Sněží, mrzne a všechno klouže a my se tak můžeme snadno zranit následkem pádu na zledovatělém povrchu. Proto už při balení myslete na vhodné oblečení a především obuv. Na zimní boty je možné použít i protiskluzové návleky, mačky nebo nesmeky, které chůzi po sněhu nebo zledovatělém povrchu usnadní a zároveň ji dělají bezpečnější. Kromě návleků je také dobré poučit malé děti o správné chůzi na zmrzlém povrchu, kdy je vhodné dělat menší kroky rychleji za sebou s rukama od těla.

Nebezpečí pádu

V případě pádu je důležité vyhodnotit nejprve jeho závažnost. Pokud máte podezření na zlomeniny nebo při pádu na hlavu vyhledejte urychleně lékařskou pomoc. V případě pohmožděnin pak často postačí přikládání chladivých obkladů. Pokud následkem pádu vzniknou drobné krvácející rány, odřeniny nebo škrábance, je důležité ránu vydezinfikovat a zakrýt. „Lepší než obyčejné náplasti jsou plastické obvazy ve spreji jako je například Akutol. Výhodou je, že na poranění po zaschnutí vytváří prodyšnou membránu, která však nepropouští bakterie, ale zabraňuje vypařování vlhkosti z pokožky. Navíc je tato membrána voděodolná a na kůži vydrží několik dnů, během kterých se bude pohybem a nošením postupně sama stírat,“ doporučuje Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor, která vyrábí zdravotnické pomůcky.

Zabloudění

Před každou, i když třeba jen krátkou nebo lehkou túrou, si prostudujte v turistickém průvodci směr a čas trvání túry, odcházejte nejlépe brzy ráno, abyste se stihli vrátit ještě za světla, pro jistotu si ale přibalte do batohu baterku nebo čelovku a hlavně nikdy nechoďte sami. Také se dobře vystrojte, vezměte si pevné boty a náhradní nepromokavé oblečení. Před odchodem do hor zanechejte u někoho zprávu, kam a kterým směrem půjdete a kdy se přibližně vrátíte. Od tohoto udaného směru se potom neodchylujte, protože často v horském terénu není signál a případné pomoci se nemusíte dovolat. Držte se vždycky jen značených turistických tras – počasí na horách je zrádné a cesty mohou být během několika minut zaváté, takže například z lesa byste už nemuseli najít cestu zpátky. Pokud se náhle zhorší počasí nebo je špatná viditelnost, vraťte se do nejbližší chaty, a jestliže tam zůstanete nocovat, oznamte to osobě, které jste hlásili, kam jdete a kdy se vrátíte, ať vás pak zbytečně nehledá horská služba. V horských střediscích je také možnost při podnikání túr si objednat horského vůdce – pro začátečníky je to určitě nejlepší způsob.

Helma je základ

Berete děti s sebou na sjezdovku? I na menší kopce za chatou nebo dětské sjezdovky by měly mít děti vždy helmu. Zkontrolujte především, zda helma na hlavě dítěte dobře sedí a má správnou velikost. Helmu dobře zapněte a utáhněte, tak aby mezi ní a bradou nebyla větší mezera než na jeden prst. Jedině tak v případě pádu dítě ochrání. Helmu nikdy nekupujte dítěti větší, aby mu vydržela i na příští sezónu. Protože dobře vybraná helma vydrží 3–5 let, i pokud je dítě ve vývinu.

Pozor na popáleniny

K zimě patří neodmyslitelně horké čaje, svařáky, polévky, kotlíky s gulášem a také rozpálené hrnce na plotně. Může se tak stát, že se dítě opaří nebo spálí. Ať už chystáte čaj v rychlovarné konvici nebo polévku v hrnci na kamnech, vždy zkontrolujte, zda nejsou v dosahu dítěte. Šňůry nebo ucha nádobí s horkým obsahem raději vždy přistrčte ke zdi nebo do zadní části kamen či sporáku. Při podávání pak ponechejte v misce nebo šálku dostatek místa, aby nedošlo k rozlití. Právě popáleniny od horké vody, čaje nebo polévky jsou pro malé děti velmi nebezpečné. Pro všechny případy si s sebou na cesty přibalte sprej proti popáleninám.

Omrzliny

Omrzliny vznikají vlivem velkého chladu, riziko zvyšuje vítr, vlhkost a mokré oblečení. Na omrzlinách je nejzrádnější, že vážnost poškození se projeví, až když se zasažené místo ohřeje na teplotu těla. Proto omrzliny nikdy nerozehřívejte horkou vodou – způsobíte tím jen další poškození kůže! K omrzlinám nejčastěji dochází, pokud jsme příliš dlouho vystaveni teplotám pod bodem mrazu, nejvíce se vyskytují na prstech rukou, nohou, nosu, uších, tvářích a bradě. Drobné omrzliny je důležité chránit před dalším prochladnutím a velmi opatrně je ohřívat, začněte dotykem. Nikdy je nevystavujte příliš intenzivnímu teplu a po postupném zahřání je možné například postižené končetiny opatrně rozcvičit. V případě větších omrzlin vyhledejte bez odkladu lékařskou pomoc.

Cestovní pojištění

Jestliže se chystáte objevovat krásy rakouských nebo třeba italských hor, nikdy nezapomeňte na sjednání cestovního pojištění pro celou rodinu. Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Lyžování a snowboarding si často musíte připojistit jako zimní sporty. Pokud pojišťovna takové připojištění vyžaduje, většinou se vztahuje i na běžecké lyžování a bruslení. Pojištění lyžování a snowboardingu platí pro jízdu na vyznačených tratích, jízda ve snowparku se obvykle řadí mezi rizikové sporty, a pokud plánujete jízdu mimo sjezdovky (freeride), nebo dokonce skialpinismus, počítejte s tím, že tyto aktivity většina pojišťoven řadí mezi nepojistitelné sporty.

Zdroje:

https://www.srovnejto.cz/blog/bezpecne-na-horach-jak-se-vyhnout-urazum-a-proc-si-vzdy-sjednat-pojisteni/

https:// www.aveflor.cz

https://de.statista.com/infografik/20329/anteil-der-skifahrer-an-der-bevoelkerung-nach-laendern-weltweit/