vítěz starověké olympiády, jehož kondičním trenérem byl sám mistr Pythagoras. V rámci tréninku poradil Milónovi, aby každý den nosil do kopce na zádech býčka. Jak zvíře rostlo a sílilo, bylo těžší a těžší, a Milón silnější a silnější. Šlo tak vlastně o metodu postupného zvyšování zátěže, která se používá dodnes.

Staří Řekové kromě toho přinesli lidstvu olympijské hry a s nimi první sporty v podobě ne příliš vzdálené jejich modernímu pojetí. Římané zase poprvé umožnili sportování s míčem a obručí i něžnému pohlaví.

Posilovny v hospodách

Ve středověku byly fyzické aktivity a vnímání těla silně ovlivněny církví, která odmítala tělo a vše s ním spojené, tedy i tanec, cvičení a sportování. Pozitivní změna ve vnímání lidského těla a v postoji k pohybovým aktivitám nastala až s nástupem osvícenství a humanismu, kdy se začalo znovu čerpat ze zapomenuté antiky. Zdravotní přínos cvičení, procházek, kvalitní stravy a odpočinku ve svých dílech zdůrazňoval například Jan Amos Komenský.

Na konci 18. století se začal vytvářet systém cvičení, který měl chránit před nemocemi a utužovat zdraví. Do tohoto období také spadají první lékařské články, upozorňující na negativní vliv sedavého způsobu života. Vznikají první tělovýchovné společnosti a sportovní kluby, lidé z vyšších vrstev nebo ti, kteří mají sedavé zaměstnání, začínají dělat všechno pro to, aby si uchovali zdraví a bojovali se šířící se obezitou.

Není bez zajímavosti, že na území Čech a Moravy se nejdříve začalo sportovat v hospodách. Tam vznikaly pánské kluby, které organizovaly společné cvičení na žíněnkách rozložených v tanečních sálech.

Koupací vozy

Lidé ve viktoriánské Anglii věřili lékařským receptům té doby, podle nichž bylo zaručeným způsobem, jak se zbavit přebytečných kil, koupání ve vodě. Problém byl v tom, že plavat umělo jen poměrně malé procento lidí, a tak se neplavci jen opatrně namáčeli na březích řek nebo mořských plážích ze strachu, že je strhne proud nebo vlna a oni se utopí.

V roce 1750 proto vynálezce a obchodník Benjamin Beale představil svůj projekt koupacího vozu. Princip byl prostý, byť poměrně bizarní: zájemci o koupání v moři nastoupili do maringotek s dřevěnými nebo plátěnými stěnami, vozy se zapřáhly za koně a odtáhly do přílivového pásma. Ve voze se pasažéři převlékli do koupacích úborů a uléhali do vody, která natekla do vozu. Existovala dokonce svérázná profese takzvaných diperů a diperek, jejichž úkolem bylo asistovat při namáčení klientů, případně jim pomoci bezpečně se vydat do mělké vody a vrátit se zpět na palubu vozu.

Koupací vozy měly kromě hygienické funkce a napomáhání hubnutí smysl i v tom, že umožňovaly dámám i pánům užívat si účinků mořské vody odděleně, aniž by byli vystaveni nemravným pohledům opačného pohlaví, jak to odpovídalo tehdejší upjaté etiketě. V době, kdy byly pláže pro muže a ženy oddělené, bylo samozřejmostí, že i posádky těchto kuriózních ponorných maringotek byly oddělené.

Vodní vagony, jak se jim někdy také říkalo, byly oblíbené mezi elitou a vyššími společenskými vrstvami v přímořských letoviscích. Rozšířily se i do dalších zemí a využívat se přestaly až počátkem 20. století, kdy se ideály stali zdravý sportující muž a emancipovaná žena.

Hubnutí na zázračných strojích

Zajímavou, byť z dnešního pohledu poněkud úsměvnou kapitolu historie hubnutí, začal psát koncem 19. století švédský lékař a ortoped Gustav Vilhelm Zander. Přišel s metodou takzvané mechanoterapie, která se později stala inspirací pro posilovny všeho druhu. Začal ve velkém vyrábět svérázně vypadající terapeutické stroje na cvičení, které podle něj umožňovaly zázračně zhubnout, a navíc si vypracovat silné, pružné a svalnaté tělo. O jeho „zázračné stroje“ začal být zájem v celém světě a v roce 1906 fungovaly jím zřízené mechanické cvičebny v 146 zemích světa.

Komplikované kovové stroje s množstvím madel, stupátek, ocelových ozubených kol a složitých převodů trochu připomínaly středověká mučidla, fungovaly ovšem na stejném principu jako moderní fitness – základem byl odporový trénink, do něhož se postupně zapojovaly různé skupiny svalů.

Gustav Vilhelm Zander šel tak daleko, že začal své zázračné cvičební stroje pohánět parou, naftou nebo elektřinou, a přesvědčoval zákazníky, že se při mechanickém cvičení nemusejí fyzicky namáhat, nýbrž stačí pouze zaujmout správnou polohu a speciální mechanismy udělají práci pro tělo i zdraví za ně.

Umělý kůň a vibrační pásy

Dalším vynálezem Gustava Zandera, který nyní vzbuzuje úsměv, ale ve své době se stal hitem mezi speciálními prostředky na hubnutí, je umělý mechanický kůň na benzinový nebo elektrický pohon. Jedna hodina „klusání“ sedmkrát týdně v teple domova nebo tělocvičny údajně dokázala snížit hmotnost až o kilogram.

Na podobném principu – výdej energie a snižování tělesné váhy bez námahy a pohybu – fungovala další oblíbená pomůcka na hubnutí, která je ostatně v obchodech nebo na internetu k mání i v současnosti: nejrůznější vibrační pásy. Jejich výrobci obvykle slibují kromě zhubnutí například saunový efekt nebo vymizení celulitidy, lékaři se ovšem shodují v tom, že nic takového nefunguje a nemůže nahradit přirozený pohyb. Bez trochy námahy a sebeovládání zkrátka zhubnout nelze.

Zdroje:

Květy 52

https://www.muscleandfitness.com/nutrition/lose-fat/the-10-craziest-diets-youve-never-heard-of/

https://skyterrawellness.com/history-of-dieting/