Za generaci Z jsou obecně považovány ročníky 1997-2010. Tito mladí lidé jsou první generací, která se narodila do internetového světa a víceméně vyrostla s telefonem, tabletem i počítačem. Pokud jde o vztahy, generace Z je první, která má dating aplikace jako Tinder nebo Bumble a seznamování je pro ně velmi jednoduché a dostupné - alespoň co se virtuálního světa týče. Pokud jde o sexuální aktivitu, působí velmi otevřeně a svobodně, studie ale nedávno šokovaly tím, že generace Z má nejméně sexu v historii lidstva.

Zdroj: Youtube

Život online

Průzkum zjistil, že až 91 % mileniálů (ročníky 1981-1996) mají ve vztahu sex alespoň jednou týdně. U generace Z je to pouze 78 %. Údajně je to proto, že generace Z upřednostňuje sociální sítě před intimním stykem. Při seznamování jsou mnohem opatrnější a pomalejší, oťukávají se nejdříve přes zprávy a chatování a často k vážnějšímu vztahu ani nedojde. Generace Z totiž dle výzkumů preferuje být single a randit s více partnery a sex pro ně není tak moc důležitou součástí vztahů. Páry si pak raději místo divokého sexu společně prohlíží TikTok.

Nebezpečná doba

Na generaci Z je obecně kladen velký nátlak. Musejí mít vysokou školu ale zároveň léta praxe, aby dostali dobře placenou práci. Jsou neustále srovnávaní s předchozími generacemi a dospívají mnohem rychleji - nebo jsou k tomu aspoň nuceni. Žijeme v době, kdy je za sexuální napadení obviňováno oblečení oběti, a kdy se stále více řeší nekonsensuální sex. Mnoho dívek i chlapců nejen z generace Z má například jednu silně negativní sexuální zkušenost, proto se rozhodnou, že to už nechtějí opakovat. Sex v naší společnosti často není brán jako něco příjemného a relaxačního, ale zkrátka jako nutnost funkčního vztahu.

Zoomeři rádi experimentují

Není to ovšem o tom, že by generace Z odmítala jakoukoliv sexuální aktivitu, naopak jsou dle statistik mnohem vynalézavější. 46% lidí z generace Z letos vyzkoušela více než 6 sexuálních poloh. To, že mladí nemají sex tak často neznamená, že jejich touhy nejsou naplněny. I v případě intimního styku je mnohem důležitější kvalita, než kvantita.

Větší výběr?

Ročníky 96 a mladší jsou mnohem uvědomělejší a ve vztahu hledají porozumění. Díky sociálním sítím mají daleko větší výběr a možnosti seznámení se i seberealizování se. Střídání partnerů dnes není nic zvláštního, proto mají mladší lidé možnost si "vyzkoušet" randit téměř s kýmkoliv. Mohou snadno poznávat lidé jiných národností i kultur, mohou experimentovat se svou sexuální orientací a na internetu dohledají informace zkrátka o všem, co je zajímá. Zoomeři tedy nemají tedy takovou potřebu závazků a vážných vztahů, jako generace před nimi, protože je k tomu nic nemotivuje.

Péče o sebe místo party

Generace Z se od mileniálů výrazně liší v přístupu k sobě sama. Zoomeři věnují čas péči o sebe, o svou duševní i fyzickou hygienu a celkové zdraví, a dávají tomu přednost před večírky a nezdravým životním stylem. Není u nich tak populární chodit pařit, raději věnují čas seberozvoji.

Zdroje: