Alkorexie je porucha příjmu potravy, která spočívá zjednodušeně v tom, že vynecháte kalorie v jídle, abyste si je mohli později vypít na večírku.

Zdroj: Youtube

Co je DRUNKOREXIE?

Alkohol je velice kalorická věc. Pro představu - sklenička červeného obsahuje asi 125-150 kalorií. To je srovnatelné s jedním banánem nebo 100 g rýže. Pivo je srovnatelné s kelímkem jogurtu a když si dáte panáka slivovice? Jako byste snědli jedno vejce. Lidé s poruchou příjmu potravy většinou tíhnou k co největšímu omezení kalorií nebo naopak k extrémnímu přejídání. A pacienti, kteří trpí alkorexií, vyměňují kalorie z jídla za kalorie z alkoholu.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Drunkorexie, stejně jako ostatní poruchy příjmu potravy, nejčastěji postihuje mladé lidi, zejména studenty a mladé dospělé. Tento trend je obzvláště znepokojivý na vysokých školách a univerzitách, kde je pití alkoholu často nedílnou součástí společenského života. K alkorexii pak může u studentů vést i nedostatek financí. Nemám na jídlo i alkohol, zvolím alkohol a nebudu mít hlad. A tak to celé začíná.

Obrovská rizika

Veškeré PPP s sebou nesou velká zdravotní rizika. Sama jsem nějakou dobu strávila v psychiatrické léčebně právě na oddělení PPP a ten pohled bych vám nepřála. Zdevastovaná tělíčka mladých slečen, kterým společnost říká, že takhle jim to sluší... Když k tomuhle všemu přidáte alkohol, hrozí velká pohroma.

Alkorexie je spojení poruchy příjmu potravy a alkoholismu. Nejen že se jedná o závažný psychický problém, který je spojen s dlouhodobým extrémním pitím alkoholu, tato porucha má velmi silné negativní dopady na naše zdraví.

Nedostatečný příjem živin může vést k oslabení imunitního systému, problémům s kostmi a celkovému zhoršení fyzického zdraví. A pak je tady alkohol. Ten má negativní vliv na játra, ledviny a může způsobit dehydrataci. Pokud budete pít na lačno, alkohol se nemá do čeho vstřebat a začne škodit mnohokrát víc, než normálně.

Na alkorexii trpí častěji ženy, což může být spojeno s genderovými tlaky na dosažení určitého "ideálu krásy." Když pijeme na prázdný žaludek, opijeme se ale mnohem víc než normálně. To může způsobit nejenom mnohem horší kocoviny, ale také ztrátu paměti. V neposlední řadě - při takové opilosti jste mnohem náchylnější k sexuálnímu zneužití.

Jak se léčí?

Léčba drunkorexie je komplikovaná a často vyžaduje multidisciplinární přístup. Je důležité řešit nejenom poruchu příjmu potravy, ale také závislost na alkoholu. Terapie může zahrnovat psychoterapii, léčbu závislosti a nutriční poradenství.

Pokud máte podezření, že vy nebo někdo ve vašem okolí trpí drunkorexií, je důležité vyhledat odbornou pomoc. Poraďte se s lékařem, psychologem nebo jiným odborníkem na duševní zdraví. Je to porucha velmi složitá, ale dá se z ní dostat.

Zdroje: