Ekologický ohňostroj?

Možná jste slyšeli o tichých ohňostrojích. Tyto ohňostroje jsou navrženy tak, aby vydávaly minimum zvuků, nestresovaly domácí mazlíčky, nerušily přírodu ani širší okolí. Zároveň minimalizují zplodiny hoření a jsou i šetrnější k životnímu prostředí.

Podívejte se, jak takový ekologický ohňostroj funguje například v Tokyu:

Zdroj: Youtube

Videomaping jako nový ohňostroj

S moderní dobou a tím, jak se věda posouvá, by bylo opravdu hloupé, kdybychom dobrovolně pokračovali ve starých a neekologických zvycích, když je můžeme nahradit i neškodně. V moderních kulturách se dnes místo klasických pyrotechnických ohňostrojů využívá propracovaný video mapping.

Zklidněte domácí mazlíčky

Domácí mazlíčci na Silvestra trpí, obzvláště v bytech ve městě. Psi i kočky mají mnohem lepší sluch než my, proto je pro ně hlasité práskání petard a ohňostrojů silně bolestivé a stresující. Na oslavy Silvestra je tedy dobré mazlíčky ukrýt před nepříjemnými zvuky a světlem, nejlépe v odhlučněné místnosti. Snažte se je na půlnoc a okolo ní nenechávat samotné, naši čtyřnozí přátelé se cítí nejbezpečněji, když jsou s námi.

Venku pouze na vodítku!

Pokud musíte venčit psa ve chvíli, kdy se slaví petardami a ohňostroji, nikdy ho nepouštějte na volno. I když si můžete být naprosto jistí, že vás pes na přivolání poslechne, nikdy nevíte, kdy se vyděsí ránou natolik, že zpanikaří a uteče. Proto mějte vždy zvířata přivázána, jakmile víte, že je možnost nečekaných ran a zvuků.

Pozor na ostrá světla

Třeba si říkáte, že když zvíře rány neuslyší, mohlo by se alespoň koukat. Ani to ovšem pro domácí mazlíčky není úplně dobré, ostré a nepravidelné světlo může způsobit vznik epileptického záchvatu. Snažte se kolem půlnoci zvíře rozptýlit jinými zvuky a například hračkou, které bude váš čtyřnohý kámoš věnovat pozornost.

Zdroje:

https://www.designvid.cz/umeni/ekologicky-a-biodegradovatelny-ohnostroj-spark-rozsvitil-japonske-tokio.html

https://motionmapping.co.uk/what-we-do/fireworks-displays/

https://www.sciencefocus.com/science/do-eco-friendly-fireworks-exist