V rámci vašich profesních aktivit hovoříte i o seznamovacím potenciálu. Co to vlastně je?

Seznamovací potenciál je laicky řečeno, jak si vlastně „stojím na seznamovacím trhu“. My jsme právě s manželem před více než 4 lety vytvořili světově unikátní LOVEREPORT – analýzu seznamovacího potenciálu s tím, že každý jeden člověk si může sám sebe „otestovat“ a zjistit, jak si stojí z pohledu opačného pohlaví. LOVEREPORT mu napoví, které oblasti jsou jeho přednostmi z pohledu seznamování a kde naopak má „problém“. Podle typu slabších oblastí je pak dobré si říci, zda s nimi něco mohu dělat a chci tak zvýšit svůj potenciál nebo to prostě nejde a je dobré to pak promítnout do svých očekávání od partnera, kterého hledám.

Lze to ukázat na nějakém konkrétním příkladu?

Já mám 4 malé děti a z pohledu seznamovacího trhu je prostě zřejmé, že ne příliš mužů hledá partnerku s tolika dětmi, ale naopak preferují ženu bez závazků, se kterou budou moci vybudovat svoji rodinu. Je logické, že své děti do babyboxu nenacpu, tudíž tuto kategorii (stejně jako například svoji výšku, vzdělání nebo věk) nezměním, je ale proto dobré, abych si byla vědoma svých limitů z pohledu seznamování. A místo prince v bílém maserati bych měla hledat prorodinného muže, který mne možná nevezme na Maledivy, ale bude mít rád mne i moje děti.

I když žijeme v neustálém online spojení s ostatními, partnerské seznamování je pro nás stále složitější. Máte nějaké tipy, jak si v této oblasti poradit?

Vždy všem doporučuji 3 zlatá pravidla seznamování. Přiznat si, že jsem single a chci to změnit. Nebát se to všem říci - kolegům v práci, kamarádům, známým, nakonec nikdy nevíte, kdo má single bráchu nebo skvělého švagra. A být aktivní, prostě se nebát přijmout každé pozvání, protože i na nejnudnější oslavě tetiččiných osmdesátin se může objevit úžasný synovec z druhé strany, který přiletěl po letech z Ameriky. A stejně tak je dobré být aktivní co se nových koníčků a aktivit týče, samozřejmě ne typu jóga, ale ideálně těch, kde můžu potkat nové lidi i z řad opačného pohlaví. A až pokud jsem všechno tohle vyzkoušela a pořád jsem sama, je dobré se obrátit na odborníky. Ale neodkládat to. Obzvlášť pokud jsem žena, která chce založit rodinu, a jsem na prahu biologických hodin. Zcela otevřeně mohu říci, že z pohledu mužů má žena v 35 letech mnohonásobně větší možnosti k seznámení a založení rodiny, než když je jí čtyřicet.

Současné hledání partnerů bývá často ve znamení on-line seznamek a různých seznamovacích aplikací. Jak dalece tyto platformy považujete za bezpečné?

Stejně jako roste počet uživatelů online seznamek, roste počet žen, které zažili násilí, bohužel i sexuální, na prvním rande na slepo. Online prostředí svojí anonymitou se bohužel nabízí jako ideální prostředí pro podvodníky, úchyly nebo násilníky. Proto je třeba k němu přistupovat opravdu s vědomím, že na druhé straně se může skrývat opravdu kdokoliv.

Tvrdíte, že na online seznamkách dominují (alespoň do určitého věku) muži, z nichž ale celá řada spíš než seriózní vztah hledá ověření vlastní hodnoty a atraktivity. Je tomu tak i v seznamovací agentuře?

V seznamovací agentuře jsou obě pohlaví zastoupena ve stejném poměru. Co ale stejné není, jsou jejich požadavky na ideálního partnera. Zejména ženy mají přehnaná očekávání a i vzdor často velmi drsné online realitě, s níž bývají dennodenně konfrontované, zůstávají pod vlivem romantických filmů a pohádek. Očekávají prince na bílém koni a nejsou připravené dělat kompromisy. Velmi často ale také mají naopak nízké sebevědomí a jsou pak schopné tolerovat chyby, které bychom rozhodně nikdy dovolit neměly. Obvyklou chybou je také odkládání seznamování na „až“. Až dokončím nový projekt, až děti budou starší, až budu ve formě atd., a mezitím nám utíkají roky, které mohou být klíčové. Hledání lásky je dovednost jako každá jiná, od určitého věku, postavení a množství stráveného v práci máme bohužel omezené možnosti někoho potkat a je proto dobré se nebát být v oblasti seznamování aktivní a nikoliv čekat. Ono by to taky vůbec nemuselo přijít.

A jaké tedy mají požadavky muži?

Pro muže zůstává zcela zásadní vzhled potenciální partnerky. Ať již má muž jakékoliv vzdělání, profesi, sociální status či věk, je vzhled ženy to první, co ho zaujme. Pak se pro něj to, jaké jsme, jaké máme hodnoty, jak se mu s námi povídá, a rozumí si s námi, stane tím nejzásadnějším a stěžejním důvodem, proč s námi chce vztah budovat nebo v něm roky zůstávat. Ale pokud ho ten vzhled na první dobrou nezaujme, je úplně jedno, jak úžasná je. Protože on ji prostě neosloví.

Zdroj: časopis Květy, Kristýna Mertlová