Jestli máte dospívající dceru, nejspíš jste si už kladly otázku, kdy s ní vlastně vyšetření u gynekologa poprvé absolvovat, pokud s tím za vámi nepřišla ona sama. Obecně se doporučuje patnáctý rok věku, ale pokud dívka nemá žádné problémy, můžete to nechat i na později a návštěvu odložit o rok nebo o dva. Určitě není třeba dívku hnát do ordinace přesně v den jejích patnáctých narozenin. Většina maminek pravděpodobně dceru objedná ke svému lékaři, tady je ale na místě zeptat se nejdřív dcery, jestli jí nevadí, pokud jde o doktora – muže. Tohle je opravdu důležité, protože je mezi námi spousta žen, pro které je přirozenější mít ženskou lékařku. A to nejen v dospívání, ale i v dospělosti. Pokud si dcera zvolí jinou ordinaci, než do které docházíte vy, vyjděte jí vstříc. Společně se můžete poptat známých, kamarádek nebo maminek spolužaček, kde jsou spokojené a jakého doktora nebo doktorku by vám doporučily.

Zdroj: Youtube

Panny lékař vyšetří ultrazvukem

Snad největší obavu mají "teenagerky" z toho, jestli vyšetření bude bolet. Tady ji můžete uklidnit. Je-li dívka panna, lékař ji vyšetří pouze ultrazvukem přes břišní stěnu, to znamená, že si nemusí sundávat kalhotky a "dovnitř" jí nikdo nic strkat nebude (někdy ale vyšetření lékaři provádí přes konečník). „Případně se provádí vyšetření vaginoskopem, a pokud již dívka zahájila sexuální život, lékař ji vyšetří pomocí gynekologických zrcadel, případně provede mikrobiální a onkocytologické stěry. Následně zkonzultuje případnou antikoncepci a s dívkou nacvičí samovyšetření prsu,“ vysvětluje MUDr. Petr Kovář z gynekologické ambulance a centra ambulantní hysteroskopie Gynprenatal a Gynenatal v Hlučíně a Havířově.

Ve věku kolem 15 let nebo i dříve je pak vhodná návštěva gynekologa v případě, že má dívka nějaké potíže, jako je výtok, bolesti v podbřišku, nepravidelná, silná a bolestivá menstruace, záněty v podbřišku, srůsty zevních rodidel a podobně. „Pokud dívka ještě v 15 letech nemenstruuje, případně nemá ještě ve 14 letech vyvinutý žádný náznak sekundárních pohlavních znaků, například ochlupení v podpaží, na zevním genitálu, vývoj prsů, měl by ji gynekolog vyšetřit – výše uvedené může totiž vést k řadě klinických diagnóz, které nemusí dětský lékař sám vyřešit,“ dodává Petr Kovář.


Doktor bude klást spoustu otázek

Jedna věc je při první návštěvě jistá: lékař bude mít spoustu otázek týkajících se nejen první menstruace a její pravidelnosti, zahájení pohlavního života, ale i rodinné anamnézy. Proto je dobré, když ji do ordinace před samotným vyšetřením doprovodíte a budete fungovat jako podpora, pakliže si třeba dívka nemůže na něco vzpomenout. Samozřejmě jen v případě, že s tím dcera souhlasí. Pokud vás požádá, abyste čekala za dveřmi, respektujte to a nechte jí soukromí. Probrat byste měly už před návštěvou doktora otázku antikoncepce.

„Přemýšlet o spolehlivé antikoncepci by měla dospívající dívka ještě dříve, než ztratí panenství. Často doporučovaný kondom je sice dobré hygienické opatření a do jisté míry chrání před některými pohlavně přenosnými chorobami, ovšem jako antikoncepce je tato metoda málo spolehlivá. Udává se, že při používání kondomu jako jediné antikoncepční metody otěhotní během jednoho roku asi 5 až 15 % žen – toto číslo navíc velmi závisí na zkušenostech partnerů, které v tomto případě nemusejí být vůbec žádné,“ uvádí MUDr. Kovář. S lékařem můžete také probrat očkování proti rakovině děložního čípku, které je od 13 letech hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Z preventivního hlediska nelze doporučit nic lepšího, některé vakcíny chrání navíc i proti genitálním bradavicím.


Na co se dívky nejčastěji ptají?

Zahraniční web teenvogue.com přišel ve spolupráci s gynekoložkou Sherry Ross z Kalifornie se seznamem nejčastějších otázek, které dívky v ordinacích mají. A je jedno, jestli jde o mladé Američanky, Britky nebo Češky – tyhle otázky trápí dívky na celém světě a tady jsou i s odpověďmi.

Musím se ke gynekologovi oholit?
Rozhodně ne. Lékař neposuzuje žádný aspekt vašeho těla, ať už je to ochlupení na ohanbí, nebo délka a vzhled stydkých pysků. Upřímně, viděl už ledacos a je mu to jedno. Jeho účelem je zhodnotit vás lékařsky. Bohatě tak postačí, když se před schůzkou osprchujete vodou.


Dozvědí se rodiče, že už jsem měla sex?
Nedozvědí, není potřeba, aby byl s vámi rodič v ordinaci, a jako pacientka jste chráněna lékařským tajemstvím, takže lékaři jim nic říkat nebudou.

Mohu se nakazit HPV (papilomavirus) ze záchodového prkénka?Toaletní prkénko může přenášet spoustu věcí, ale HPV mezi ně naštěstí nepatří. Záchodové prkénko má sice spoustu bakterií, ale taková kuchyňská houba je dvěstětisíckrát špinavější! Každopádně infekce lidským papilomavirem (HPV) je virová infekce, která se přenáší zejména sexuální cestou prostřednictvím přímého kontaktu s nakaženou osobou. Je to celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosná infekce. Existuje více než 100 typů virů HPV. Přibližně 40 z nich může infikovat genitálie.

Je pravda, že při menstruaci nemohu otěhotnět?Pokud máte mezi jednotlivými menstruacemi krátký interval, což znamená, že ovulujete na začátku cyklu, můžete otěhotnět. Například spermie žije 3 dny, takže pokud máte sex 6. den menstruace a ovulujete 9. den, může dojít k oplodnění vajíčka.

Jak se mám tam dole mýt?

Zdravá vagína si žádá stejnou hygienickou pozornost jako kterákoli část vašeho těla. Mezi močí, potem a tím, že jsme tak blízko konečníku, je čištění oblasti zásadní, aby se zabránilo hromadění špinavých bakterií a zabránilo se nepříjemným pachům, které se vyvíjejí během dne. Pochva je sice „samočisticí“, ale použití vody a mýdla se správným pH je v pořádku. Každý den si proto čistěte pochvu a stydké pysky, stejně jako jiné části těla.

Musím si sama udělat vyšetření prsou?

Ano, je důležité dobře znát svá prsa již od raného věku. Během první návštěvy u gynekologa by vám mělo být ukázáno, jak provést samovyšetření prsou. Jakmile se seznámíte s vlastní prsní tkání, budete schopné najít abnormální změny, pokud k nim dojde. Nejlepší čas na kontrolu prsou je během prvního týdne menstruace, kdy hormonální účinky na prsní tkáň odezní.“


Co si obléknout ke gynekologovi?

Pro stydlivější dívky je ideální dorazit na gynekologické vyšetření v sukni, šatech nebo dlouhém triku či košili. V kabince si dotyčná odloží pouze spodní prádlo, popřípadě punčochy a svrchní oděv si vykasá těsně před vyšetřením na gynekologickém stole.

Zdroje: