Objevujte místa v okolí

Ať už jde o kavárnu ve vedlejší ulici, nový zoopark v okolí, bobovou dráhu kousek od místa vašeho bydliště, krátce otevřený plavecký bazén nebo třeba jen krámek s dárkovými předměty ve vašem městě – vezměte kolo nebo vyrazte pěšky a navštěvujte místa, kam jste se už dlouho chtěli vydat, ale nebyl na to čas. Právě objevování něčeho nového vás vytrhne ze všedního dne a navodí pocit výjimečnosti, jakým dovolená bezpochyby je. K tomu patří i to, že až příště půjdete na drink nebo kávu s kamarádkou, chovejte se právě jako na dovolené v nějakém přímořském městečku. Oblečte si letní šaty, přidejte slamák, sandálky a sluneční brýle a objednejte si něco, co si běžně nedáváte. Třeba mořské plody, koktejl s cizím názvem, gazpacho, kávu se zmrzlinou místo klasického kapučína. Zvolte nějaké místo s útulnou zahrádkou, dejte si sraz na náměstí u fontány anebo vyrazte do letního kina! Pozorujte život, nasávejte vůni léta a užívejte si, že právě teď nic nemusíte.

Zdroj: Youtube

Vytřiďte si šatník

Ruku na srdce, kolik z vás má doma ve skříních úhledně srovnané komínky s oblečením? Já tedy rozhodně ne. Válí se mi tam mikiny, které nenosím roky, sepraná trika, šaty, které dávno neobléknu nebo džíny, které mi nesluší. To všechno zabírá místo případným novým kouskům, a navíc nepořádek ve skříni vytváří chaos i v hlavě. Den volna tak můžete obětovat třídění šatníku. Aby vás to bavilo, pusťte si pořádně nahlas oblíbené písničky a každý kousek, který vezmete do ruky, si před zrcadlem vyzkoušejte. To, co jste na sobě neměli rok, už nejspíš nosit nikdy nebudete – takže šup s tím pryč. Vytříděné věci můžete nafotit a zkusit prodat na internetu, každá koruna navíc se přece hodí, ne? Anebo podarujte kamarádky, maminku či sestru, případně odneste do textilního kontejneru. Zbylé oblečení si srovnejte podle sezonnosti a barev, jednu zásuvku si nechte na trička, druhou na spodní prádlo, kalhoty si pověste na ramínka, košile vyžehlete a složte. Uvidíte, že srovnaná a vytříděná skříň vás zahřeje u srdce a zlepší vám náladu. Hned budete mít větší chuť obléknout si něco, co vám sluší, a vyrazit ven!

Naučte se něco nového

Kdy jindy se věnovat novým dovednostem než ve dnech, kdy máte absolutní volno? Výmluva „Na tohle nemám kvůli práci čas,“ teď nepřipadá v úvahu. Ať už se chcete naučit konečně tancovat, láká vás hra na kytaru či na piano, jízda na koni, španělština, tenis, keramika nebo malování, využijte dovolenou a přihlaste se na kurz nebo si najděte trenéra a učte se všemu, co vás zajímá. Vlije vám to energii do žil, poznáte nové lidi, vyzkoušíte si, na co máte talent a třeba objevíte koníček, který vám změní život k lepšímu!

Vařte a zkoušejte recepty

Nevím jak vy, ale já mám diář popsaný recepty, které jsem během roku různě posbírala a které jsem hrozně moc chtěla vyzkoušet, ale tak trochu jsem na ně zapomněla. Letos o dovolené se to ale chystám napravit. Zajedu na pořádný nákup na místní trhy a celý jeden den budu péct, smažit a vařit, zavařovat, nakládat a pak samozřejmě i ochutnávat! Chci vyzkoušet meruňkové knedlíky, cuketový koláč, žebírka ve speciální marinádě, čokoládový dort s malinami a spoustu dalších dobrot, kterými se pak budu s rodinou ládovat nejspíš celý týden – ideálně na pikniku v přírodě. A upřímně se na to těším!

Uspořádejte párty pro přátele

Během hektických dní není moc času vídat se s přáteli, kamarády a známými v takové míře, v jaké bychom chtěli. Setkání stále odsouváme, jenže pak do toho přijde nemoc, služební cesta nebo jiné povinnosti a najednou zjistíme, že lidi, které máme rádi a na nichž nám záleží, jsme neviděli třeba půl roku. Teď máme šanci to napravit! Připravte nějaké dobroty na gril, dejte chladit lahev vína a uspořádejte večírek na zahradě nebo balkoně pro všechny, které chcete už dlouho vidět. Nebo si na každý večer pozvěte jednoho kamaráda, s nímž můžete klábosit dlouhé hodiny a probrat novinky pěkně ze všech stran – ráno přece nemusíte nikam vstávat. Uvidíte, že vaši přátelé ocení, když si na ně uděláte čas a pozvěte je k sobě domů jako za starých časů. O vztahy je třeba pečovat!

Spěte pod širákem

Co víc patří k létu než koupání v jezeře, táborák a nocování pod hvězdami? A navíc – je to zadarmo! Jestli vás láká zažít dobrodružství, sbalte si karimatku, spacák a repelent a ustelte si přímo na čerstvém vzduchu. Kdo má zahradu, má napůl vyhráno. Není nic víc, než když vás probudí paprsky slunce, šimrající po tváři. Bivakovat můžete ale téměř kdekoli. Jen po sobě ráno nezapomeňte uklidit odpadky. Pozor, jestli se chystáte taky rozdělat oheň a opéct třeba špekáčky, zjistěte si předem, kde můžete. Zatímco přenocovat pod celtou můžete kdekoli (i v chráněné krajinné oblasti), o rozdělání ohně už to neplatí. Nikdy si nelehejte přímo na cestu. A pokud táboříte na louce nebo na poli, vyberte si místo u stohu slámy nebo jiné překážky. Díky tomu jste chráněni, kdyby se nad ránem někdo třeba proháněl po poli traktorem. Spacák si rozložte pod stromy – ráno nebudete mokří od rosy a větve alespoň částečně zadrží případný déšť.

Zdroje:

Autorský článek

https://blog.mall.cz/lifestyle/pod-sirakem-5-pravidel-ktera-vam-ulehci-nocovani-nadivoko-1367.html