Genofobie je chorobný strach z pohlavního styku. S touto fobií se setkávají jak ženy, tak muži. Nenechte se ovšem zmást! Lidé, kteří genofobií trpí, nejsou asexuálové! Chodí běžně na rande, mají běžné partnerské vztahy, masturbují a jsou schopni vyvrcholení. Na krizi a paniku u nich dojde až ve chvíli, má-li dojít k penetraci.

Zdroj: Youtube

Jak se projevuje strach ze sexu?

Fóbie se víceméně projevují všechny hodně podobně. Při kontaktu s objektem strachu se člověk začne neuměřeně potit a třást, dostává se do panického záchvatu a často má strach o vlastní život. Nedovede se kontrolovat, dostává závratě a dělá se mu špatně. Velmi častým projevem je také to, že se dotyčný těsně před aktem nebo při něm hystericky a nekontrolovatelně rozpláče. A jak je to tedy u genofobie, neboli fobie ze sexu?

Lidé, kteří trpí genofobií, mají panické záchvaty už jen při myšlence na pohlavní styk. Mohou mít běžné partnerské stavy, mohou se dokonce i líbat. Na záchvat strachu přichází až ve chvíli, má-li dojít k penetraci. Genofobici se snaží vyhnout tomu, aby ke koitu došlo, protože to rozhodně není nic příjemného. Díky chorobnému strachu z pohlavního styku je pak akt bolestivý, nepříjemný nebo dokonce nemožný.

Co způsobuje koitofobii?

Asi nejstrašnější možnou příčinou genofobie bývá sexuální znásilnění nebo napadení v minulosti. Genofobie se ale u člověka může objevit i tehdy, kdy dotyčný slyší o traumatickém zážitku jiného člověka. Fobii ze sexu ale může způsobit například i jen to, pokud se chlapci při některém pohlavním styku dostatečně nepostaví nebo pokud dívka trpí vaginismem. Když se pak problém dostatečně neřeší, může dojít k tomu, že se genofobik úplně začne vyhýbat jakýmkoliv sexuálním aktivitám. To samozřejmě způsobuje vztahové problémy, protože sex je velmi důležitá součást partnerských vztahů.

Jak se léčí fobie z pohlavního styku?

Tak jako u jiných fobií bývá nejdůležitější částí léčby pomoc od psychologa a psychiatra. Pokud je problém závažnější, bývá nutná konzultace i s gynekologem nebo urologem, popřípadě se sexuologem. Genofobie se také léčí léky proti úzkosti a důkladnou terapií, která zjistí, odkud fobie pochází a co je způsobilo.

Zdroje:

https://www.betterhelp.com/advice/intimacy/the-best-ways-to-cope-with-fear-of-sexual-intimacy/

https://www.choosingtherapy.com/genophobia/

https://www.healthline.com/health/fear-of-sex